یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۲

ویژه‌های سحر و افطار رسانه ملی اعلام شد؛

مناجات خوانی «محمود کریمی» در حرم امام رضا علیه‌السلام

امام رضا علیه السلام

سینماپرس: دبیر شورای معارف سیما ویژه برنامه های شبکه های سیما در ماه مبارک رمضان را اعلام کرد.

به گزارش سینماپرس، نشست مجازی جواد شیخ اکبری دبیر شورای معارف و مدیر شبکه قرآن و معارف سیما امروز یکشنبه ۲۲ فروردین ماه برگزار شد و برنامه‌های ویژه هر شبکه در ماه رمضان اعلام شد.

شیخ اکبری در ابتدای این نشست به اشاره به ۲ محور موج جدید کرونا و همچنین بحث انتخابات از رویکردهای شورای معارف سخن گفت و بیان کرد: انتخابات از ملاحظه‌های جدی ما در تبیین راهبردهایمان بود همچنین موج چهارم کرونا بحثی جدی بود که اتفاقات را تغییر دارد. پیش از این جلسات متعددی با سازمان تبلیغات اسلامی برگزار و برنامه ریزی هایی هم به شکل جدی انجام شد که مردم با حضور جمعیت از برخی مراسم‌ها بهره ببرند اما الان این مراسم‌ها غیرحضوری شده است و این خلا به دوش رسانه ملی است تا آن را جبران کند.

وی با اشاره به اینکه مردم در شرایط اقتصادی مناسبی نیستند، بیان کرد: مهمترین راهبرد سیما بحث توصیه به حق و صبر است که موضوعات مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است و سیما نیز در تدارک برنامه‌ها سعی دارد این موضوع را تبیین کند و اینکه امیدبخشی و پیروزی در وعده الهی است.

مدیر شبکه قرآن به مناجات خوانی‌های هر شبکه اشاره و تصریح کرد: مناجات خوانی‌ها از ساعت ۲۳ شروع می‌شود که شبکه یک از حرم حضرت معصومه (س) با آقای سلحشور، شبکه دو از حرم امام رضا (ع) با محمود کریمی، شبکه سه با مناجات خوانی میثم مطیعی در ساعت ۱ بامداد، شبکه پنج از حرم حضرت عبدالعظیم با سعید حدادیان و شبکه قرآن از ساعت ۲۲ از کربلای معلی با مهدی سماواتی و محمد طاری از امامزاده صالح برنامه تدارک دیده‌اند.

حسن سلطانی و محمد برمایی در شبکه یک

شیخ اکبری در ادامه به برنامه‌های ویژه هر شبکه اشاره و عنوان کرد: ویژه برنامه سحر شبکه یک با عنوان «ماه خدا» و با اجرای حسن سلطانی تدارک دیده شده است. امسال این برنامه با تفاوت بیشتری نسبت به سال گذشته روی آنتن می‌رود. «آفتاب شرقی» نیز در ماه مبارک زنده است. همچنین اجرای برنامه افطار شبکه یک را حجت الاسلام برمایی بر عهده دارد که امسال متفاوت‌تر عمل می‌کند. «درس هایی از قرآن کریم» حجت الاسلام قرائتی هم در جدول شبکه قرار دارد. یک ویژه برنامه هم ساعت یک بامداد طراحی شده است که به مناجات خوانی می‌پردازد.

کاظم احمدزاده در افطار شبکه دو

وی در ادامه به برنامه‌های شبکه دو اشاره کرد و گفت: برای برنامه سحر ویژه برنامه‌ای را تدارک دیده‌اند که از کربلا پخش می‌شود. «دست در دست» با محور کمک مومنانه ادامه پیدا می‌کند و ویژه افطار برنامه «آدم های خوب شهر» با اجرای کاظم احمدزاده ادامه می‌یابد. همچنین سخنرانی حجت الاسلام انصاریان و مداحی محمود کریمی هم پخش می‌شود.

نجم الدین شریعتی در سحرگاه شبکه سه

شیخ اکبری درباره برنامه‌های شبکه سه نیز توضیح داد: «ماه من» در سحرگاهی شبکه سه با اجرای نجم الدین و کارشناسی حجت الاسلام کاشانی طبق روال سال قبل پخش می‌شود. همچنین برنامه «سمت خدا» در این ایام به صورت زنده ادامه دارد. مناجات خانی هم با میثم مطیعی خواهد بود.

ساعد باقری در سحرگاه و ماجرای زندگی‌های پس از مرگ در شبکه چهار

وی به ویژه‌های دیگر شبکه‌ها اشاره کرد و گفت: شبکه چهار ویژه برنامه سحر با نام «سحوری» دارد و افطار هم سری دوم «زندگی پس از زندگی» پخش می‌شود. برنامه «سوره» به صورت تخصصی موضوعات تخصصی موضوعات قرآنی را دنبال می‌کند که برنامه‌ای شبانگاهی است. سخنرانی مذهبی این شبکه به مرحوم آیت الله مصباح یزدی تعلق دارد. همچنین «خلوتگه عارفان» ویژه برنامه سحر شبکه پنج است و در عین حال «جشن رمضان» با بحث کمک مومنانه پیگیری می‌شود و «عقیق» هم در بخش افطار روی آنتن می‌رود.

دبیر شورای معارف سیما افزود: شبکه آموزش امسال ویژه برنامه افطار را طراحی کرده است. همچنین شبکه امید ویژه برنامه افطار را با عنوان «رفیق» برای نوجوانان دارد که گفتگو با نخبگان علمی است که معنویت در زندگیشان دیده شده است. شبکه افق امسال برنامه‌ای ویژه در بخش سحرگاهی دارد که موضوع آن مهدویت است. ویژه برنامه افطار هم با عنوان «چشمه» و با موضوع مسجدمحوری پخش می‌شود.

پخش مستند و ویژه‌های دیگر شبکه‌ها

وی به دیگر برنامه‌های مناسبتی شبکه‌ها اشاره و بیان کرد: مستند «نور» و «یک چکه ماه» از شبکه مستند پخش می‌شود و شبکه پویا هم برنامه سحرگاهی تدارک دیده است. شبکه قرآن هم ماموریت سنگین‌تر و ویژه‌تری دارد. ما سخنرانی‌ها، ادعیه و ارتباط با حرم های مطهر را مخصوصاً به دلیل کرونا ویژه‌تر دیدیم.

مدیر شبکه قرآن گفت: امسال برنامه «مهمان خدا» ویژه سحر از حرم امام رضا (ع) تقدیم مخاطبان می‌شود. اقبال مخاطبان به هر ویژه برنامه‌ای که از اماکن مقدس روی آنتن می‌رود، بیشتر است به طور مثال ویژه برنامه تحویل سال شبکه قرآن که از حرم امام رضا (ع) روی آنتن رفت در رتبه سوم برنامه‌های پرمخاطب قرار گرفت. «ضیافت» هم برنامه افطار ماست و مثل قبل به زندگی علما می‌پردازد که ایستادگی در برابر استعمار از جمله ویژگی‌های این علماست.

وی در پایان بیان کرد: تلاوت‌های اساتید بزرگ قرآنی در ویژه برنامه «با مفاخر» تدارک دیده شده است و در عین حال سخنرانی‌های بزرگان و علما هم در جدول پخش قرار گرفته است که از فاطمی نیا تا مجتبی تهرانی و … را شامل می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.