دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۷

مسعود اطیابی:

لازم است که سینمای ۱۴۰۰ سینمای نشاط و روحیه‌بخش باشد

مسعود اطیابی

سینماپرس: مسعود اطیابی درباره بهبود سینمای ایران در سال آینده بیان کرد: سینمای ملی وقتی به درد می‌خورد که به کار مردم بیاید و دردی را دوا کند و مرهمی باشد بر بحران‌ها و دردهایشان.

به گزارش سینماپرس، مسعود اطیابی کارگردان سینمای ایران نیز در گفت‌وگو با تسنیم درباره بهبود سینمای ایران در سال آینده بیان کرد: سینمای ملی وقتی به درد می‌خورد که به کار مردم بیاید و دردی را دوا کند و مرهمی باشد بر بحران‌ها و دردهایشان. اگر سینما این کارایی را نداشته باشد به درد نمی‌خورد. سینما می‌تواند محرک باشد و شادابی و نشاط را به جامعه بیاورد.  بخشی از  وظیفه سینما این است که محرک باشد و نوع‌دوستی را برای جامعه به ارمغان بیاورد. سینما باید نسبت به مسائل مهم کشور موضع‌گیری بکند اما موضع‌گیری صحیح و درست که ناشی از نگاه دقیق و مبتنی بر فهم و پژوهش باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد که در حال حاضر باید برای قشر ضعیف‌تر جامعه فکری کرد و سهم آنها را  از سینما در نظر گرفت. مردم بخش‌های پایین شهر و کم‌درآمد شهرهای کشور از سینمای خوب، کمتر بهره‌مند هستند و سینمای خوب با امکانات و شرایط مساعد و با قیمت مناسب ندارند. این وظیفه دولت‌ها است که به کمک مردم کم‌درآمد بیایند و سینما را متناسب با شرایط محیطی آنان مناسب‌سازی کنند.

سالی که گذشت باعث شد تا قطار سینمای ایران توقفی کند؛ باید در این سال برای برنامه‌ریزی سینمای آینده وقت صرف می‌کرد که به نظرم به طور کامل رخ نداده است و باید از باقی‌مانده وقت استفاده کرد برای رشد سینمای کشور.  

کارگردان دینامیت درباره روحیات مردم جهان که متأثر از کرونا هستند بیان کرد: با توجه به بحرانی که مردم دنیا پشت سر گذاشتند، سینماهای دنیا مشغول ساخت و تدارک فیلم‌هایی هستند که بتواند حال مردم را خوب کند و نشاط را به کشور بازگرداند. اگر ما بخواهیم دوباره فیلم‌های تکراری اجتماعی خودمان را بسازیم، تنها رخوت و خمودی را به جامعه بازگرداندیم. لازم است که سینمای ۱۴۰۰ سینمای نشاط و روحیه‌بخش باشد و به نظرم حتی تا ۳ سال آینده باید سینمای کشور ما سینمای پرنشاطی باشد که بتواند اوقات مفرحی را برای مردم بسازند.

وی در پایان درباره اکران فیلم دینامیت بیان کرد که متقاضی اکران نیستم و با اینکه به تولید و اکران فیلم‌های بانشاط تأکید دارم باید زمانی این رویه آغاز شود که واکسیناسیون مردم آغاز شود و در شرایط امن مردم به سینماها بروند.

باتوجه به صحبت‌های این دو سینماگر کشور به نظر می‌رسد که سینمای ایران ضمن آنکه باید معضلات و تلخی‌ها را البته با کیفیت و صورتی منطقی و سینمایی نشان دهد نشاط و نقاط مثبت زندگی و امید را باید بتواند تصویر کند. سینمای کشور ما در سال آینده در صورتی که متأثر از فضای رایج آن باشد، سال خوبی را شاهد نخواهد بود.

نظرات

  • ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۰۹:۳۸
    1 0
    درستکارشو حذف کردید بابا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.