سه‌شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰

به اهتمام امیرمحمد دهستانی؛

آرت بوک «آخرین داستان» منتشر شد

انیمیشن سینمایی «آخرین داستان»

سینماپرس: آرت بوک انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به اهتمام امیرمحمد دهستانی منتشر شد.

به گزارش سینماپرس، آرت بوک انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» با عنوان «داستانِ آخرین داستان» با اهتمام امیرمحمد دهستانی، عضو هیات‌علمی دانشگاه هنر، کارگردان انیمیشن و معاونت انیمیشن سازمان سینمایی توسط انتشارات هورخش منتشر شد.

این آرت بوک به شرح و توضیح مراحل ساخت انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به کارگردانی اشکان رهگذر که تولید آن ۱۰ سال به طول انجامید می‌پردازد. فیلمنامه، سیناپس، پیش‌تولید، مراحل تحقیقات، طراحی و سبک بصری شخصیت‌ها، طراحی مکان‌ها و سرزمین‌ها، استوری برد و استوری ریل، مراحل تولید از انیمیت، متحرک‌سازی و نقاشی پس‌زمینه تا مراحل پس از تولید یعنی تدوین، آهنگسازی، طراحی و ترکیب صدا تا صداپیشگی از بخش‌های تولید «آخرین داستان» هستند که در این کتاب به ‌تفصیل به آن پرداخته شده است.

در بخشی از مقدمه کتاب به قلم دهستانی آمده است که: «در اواخر فرایند تولید فیلم، طی ملاقاتی که با اشکان داشتم و حین صحبت راجع به علایقمان، دریافتم که ساخت یک «آرت‌بوک» را برای فیلم در سر دارد و به او پیشنهاد کردم که پا را فراتر بگذارد و به انتشار کتابی مفصل در مورد تمامی مراحل ساخت فیلم فکر کند. گفتم که مشتاقم آن را طوری بنویسم که بشود به‌عنوان منبعی آموزشی برای مراحل ساخت فیلم انیمیشن بلند «نقاشی متحرک» مورد استفاده قرار داد و درعین ‌حال، سندی باشد در مورد خلق «آخرین داستان» و روش‌ها و چالش‌های تولید انیمیشن بلند ایرانی. با این ایده، مصاحبه‌های مفصلی با او و اعضای کلیدی گروهش در مورد جزئیات کارشان انجام دادم. در کار پیاده کردن مصاحبه‌ها و نگارش کتاب بودم که سرانجام فیلم آماده شد و زمانی که در نمایش خصوصی آن را بر پرده دیدم، از این‌ که انیمیشن ایران توانسته کاری بزرگ و با استانداردهای جهانی در سینمای کشور انجام دهد، احساس غرور کردم و این، مسئولیت مرا برای ارائه کتابی هر چه‌بهتر در مورد فیلم بیشتر کرد.»

«آخرین داستان» اولین انیمیشن بلند سینمایی تولید شده در استودیو هورخش است که تاکنون موفق به دریافت ۱۵ جایزه ملی و بین‌المللی شده است. همچنین این انیمیشن به‌عنوان نماینده سینمای ایران در فهرست اولیه اسکار ۲۰۲۰ قرار داشت و برای اولین بار در جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن انسی فرانسه به نمایش درآمد.

آرت بوک «داستان آخرین داستان» از سوی انتشارات هورخش در ۳۱۲ صفحه با قطع رحلی کوچک منتشر شد.

Comment

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.