یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹

رئیس هیئت‌مدیره خانه سینما:

متأسفانه سهم معیشت اهالی هنر از بودجه‌های مملکتی ناچیز است و همان بودجه‌ها هم تا به دست هنرمندان برسد، زمان می‌برد!

محمد علی نجفی

سینماپرس: رئیس هیئت‌مدیره خانه سینما معتقد است از جمله مراکزی که می‌تواند در این شرایط کرونایی یار و یاور سینماگران باشد، تلویزیون است و الان که کرونا، سینما را به تعطیلی کشانده، می‌تواند به کمک سینماگران بیاید

به گزارش سینماپرس، مشکلات اقتصادی هنرمندان با بروز کرونا چند برابر شده‌است و همه مدیران دولتی- صنفی باید تلاش کنند در تعامل با یکدیگر، سطح معیشت هنرمندان را ارتقا دهند.

محمدعلی نجفی، کارگردان باسابقه کشورمان با بیان این مطلب به «جوان» گفت: به هر حال همه هنرمندان در این دوران کرونایی با سختی‌ها و مشقت‌های فراوانی مواجه هستند و ریشه مشکلات هم نبود امنیت شغلی برای هنرمندان و تعریف نشدن بیمه بیکاری برای آنهاست.

کارگردان «گزارش یک قتل» ادامه داد: شخصاً در تلاش هستم تا در هیئت‌مدیره خانه سینما بتوانیم شرایط مناسبی را برای هنرمندان سینما فراهم کنیم و در این راه با همکاری مدیریت خانه سینما کارهایی انجام شده که نیاز به امتداد دارد. نجفی خاطر نشان کرد: متأسفانه سهم معیشت اهالی هنر از بودجه‌های مملکتی ناچیز است و همان بودجه‌ها هم تا به دست هنرمندان برسد، زمان می‌برد، در صورتی که می‌شود با وضع قوانین و مقررات کاری کرد که هنرمندان از حداقل‌ها به طور دائمی برخوردار باشند.

کارگردان «عشق طاهر» تأکید کرد: اگر سینمای ایران صنعتی می‌شد و می‌توانست روی پای خودش بایستد، مشکلات اولیه اقتصادی، فعالان سینما را درگیر نمی‌کرد، ولی، چون سینما را مدام متصل به دولت نگه داشته‌اند، سینما نتوانسته به بلوغی برسد که خودش بتواند مشکلاتش را حل کند. سازنده سریال «سربداران» با اشاره به نقش ارگان‌های مختلف در کمک به سینما گفت: ارگان‌هایی که ردیف بودجه فرهنگی دارند، بد نیست بخشی از بودجه‌ها را هم صرف کمک به معیشت اهالی هنر کنند که شاید ماندگاری‌اش به مراتب بیشتر از خیلی کارهای دیگر باشد.

نجفی ادامه داد: از جمله ارگان‌هایی که می‌تواند در این شرایط کرونایی یار و یاور سینماگران باشد، تلویزیون است. تلویزیون باید الان که کرونا، سینما را به تعطیلی کشانده‌است، به کمک سینماگران بیاید و هم با خرید حقوق پخش آثار سینمایی و هم جلب فعالان سینما و واسپاری کار به آن‌ها با یک تیر دو نشان بزند؛ یعنی هم از نظر اقتصادی به سینماگران کمک کند و هم اینکه به محتواهای خود تنوعی دهد. رئیس هیئت‌مدیره خانه سینما ابراز امیدواری کرد: اگر در این شرایط بغرنج اقتصادی نهادهای مختلف به کمک اهالی هنر بیایند یقیناً می‌توان بسیاری از مشکلات اقتصادی را حل کرد. یادمان نرود هنرمندان به عنوان قشری که همواره در برابر مخاطب هستند، عزت نفسی دارند که باعث می‌شود همواره جز از نیکی نگویند. امیدواریم که مدیران مملکتی حواس‌شان به عزت‌نفس هنرمندان باشد و به حل مشکلات کمک کنند.

*جوان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.