شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹

سهم اندک گروه سنی نوجوان در رسانه ملی؛

بیانیه مجلس در «ضرورت عملیاتی نمودن مطالبه مقام معظم رهبری در خصوص قشر نوجوان و رسانه»!

عبدالعلی عسکری؛ صدا و سیما

سینماپرس: جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای بر ضرورت عملیاتی کردن مطالبه مقام معظم رهبری در خصوص قشر نوجوان و رسانه تاکید کردند.

به گزارش سینماپرس، در این بیانیه که با عنوان «ضرورت عملیاتی نمودن مطالبه مقام معظم رهبری در خصوص قشر نوجوان و رسانه» به امضای جمعی از نمایندگان مجلس رسیده است؛ آمده:

امام صادق(ع): به آموختن حدیث به نوجوانانتان پیش از آن که منحرفین آنان را گمراه سازند، اقدام نمائید.

مقام معظم رهبری (مدظله العالی): چند روز پیش، جمعی از نوجوان ها و جوان های دانش‌آموز اینجا در حسینیه بودند و برایشان بنده صحبت کردم. یکی‌شان یک نامه‌ای به من داد، دیدم حرف حسابی میزند؛ نوشته بود که در صداوسیما برای کودکان برنامه هست، برای بزرگ ها برنامه هست، برای ما جوان های دبیرستانی برنامه نیست. دیدم راست میگوید، حرف درستی است. کدام برنامه را برای این جوان فراهم کردید که بتواند از آن استفاده‌ روحی، استفاده‌ فکری، استفاده‌ دینی، استفاده‌ علمی کند. البته برنامه‌های علمی در بعضی از شبکه‌ها هست، اینها برنامه نیست؛ برنامه‌سازی باید بشود؛ هنرمندانه کار باید بشود. این هم یک دستگاه که دستگاه موظّفی است.

نوجوانی یکی از مهم ترین رده های سنی است که همواره در احادیث معصومین(ع) و بیانات مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) یکی از سرنوشت ساز ترین دوران هر انسان معرفی می شود.

نوجوانی دروازه ورود به جوانی و آغاز زندگی رسمی اجتماعی است، به همین دلیل است که کارشناسان و اساتید همواره نوجوانی را دوره شکل گیری شخصیت انسان و مهم ترین دوره زندگی می دانند.

سالهاست که کشور ما در مقابل هجمه های فرهنگی دشمنان است و غالبا دشمنان نوجوانان و جوانان ما را نشانه گرفته اند و سعی دارند با تغییر ارزش ها، انحرافات اجتماعی، دینی و روحی آنان را از مسیر تعالی و پرورش ایرانی اسلامی دور کنند.

دشمنان با تمام قوا به میدان آمده اند و در این خصوص با بودجه های هنگفت از طریق بستر رسانه، فضای مجازی، کتاب و... سعی دارند که نوجوان ایرانی را به گونه ای تربیت و آموزش دهند که خودشان می خواهد و نوجوان عزیز و غیور کشور ما را از دین و انقلاب اسلامی دور نمایند. البته نوجوانان عزیز کشور همواره هشیار بوده اند و در مقابل این جنگ نرم مقاومت قهرمانانه داشته اند، همانگونه که دیده ایم در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی، همواره نوجوانان و جوانان پیشگام بوده اند و در عصر معاصر نیز پیشگام اند.

اما این موضوع از اهمیت کار، آموزش و تربیت نوجوانان نمی کاهد.

ضمن تقدیر از رسانه ملی بابت اقدامات خوب و هنرمندانه اش در حوزه های مختلف،اما این رسانه به عنوان یکی از مهم ترین دستگاههای فرهنگی کشور، باید همانگونه که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) فرمودند در راستای تولید آثار هنرمندانه برای نوجوانان اقدامات جدی تری را در دستور کار قرار گیرد.البته رسانه ملی گام های خوبی برداشته است و باید دولت در بودجه از آن حمایت نماید تا رسانه ملی بتواند نقش مهم خود را ایفا کند و بودجه این سازمان نباید محل گروکشی بین دولتها شود.
هم اکنون سهم بسیار کمی از آنتن رسانه ملی متعلق به نوجوانان است و راه اندازی شبکه  مخصوص نوجوانان نتوانست با اقبال بسیاری بین این قشر همراه شود، چرا که نوجوانان امروز نیازمند آثاری با کیفیت و هنرمندانه می باشند.

همچنین سرمایه هایی همچون انقلاب اسلامی، شهدا، بیانیه گام دوم و... از جمله ظرفیتهایی است که امکان بهره گیری از آن در تولیدات نوجوانان هست و آنطور که باید و شاید به آن پرداخته نشده است.

صداوسیما که امروز در برنامه های گوناگون از بستر های مختلفی همچون شبکه های اجتماعی استفاده می کند و توانسته قالب ترکیبی خوبی را به جامعه ارائه کند، در برنامه های نوجوان نیز می تواند از این بستر بهره مند شود.

اینجانبان حامل پیام نوجوان های دیروز و امروزیم که خواستار توجه جدی تر رسانه ملی به این قشر هستند تا باری دیگر با تولیدات برنامه هایی همچون نیمرخ، مشق دو، بدون توقف(شبکه دو)، فرش سپید، سپید پر رنگ،  شش تایی ها و... بتواند مهمان دیدگان نوجوانان باشد. در برنامه های مذکور برخی اجتماعی، برخی مفرحانه و برخی سیاسی و بصیرتی است و این تنوع بیانگر نیاز نوجوانان به تولیدات متنوع می باشد.

اگر تولیدات فاخر و هنرمندانه برنامه تلویزیونی و آثار نمایشی برای نوجوانان در دستور کار قرار گیرد، قطعا تاثیرات نامطلوب فضای مجازی کاهش پیدا می کند و از اقبال به سوی شبکه های غربی کم می شود.

انشاالله همه متولیان امر با حمایت مادی و معنوی از رسانه ملی، بتوانند این دستگاه مهم فرهنگی را در تولید آثار هنرمندانه مخصوصا در حوزه نوجوان کمک کنند.
لذا مستدعی سازمان صداوسیما جمهوری اسلامی ایران در اسرع وقت  تولید آثاری هنرمندانه و فاخر برای نوجوانان را در دستور کار خود قرار دهد. شایان ذکر است که دستگاهها و وزارتخانه های مختلفی در این حوزه وظیفه دارند که باید فعالانه تر عمل نمایند.

در پایان با احادیث گهربار امام علی و امام صادق(ع) متن را به پایان می بریم.

نوجوانان را دریاب زیرا که آنان سریع تر به کارهای خیر روی می آورند.دل نوجوان مانند زمین آماده است که هر بذری در آن افشانده شود، می پذیرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.