دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱

انتظارات سینماگران از مسئولان در سال جدید - بخش اول

از تأکید بر توجه به ارزش های انقلاب اسلامی و بیانیه گام دوم تا لزوم ایجاد نهضت فیلمنامه نویسی

الوند-حر-علیخانی-شمس-طلابیگی

سینماپرس: در آستانه آغاز سال ۹۹ تعدادی از اهالی سینمای کشور با انتقاد از وضعیت بحرانی سینما، خواستار توجه جدی مدیران سینمایی به اوضاع اسفبار کنونی شدند و تأکید کردند مدیران باید فاصله عمیقی که میان ارزش های انقلاب اسلامی و سینما افتاده را پرکنند.

به گزارش سینماپرس مدت های مدیدی است که مشکلات متعدد و دامنه دار سینمای کشور را دچار بحران هایی عجیب ساخته؛ مدیریت ناکارآمد، ایجاد گعده های خودمانی بین سیاست گذاران، بی توجهی به بیکاری و خانه نشینی بخش اعظمی از سینماگران، گسترش ابعاد فاجعه بار ابتذال در سینمای کشور و... از جمله این مشکلات است و این مسائل باعث شده تا صداهای مخالف از عملکردهای نادرست مدیران فعلی سازمان سینمایی از گوشه و کنار شنیده شود؛ در آستانه سال نو از برخی از اهالی سینما از انتظارات شان سوأل کرده ایم و آن ها هم انتظارات خود را از مسئولان سینمای کشور بیان کرده اند؛ سیروس الوند، اکبر حر، عبدالله علیخانی، روح انگیز شمس و حسین طلابیگی جزو افرادی بودند که در بخش اول این گفتگو از انتظارات خود از مدیران سینمایی به سینماپرس گفتند؛ ماحصل گفتگوی ما با این سینماگران در ذیل نقل شده است.

*****************

مدیران سینمایی پیش از هر اقدامی تکلیف اکران را روشن کنند!

سیروس الوند کارگردان مطرح سینما معضل همیشگی اکران را مهمترین مسأله سینمای کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: مدیران سینمایی پیش از هر اقدامی باید تکلیف اکران را روشن کنند. متأسفانه سینمادارها مدت ها است در حوزه اکران دخالت ها و ادعاهایی دارند که باید جلوی آن ها گرفته شود.

وی ادامه داد: ما ۴ تشکل تهیه کنندگی داریم که باید همه تهیه کننده ها با هم یکپارچه شوند و همراه با سازمان سینمایی و خانه سینما به برنامه ای مشخص برسند و تکلیف اکران را روشن کنند. بنده معتقدم امروزه اگر مشکلی در حوزه اکران وجود دارد تقصیر دولت، شورای صنفی نمایش و سازمان سینمایی است؛ ما نباید فراموش کنیم که خود دولت هم یکی از سینماداران عمده است و چون نهادهای وابسته به دولت اختیار سینماهای زیادی را در دست دارند و اختیار همه سینماها در دست بخش خصوصی نیست، دخالت سینماداران دولتی موجب ایجاد مشکل در مسأله اکران می شود.

الوند در همین راستا یادآور شد: دخالت سینماداران و برخی عوامل خارج از چارچوب فیلم های سینمایی آنقدر زیاد است که یکی از فیلم های پرفروش سال گذشته مجبور شد بیش از ۷۵ درصد از فروش خود را به سینماداران و... بدهد و تنها ۲۵ درصد از درآمد آن به تهیه کننده و سرمایه گذارش رسید.

این سینماگر تأکید کرد: با توجه به شرایط فعلی بنده پیش بینی می کنم زمانی که این بحران ویروس کرونا را پشت سر بگذاریم آدم هایی در همین سینما پیدا می شوند که جلوی سینماها خودشان را آتش می زنند اما دیگر بیش از این اجازه نمی دهند و نمی گذارند که عده ای افراد خاص همه سینما را بچاپند و میلیارد میلیارد پول جمع کنند و برج بسازند و نمایشگاه ماشین تأسیس کنند و در اکران فیلم ها دخالت کنند.

مدیران سینمایی به ارزش های انقلاب اسلامی و بیانیه گام دوم انقلاب توجه کنند

اکبر حر دیگر کارگردان سینما نیز در خصوص انتظاراتش از مدیران سینمایی در سال ۱۳۹۹ گفت: اولین درخواست ما از آقایان سیاست گذار، مدیر و مسئول این است که فاصله عمیقی که میان ارزش های انقلاب اسلامی و سینما افتاده را پرکنند. مدیران سینمایی باید در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب کار کنند و اجازه ندهند سینمای کشور بیش از این به بیراهه برود.

وی ادامه داد: هرچه سریع تر باید چاره ای برای وضعیت بحرانی و ابتذال حاکم بر فیلم ها اندیشه شود؛ این باعث شرمساری است که ما شاهد نمایش فیلم هایی در جشنواره فیلم فجر بودیم که نه تنها هیچ منافعی برای دستاوردها و ارزش ها نداشتند بلکه باعث آسیب جدی هم شدند. برنامه ریزی و تنوع در تولیدات سینمایی وجود ندارد؛ فیلم ها یا مستهجن شده اند و یا سرشار لودگی و یا سیاهی و تلخی!

این فیلمساز خاطرنشان کرد: سینمایی موفق است که تنوع در سبد تولیداتش باشد؛ سینما باید نمایشگر دستاوردهای کشور باشد اما متأسفانه وضعیت کنونی سینمای کشور آنقدر بحرانی است که تنها باعث دوری و جدا شدن خانواده ها از سینما شده، این مسأله یک نقطه ضعف بسیار بزرگ در سینمای ایران است که ما با دست خودمان خانواده ها را از رفتن به سینما و دیدن فیلم های خوب و ارزشمند محروم کرده ایم.

سانسور سلیقه ای آثار سینمایی را خنثی کرده است!

عبدالله علیخانی تهیه کننده باسابقه سینمای کشور نیز در این باره به سینماپرس گفت: سانسور سلیقه ای آثار سینمایی را به شدت خنثی کرده است؛ من امیدوارم در سال جدید مسئولان سانسور سلیقه ای را کمتر کنند. خطوط قرمز در سینما باید مشخص باشد و کسی نتواند از خطوط قرمز تخطی کند؛ ما باید شرایطی را فراهم کنیم که فیلمسازان بتوانند راحت تر فیلم بسازند. ما باید در فیلم ها تنوع ایجاد کنیم چرا که امروز سینمای ایران سرشار از فیلم های یکنواخت و کسل کننده شده و هیچ خبری از تنوع ژانری در سینما نیست.

وی ادامه داد: این فیلم ها و سینمای خنثی باعث دوری بخش اعظمی از مردم شده؛ دیگر سینما در سبد خانواده ها دارای اهمیت نیست و اگر قرار باشد وضعیت نامطلوب فعلی همچنان وجود داشته باشد روز به روز اوضاع سینما بدتر از قبل می شود و سینما بیشتر از سبد خانوار حذف خواهد شد.

این سینماگر با انتقاد شدید از مدیران سینمایی که میزان فروش ریالی فیلم ها را برای خود دستاورد به حساب می آورند اظهار داشت: آقایان شما باید نگاهی به آمار تماشاگران بیندازید! متأسفانه سال به سال از میزان مخاطبان سینما کاسته می شود. با اینکه سالن های سینمایی متعددی احداث شده اند اما میزان مخاطب بسیار کمتر از گذشته شده و درآمد سینماها پایین آمده است. اغلب تماشاگران وقتی از سالن نمایش بیرون می آیند از فیلم ها ناراضی هستند. این فیلم هایی که امروزه به خورد مردم داده می شود اغلب مخاطب پسند نیستند!

علیخانی متذکر شد: وزارت ارشاد باید دریچه ای باز کند تا تهیه کنندگان و کارگردانان تشویق شوند بیایند کار کنند. ما در سینما به شدت فقر فیلمنامه و فیلمنامه نویس داریم این مسأله از جشنواره ۳۸ و آثار حاضر در آن مشخص است؛ فیلم ها مخاطب را جذب نمی کند. مردم چرا باید بروند و این فیلم ها را ببیند؟

وی در خاتمه اظهاراتش افزود: از سوی دیگر قیمت بالای بلیت باعث می شود ما روز به روز شاهد ریزش بیشتر مخاطب باشیم؛ مردم با این گرانی نمی توانند به سینما بیایند! به خصوص برای خانواده ها سخت است که با این هزینه ها به سینما بیایند و فیلم هایی سطح پایین را ببینند. مسئولان سینمایی باید دقت کنند که سیستم کل سینماها را در سراسر دنیا خانواده ها تشکیل می دهند اما امروزه در سینمای ما خبری از خانواده ها نیست و این چند جوانی که در طول سال به سینما می روند نباید ملاک مدیران باشند. بی تردید اگر پول های دولتی به سینما تزریق نشود ما دیگر چیزی به اسم سینما در کشورمان نخواهیم داشت. سینمای ایران نیاز به مدیرانی دلسوز دارد و من امیدوارم روزی برسد که شاهد حضور مدیری دلسوز و کارآمد در سینمای کشور باشیم.

سینماگران در این وانفسا نیاز به حمایت مادی دارند

روح انگیز شمس کارگردان سینما با بیان اینکه تحریم های ناجوانمردانه علیه کشورمان، بحران هایی نظیر شیوع ویروس کرونا، تورم و گرانی و... باعث شده تا سینما طی ماه های اخیر به شدت دچار ضرر شود اظهار داشت: مسئولان باید کمک کنند تا سینما تعطیل نشود. من احساس می کنم با این جریانات اگر عدم حمایت مسئولان دولتی از سینما همچنان پابرجا باشد سینماها رو به تعطیلی برود.

وی ادامه داد: سینماگران در این وانفسا نیاز به حمایت مادی دارند. متأسفانه ما شاهد کاهش تولیدات در سینما هستیم؛ بسیاری از سینماگران بدهکارند، امکان کار و فعالیت برای فیلمسازان جوان، ناشناخته و کمتر شناخته شده فراهم نیست و این وظیفه مدیران سینمایی است که با اجرای عدالت به همه سینماگران توجه ویژه داشته باشند و نگذارند تا سینما بیش از این دچار خسران شود.

مدیران سینمایی باید نهضت فیلمنامه نویسی راه بیندازند

حسین طلابیگی طراح جلوه های ویژه سینما به سینماپرس گفت: متأسفانه بزرگترین مشکل امروز سینمای کشور فیلمنامه است؛ این مسأله از همین فیلم هایی که اخیراً در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر تماشا کردیم مشخص است. همه فیلم ها بدون استثنا از فقدان فیلمنامه اصولی و جذاب رنج می برند و از این رو نیاز است مدیران سینمایی برای رفع این بحران هرچه سریع تر نهضت فیلمنامه نویسی راه بیندازند.

این سینماگر خاطرنشان کرد: تا زمانی که مشکل فیلمنامه در سینمای ایران حل نشود ما نمی توانیم انتظار استقبال انبوه مخاطبان از آثار را داشته باشیم. برای رفع بحران موجود می توان از پژوهش گران، نویسندگان رمان و... کمک گرفت. متأسفانه وضعیت کنونی سینمای ما به گونه ای شده که حتی در اقتباس های ادبی هم خوب عمل نمی کنیم و در آن هم دچار مشکلات عدیده هستیم.

ادامه دارد...

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.