سه‌شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۸

در لانه جاسوسی؛

مستند نان‌گزیده‌ها رونمایی شد

مستند «نان گزیده ها»

سینماپرس: کارگران هپکو در مراسم رونمایی از مستند «نان گزیده‌ها» با اشاره به اینکه با همه جریانات پیش آمده، هپکو هنوز به نام علی‌اصغر عطاریان است، از رئیس قوه قضائیه خواستند تا به موضوع ورود کند.

به گزارش سینماپرس، مراسم رونمایی از مستند «نان گزیده‌ها» با موضوع کارگران هپکو به کارگردانی محمدرضا حاج محمدحسینی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر عصر روز گذشته (یکم مهرماه ۱۳۹۸) در لانه جاسوسی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهدی مطهر، تهیه‌کننده این اثر گفت: ساختن چنین فیلم‌هایی به ویژه برای مجموعه‌هایی که جمهوری اسلامی برایشان مهم است سخت است، چون بعدش به این فکر می‌کنند که واکنش مردم نسبت به مسأله مطرح شده چیست که خدا را شکر ما از «نان گزیده‌ها» بازخوردهای خوبی گرفته‌ایم.

مطهر با اشاره به اینکه حسینی کارگردان «نان گزیده‌ها» خودش در جریان اتفاقات کارخانه هپکو بود و هنگام ساخت این مستند تحت تاثیر جو قرار نگرفته بود، اظهار کرد: این فیلم از یک سال پیش آماده شده بود، اما ما در نظر داشتیم که «نان گزیده‌ها» از تلویزیون پخش شود و سپس اکران‌های دانشگاهی آن را آغاز کنیم، به همین دلیل مقداری دست دست کردیم با این وجود این اتفاق نیفتاد.

این تهیه‌کننده توضیح داد: اگر خدا از سر همه تقصیرات مجاهدین بگذرد از این نمی‌گذرد که برخی حرکات آنها، باعث شد مسئولان محافظ داشته باشند و همین موضوع باعث شد که مسئولان از مردم دور بمانند و حالا ندانند در اطراف آنها چه می‌گذرد.

مطهر عنوان کرد: هر چند کارگران هپکو اعتراضاتی دارند، اما برخی رسانه‌های خارجی، موضوع را به گونه‌ای نشان می‌دهند که انگار این معترضان با نظام مشکل دارند در حالی که در این موج‌سازی آنها، همین کارگران نابود می‌شوند. نکته دیگر این است که خیلی‌ها درباره گذشته کارخانه هپکو رویاپردازی می‌کنند، در حالی که اوج درخشش هپکو برای بعد از انقلاب است، چرا که هپکو به داد جنگ رسید، اما باید پرسید که چه شد این کارخانه به این روز افتاد؟

در ادامه یکی از کارگران هپکو پشت تریبون قرار گرفت و عنوان کرد: این شرکت یک نشان ملی است و برای نجات آن باید عزم ملی باشد، یعنی باید دست به دست هم بدهیم و این نشان ملی را یک بار دیگر زنده کنیم. جا دارد از همشهری‌های خودم عذرخواهی کنم چراکه در جریان اعتراضات ما یکسری اتفاقات بد رخ داد؛ برای مثال، ما مسیر ریل قطار را بستیم اما واقعیت این است که ما چند سال است به خیلی جاها نامه می‌دهیم، اما مسئولان به حرف‌های ما گوش نمی‌کنند. ما می‌دانیم بستن ریل قطار کار اشتباهی بود، اما چاره دیگری نداشتیم با این وجود همین حرکت باعث شد صدای ما شنیده شود. برای مثال بعد از همین اتفاق آقای رییسی گفت ما صدای کارگران را شنیدیم، دستشان درد نکند اما کاش حرف ما را هم بشنوند.

ما ضدانقلاب نیستیم

وی گفت: خیلی‌ها دوست دارند ما را به ضد انقلاب نسبت دهند؛ در حالی که این طور نیست ما از کسی خط نمی‌گیریم، خط ما خط شهید همت و باکری است، با این حال از آقای رییسی خواهش می‌کنم به قضیه هپکو ورود کنند.

در ادامه سیدپویان حسین‌پور فعال رسانه‌ای توضیح داد: هپکو، تنها کارخانه‌ای نیست که به این روز افتاده است؛ متاسفانه در این چند وقتی که جریان خصوصی نمود پیدا کرد، تعداد زیادی کارخانه به این وضع دچار شد؛ باید به این موضوع هم اشاره کنم که معترضان هپکو، انقلابی هستند و اصلا وصله «ضد انقلاب» بودن با هیچ چسبی به آنها نمی‌چسبد، حتی در بین آنها رزمنده‌ مدافع حرم هم هست.

سپس وحید ایمانی مدیرکل روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر اظهار کرد: هر آدم منصفی وقتی ببیند حدود ۱۲  سال چه مصیبتی بر سر کارگران هپکو آمده است، نمی تواند چیزی بگوید؛ البته اگر این افراد با این همه مصیبت، هنوز پای انقلاب ایستاده‌اند جای تشکر و تقدیر از آنها دارد، اما همین کارگران نزد هر دستگاهی که رفتند پاسخ مناسبی نشنیدند؛ وقتی درباره چند و چون هپکو مطلع شدم، خدا را شاهد می‌گیرم که به خودم گفتم شرم برتو که متوجه درد اینها نشدی.

ایمانی توضیح داد: در این میان به نظرم مهمترین اتفاق لغو پرونده‌سازی‌هایی است که برای معترضان هپکو به وجود آمده است.

مدیر روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه بخشی از مطالبه‌گری جریان هپکو مربوط به پرداخت حقوق کارگران، برگرداندن کارخانه و شروع فعالیت‌های آن است، گفت: ما باید به این موضوع هم توجه کنیم که چه اتفاقی رخ داده که کارخانه هپکو در حالی که دستگاه‌هایی به ارزش ۲۸۰ میلیارد تومان داشته، کل این مجموعه ۷۰ میلیارد تومان ارزشگذاری می‌شود! بدتر اینکه به صورت قسطی به فروش می‌رود!! چه کسی آن زمان این کارخانه را قیمت‌گذاری کرده؟ و در چهار سال اخیر چه اتفاقی افتاده که وزارت دفاع به یکباره از جریان این کارخانه عقب کشیده است؟ ما ضمن توجه به این مسائل، باید مطالبه‌گری را هدفمند و ریشه اصلی فساد را شناسایی کنیم.

سپس سید امیر میرناصری، نماینده کارگران هپکو گفت: هپکو در سال ۵۴ راه‌اندازی شد، شکوفایی آن به دوران جنگ برمی‌گردد، به طوری که در سال ۶۳ سالن‌های بسیار مدرن داشت، حتی این شرکت به بورس راه پیدا کرد. هپکو پیش از انقلاب واردکننده دستگاه‌های مختلف، سپس مونتاژکننده و در ادامه تولیدکننده بود، تا جایی که پا به پای خارجی‌ها در بازار رقابت می‌کرد. همانطور که گفتم هپکو به جریان دفاع مقدس کمک کرد به طوری که صدام سه بار هپکو را بمباران کرد، اما این شرکت سال ۸۶ واگذار  شد و حالا هم تبدیل به مرده متحرک شده است؛ تأسفبار است که بگویم در اوج جنگ بالغ بر ۲ هزار دستگاه در این شرکت تولید شد، اما تولید آن در یکی دو سال گذشته صفر بوده است.

ضربه قانوندان‌های قانون شکن

میرناصری با بیان اینکه یکسری قانوندان قانون‌شکن به قضیه هپکو ورود و جریانات تأسفباری را ایجاد کردند، توضیح داد: شرکت هپکو به شخصی واگذار شد که تنها می‌توانست یکی از نماینده‌های این مجموعه باشد، اما با رانت، تمام هپکو را به دست آورد؛ باید بگویم مزایده هپکو در پشت درهای بسته انجام شد و در ادامه نیز ویژه‌خواران در راس هپکو قرار گرفتند، کاهش تولید و پرسنل صورت گرفت، شرکت‌های اقماری با ریخت و پاش‌ها به وجود آمد و ...

سپس حسین‌پور عنوان کرد: با همه جریاناتی که پیش آمده، هپکو هنوز به نام علی‌اصغر عطاریان است، یعنی بعد از همه این داستان‌ها باز هم شرکت را به نام او کرده‌اند.

تماس براندازان با کارگران هپکو

میرناصری در همین قسمت گفت: ما به هیچ ارگان بیگانه‌ای وابسته نیستیم؛ جالب اینجاست که براندازان با ما تماس گرفتند و گفتند ما به شما پول می‌دهیم، اما قبول نکردیم و به مسئولان هم گفتیم که آنها می‌خواهند از این قضیه سوء استفاده کنند.

وی گفت: مسئولان پنج سال است ما را روی لبه تیغ نگه داشته‌اند، با همه این اوصاف هدف ما این است که هپکو به صورت درست تعیین تکلیف شود، از همین رو اعتراضات ما صنفی و برای نگهداری هپکو بوده است، در واقع ما می‌خواهیم این شرکت برای بچه‌های ما هم باقی بماند، از همین رو  معترضان هپکو مستحق گرفتن حکم نیستند.

ایمانی در همین بخش اظهار کرد: قطعا از موضوعات اینچنینی باز هم در سال‌های آینده به وجود می‌آید، بنابراین از همه شما خواهش می‌کنم قبل از اینکه هدایت این اتفاقات به دست خارج‌نشینان بیفتد، به دنبال مطالبه‌گری  باشید تا نگذاریم غریبه‌ها مطالبه‌گری کنند.

در پایان، حسین‌پور بیان کرد: جالب اینجاست که جریان ضد انقلاب فقط پرداخت معوقات را اصل می‌داند در حالی که این موضوع، همه خواسته کارگران نیست، بلکه آنها می‌خواهند کارخانه حفظ شود و از مسیر به جریان افتادن این کارخانه معوقات پرداخت شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.