یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳

حمید شاه آبادی خبر داد؛

رادیو هم قدم با حجاج سرزمین وحی

رادیو

سینماپرس: معاون صدا از پوشش ویژه برنامه‌های فرهنگی، وضعیت حجاج، حال و هوای سرزمین وحی، پیام حج و... در شبکه‌های مختلف رادیویی خبر داد.

به گزارش سینماپرس، حمید شاه آبادی معاون صدا با اشاره به اطلاع رسانی از وضعیت حجاج در سرزمین وحی برای هموطنان گفت: رادیو در برنامه‌هایی به بررسی این موضوع می‌پردازد. برنامه «سرزمین وحی» که از ۲۷ تیر تا ۷ شهریور از رادیو معارف پخش می‌شود به پوشش برنامه‌های فرهنگی و وضعیت حجاج می‌پردازد. رادیو ایران در برنامه‌های «سلام صبح بخیر»، «خانه و خانواده» و «ایران را بشنویم» در گفتگو با کارشناسان مذهبی به هفته حج و تشریح برنامه‌های مرتبط به آن می‌پردازند. ضمن اینکه «راه شب بامداد پنج شنبه» در مطالبی درباره حج و اهمیت آن صحبت می‌کند.

همچنین این شبکه رادیویی با استفاده از ظرفیت ایران یاران در برنامه «صفحه من» با مسئولان سازمان حج و زیارت در باره برنامه‌های این سازمان برای حجاج گفتگو می‌کند و از مراسم حج گزارش‌هایی را پخش می‌کند.

برنامه میزگرد «میزبان» نیز با طرح سوالاتی در باره اعزام حاجی و نحوه اعزام صحبت می‌کند خدمات، تفاوت بین این حج با سال‌های پیش، اهمیت حج امسال، روابط با حجاج کشورها از دیگر موضوعات این برنامه است.

مطالبه انتظارات مقام معظم رهبری از کارگزارن حج

وی با اشاره به کلام رهبری و مطالبه انتظارات مقام معظم رهبری از کارگزاران حج گفت: موضوع مطالبه انتظارات مقام معظم رهبری از کارگزاران حج و آخرین اخبار و اطلاعات حج و آگاهی از وضعیت حجاج بیت الحرام در برنامه «گفتگوی ۲۱» از رادیو معارف از ۱۳ تیر تا ۷ شهریور پخش می‌شود.

وحدت مذاهب اسلامی در فلسفه حج

معاون صدا تصریح کرد: حج فرصت همفکری امت اسلامی در خصوص مهمترین چالش‌های جهان اسلام است که واژه همبستگی اسلامی حاوی جهت گیری وحدت و تقریب پیروان مذاهب اسلامی است که یکی از مهمترین رسالت‌های حاجیان بویژه علما و فرهیختگان دراین سفر الهی است در همین راستا رادیو ایران در برنامه «جهان سیاست» که از شنبه ۱۵ تیر تا چهارشنبه ۱۹ تیر پخش می‌شود به وحدت مذاهب اسلامی در هفته حج و استکبار ستیزی می‌پردازد.

در فواصل پخش این شبکه رادیویی نیز به موضوعاتی همچون بیان اهمیت و جایگاه حج در دین مبین اسلام، تبیین جایگاه حج و نقش مراسم حج در همبستگی و اقتدار مسلمانان و نمایش قدرت آنان، پرداختن به نام گذاری روزهای این هفته، اطلاع رسانی برنامه‌های متنوع فرهنگی و مذهبی در سارسر کشور به مناسبت هفته حج، بیان خبرهای مربوط به سفر زائران بیت الله الحرام، حج در آیات الهی و روایات و احادیث بزرگان دین می‌پردازد.

رادیو تهران نیز در برنامه «گفتاورد» به فلسفه حج و مراسم مناسک از حج این فریضه سیاسی- عبادی می‌پردازد.

کلام امام راحل (ه) و مقام معظم رهبری در باره حج

شاه آبادی ادامه داد: رادیو ایران در برنامه «راه امام، کلام امام» کلام امام راحل (ه) در باره حج را پخش می‌کند. ضمن اینکه در برنامه «نشانی» سخنان گهربار مقام معظم رهبری در خصوص حج پخش می‌شود.

پخش دعاهای ندبه، کمیل و عرفه از سرزمین نور و پوشش مستقیم مراسم برائت از مشرکان

معاون صدا در خصوص پخش دعاهای ندبه، کمیل و عرفه از سرزمین نور و پوشش مراسم برائت از مشرکان از رادیو گفت: دو شبکه رادیویی معارف در برنامه «شرح اشتیاق» و قرآن به پخش دعای ندبه و دو شبکه رادیویی معارف در برنامه «محراب دل» و ایران به پخش دعای کمیل از سرزمین حج می‌پردازند. رادیو ایران در برنامه‌ای، دعای عرفه را از سرزمین حج پخش می‌کند. ضمن اینکه رادیو معارف در نهم ذی الحجه دربرنامه «عارفانه» دعای عرفه را از حرم حضرت معصومه (س) پخش می‌کند. دو شبکه رادیویی معارف در برنامه «پیام حج» و ایران در ویژه برنامه‌ای به پوشش مستقیم مراسم برائت از مشرکان می‌پردازد. رادیو جوان در برنامه زنده «روز رحمت» به روز عرفه و نیایش و حج می‌پردازد.

برنامه‌های تولیدی در سرزمین وحی

شاه آبادی خاطر نشان کرد: برنامه سازان و گزارشگرانی که به سرزمین وحی مشرف می‌شوند، گاهی فرصت کرده و بخش‌هایی را تهیه و تولید می‌کنند که پخش آن در ایام حج بهترین فرصت برای آشنایی با مناسک این فریضه الهی است. رادیو ایران و جوان میان برنامه‌های کوتاهی را در سرزمین وحی تولید کرده که از ۲۰ تیر تا ۷ شهریور پخش می‌شود، همچنین دو شبکه رادیویی معارف و قرآن برنامه‌های اذان گاهی ظهر و مغرب که تولیدی سرزمین وحی است و شامل بیان و آداب احکام حج و استفاده بهتر حجاج از فضای معنوی حج است را پخش می‌کند. رادیو جوان نیز در برنامه اذان گاهی «قرار» به موضوع حج می‌پردازد.

نمایش‌هایی با موضوع حج

وی با اشاره به نمایش‌هایی که با موضوع حج توسط هنرمندان اداره کل هنرهای نمایشی تهیه شده گفت: هفت نمایش «صلح حدیبیه فتحی عظیم»، «چشمان منتظر»، «راز طواف، «افسانه گذشتگان»، «درمحضر خدا»، «حج پینه دوز» و «شکوه سادگی» از رادیو نمایش پخش می‌شود.

ویژه برنامه‌های عید قربان

معاون صدا با اشاره به عید قربان گفت: رادیو فرهنگ درویژه برنامه «آستان ارادت» از تجلی عید قربان در ادبیات فارسی می‌گوید. «تا انتها ایمان» نیز برنامه محیطی با حمایت از بیماران ام اس ایران است که فضای دلنشین در روز ایمان و بندگی برای مخاطبان این شبکه رادیویی به وجود می‌آورد. ضمن اینکه «جوانه ها» به آموزه‌های اخلاقی عید قربان برای نوجوانان می‌پردازد. «چهار باغ» به پخش ترانه و شعر خوانی به مناسبت عید قربان می‌پردازد. رادیو معارف در برنامه «منای دل» به بیان اعمال، فضایل عید قربان می‌پردازد.

دیگر برنامه‌ها

همچنین رادیو فرهنگ در برنامه «ناز و نیاز» که از ۲۰ تا ۲۵ مرداد پخش می‌شود به دهه ولایت و امامت، ضرورت نیایش و جایگاه دعا در اندیشه اسلامی، عرفه و فرصت خدا شناسی می‌پردازد. «هفت کوچه» به موضوع فرهنگ نواحی مردم ایران در عید قربان و «گفتارش» به گفتگو و گزارش درباره عید قربان و خبرهای فرهنگی می‌پردازد. همزمان با سالروز شهادت حضرت مسلم بن عقیل ویژه برنامه «میهمان کوفه» از رادیو معارف پخش می‌شود که به بیان ویژگی های آن بزرگوار پرداخته و نقش ایشان را نهضت بزرگ کربلا بیان می‌کند.

رادیو تهران در «کتاب شب» سفرنامه حج شریعتی را روایت می‌کند.

معاون صدا خاطر نشان کرد:رادیو تهران در برنامه سعادت آباد بخشی به نام «حجّانه» دارد که هر روز ضمن ارتباط با گزارشگران مستقر در مکه و مدینه و ارتباط با حاجیان به اطلاع رسانی از وضعیت حجاج می‌پردازد ضمن اینکه در کلیه بخش‌های خبری رادیو با خبرنگاران و گزارشگران اعزامی ارتباط برقرار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.