پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۱

نگاهی به روز هشتم جشنواره فیلم فجر؛

از وعده «تپ سی» برای اعطای کارت اختتامیه تا اعتراض تند یک کارگردان/ وقتی میان هنرمندان و اهالی رسانه دیوار کشیده می شود!

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

سینماپرس: روز هشتم برگزاری جشنواره فیلم فجر در سینماهای مردمی و کاخ رسانه سرشار از حواشی ریز و درشت بود و به اذعان بسیاری از اهالی رسانه و منتقدان هرچه به پایان جشنواره نزدیک تر می شویم و گره ها و مشکلات بیشتری در این رویداد خودنمایی می کند اعتراض ها و انتقادها نسبت به عملکرد مسئولان جشنواره بیش از گذشته می شود!

به گزارش سینماپرس یکی از سوألات مهمی که اهالی رسانه از یکدیگر می پرسیدند این بود که چرا فیلم های خارج از مسابقه برای اهالی رسانه نمایش داده نمی شوند؟؛ مگر سینمای رسانه ها که اهمیت ویژه ای دارد برای مسئولان مهم نیست؟ چرا باید ۳ فیلم خارج از مسابقه در سینما چارسو نمایش داده شوند اما اهالی رسانه و منتقدان که همگی در پردیس سینمایی ملت مستقر هستند از امکان دیدن فیلم ها محروم شوند؟

آیا مسئولان جشنواره نمی توانند با تدبیر مثلا روز شنبه که جشنواره به مناسب شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) نمایش فیلم ندارد از بعد اذان مغرب تا پاسی از شب ۳ فیلم خارج از مسابقه را برای اهالی رسانه نمایش دهند یا اینکه اهالی رسانه به طور کل برای آن ها بی اهمیت هستند؟ این مسأله با انتقاد گسترده ای از سوی اهالی سینما و رسانه روبرو شده و علاوه بر آن سینماگرانی که فیلم شان در در بخش خارج از مسابقه هست هم مایل به اکران آثارشان در سینمای رسانه هستند.

همزمان با اکران فیلم سینمایی «متری شش و نیم» در سینمای رسانه ها یکی از سایت های سینمایی با انتشار مطلبی نوشت: سعید روستایی با آغاز اکران فیلمش در سینمای رسانه ها از سالن بیرون آمد و فریاد زد: من ساعت ها نخوابیدم که دی سی پی درست باشه! چرا دی سی پی ۳ را پخش کردن به جای ۴؟ پدر مرا در آوردین!

جدا از این اتفاق سربالا جواب دادن عوامل این فیلم سینمایی به سوألات برخی خبرنگاران نیز باعث انتقاد شدید اهالی رسانه شد! برخی از عوامل این فیلم سینمایی به بهانه اینکه سوألات کارشناسی شده نیست از جواب دادن به پرسش های اهالی رسانه که برخی از آن ها به راستی تخصصی هم بود طفره می رفتند که این مسأله با واکنش منفی از سوی اهالی رسانه روبرو شد.

اما اهالی رسانه نه تنها به این اتفاق انتقاد داشتند بلکه به نحوه سیستم اجرایی و تشریفات جشنواره هم بسیار معترض بودند! اهالی رسانه که باید در سالن رسانه ها دسترسی آزاد و مستقیم به سینماگران داشته باشند و بتوانند با آن ها به راحتی گفتگو کنند با دیوارکشی که میان آن ها و هنرمندان انجام شده نمی توانند دسترسی درستی به هنرمندان داشته باشند و این مسأله مشکلات جدی برای آن ها به وجود آورده است. معلوم نیست مسئولان جشنواره با کدام تدبیر و درایت میان اهالی رسانه و هنرمندان سد و دیوار ایجاد کرده اند و چرا مانع از دسترسی خبرنگاران به آن ها می شوند؟ مگر نه اینکه حضور هنرمندان در سینمای رسانه برای دسترسی راحت رسانه ها به سینماگران است، پس چرا جای طرح پرسش های آزاد گرفته می شود؟

همچنین امروز بدتر از روزهای گذشته گرمای شدید هوا، عدم تهویه مناسب در کل فضای پردیس سینمایی ملت، کمبود شدید آب آشامیدنی، صف های طویل برای استفاده از سرویس های بهداشتی، قطعی مکرر اینترنت، عدم آنتن دهی مناسب موبایل و... باعث اعتراض بخش عمده ای از اهالی رسانه و منتقدان شد. بسیاری از منتقدان تأکید کردند پردیس سینمایی ملت به هیچ عنوان شایسته برگزاری چنین رویدادی با این حجم از جمعیت نیست!

حالا که صحبت از جمعیت گسترده در سینمای رسانه ها شد بد نیست به این مورد هم اشاره شود که روز هشتم شلوغ ترین روز سینمای رسانه ها بود به نحوی که قبل از نمایش فیلم ها صف های طویلی جلوی سالن ها شکل می گرفت و بعضا در سالن ها بابت جای نشستن درگیری های لفظی رخ داد و بسیاری افراد هم مجبور به نشستن در پله ها و روی زمین شدند! معلوم نیست چرا در جشنواره ای که قرار بود تنها تعدادی معدود کارت صادر شود چرا به یکباره سیل جمعیت به سینمای رسانه سرریز شده است؟ نکته قابل تأمل آنجاست که جلوی در ورودی و روی میز مسئولان حراست و تشریفات کاغذهای متعددی وجود دارد که روی آن ها اسامی دوستان و آشنایان مسئولان جشنواره نوشته شده تا بتوانند به راحتی در سینمای رسانه حضور پیدا کنند! ‌

از همه این اتفاقات که بگذریم مهمترین حاشیه روز هشتم وعده «تپ سی» برای اعطای کارت اختتامیه به مسافرانش بود که یکی از سایت های سینمایی با انتشار مطلبی که برگرفته از صفحه رسمی اینستاگرام این اپلیکیشن بود نوشت: جشنواره عجایب! در حالی که در تمام سال های برگزاری جشنواره فیلم فجر، جلوگیری از حضور افرادی غیر از هنرمندان و اهالی رسانه در اختتامیه این رویداد مهم فرهنگی و هنری، به منظور حفظ شرایط مناسب برای پوشش خبری مراسم یکی از چالش های مهم بوده و همواره سعی شده شرایطی رسمی، آرام و دور از حاشیه در اختتامیه این مراسم فراهم شود امسال و در اقدامی بسیار عجیب سامانه حمل و نقل تپ سی که برای ایاب و ذهاب مهمانان و اهالی رسانه با جشنواره تهاتر کرده وعده اعطای تعدادی از بلیت های اختتامیه جشنواره فیلم فجر را به مشتریان و مخاطبان خود داده است!

به راستی معلوم نیست در پشت صحنه اداره جشنواره فیلم فجر چه می گذرد و مسئولان این رویداد چه زد و بندهایی دارند؟ چقدر و تا کجا منافع شخصی بر منافع ملی و جمعی ارجحیت دارد و چرا ما شاهد این همه اتفاقات نادرست در این رویداد سینمایی هستیم؟

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.