شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰

دستمزد چند صد میلیونی سینماگران اپوزیسیون و مستقل از دولت!

نگاتیو

سینماپرس: در جدیدترین شفاف‌سازی مالی بنیاد سینمایی فارابی مشخص شد که برخی از سینماگرانی که با برچسب «هنرمند مستقل» فعالیت می‌کنند و همواره ژست اپوزیسیون دارند، دستمزدهایی چند صدمیلیونی از دولت گرفته‌اند!

البته اغلب سینماگران ایرانی با بودجه نهادها و ارگان‌های داخلی، و برخی حتی با هزینه سفارتخانه‌های خارجی آثاری را می‌سازند. اما در این میان، عده‌ای از فیلمسازها در وضعیتی متناقض و دوگانه، هم مدعی مستقل و غیردولتی بودن هستند و هم اینکه از نهادهای دولتی و حکومتی، پول دریافت می‌کنند!

ازجمله این افراد می‌توان به مجتبی میرطهماسب ‌اشاره کرد که با فیلمساز متهم به فعالیت ضدامنیتی، جعفر پناهی همکاری می‌کند و مدتی نیز با اتهاماتی مشابه، بازداشت شده بود.

وی برای نگارش پنج فیلمنامه، ۲۰۰ میلیون تومان از بنیاد فارابی دستمزد دریافت کرده است. رخشان بنی‌اعتماد از دیگر مدعیان هنر انتقادی و اجتماعی است که به خاطر شرکت در جشنواره‌های خارجی مبلغ ۱۲۱ میلیون تومان گرفته است. همچنین فاطمه معتمدآریا و همسرش به عنوان تهیه‌کننده یک فیلم، ۱۰۵ میلیون تومان از دولت پول گرفته‌اند. براساس این فهرست، علیرضا رئیسیان از دیگر مدعیان استقلال نیز ۵۰۵ میلیون تومان از دولت گرفته است. محمدعلی سجادی، از دیگر فیلمسازهای جشنواره‌ای که آثارش سال‌هاست حتی به اکران عمومی نیز نرسیده‌اند، ۴۵۰ میلیون تومان از دولت پول دریافت کرده است!

*کیهان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.