جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴

رئیس شبکه مستند:

"اولین‌ها" و "ایران۲۰" به عوام‌فریبی‌ غربی‌ها پاسخ می‌دهد + فیلم

سیدسلیم غفوری در اختتامیه دهمین جشنواره سینماحقیقت

سینماپرس: سیدسلیم غفوری درباره کارهای ویژه صداوسیما برای چهل‌سالگی انقلاب، گفت: "ایران ۲۰" معرفی درست از دستاوردهای انقلاب اسلامی را انجام می‌دهد و به تدریج در شبکه‌های سیما به عنوان میان‌برنامه با قالب "موشن‌گرافی" روی آنتن می‌روند.

انقلاب اسلامی آرام‌آرام به چهل‌‌سالگی نزدیک می‌شود و سمپاشی‌های رسانه‌های غربی هم بیشتر و بیشتر دستاوردها و فعالیت‌های موثرش را زیر سوال می‌برند. تا جائیکه برای خیلی از عرصه‌های موفق‌ ایران و ایرانی جایگاهی قائل نیستند اما جامعه بشری می‌داند که ایران در چه جایگاهی از شاخص توسعه انسانی و پیشرفت‌های علمی قرار دارد و دیگر به یک‌سویه نگاه کردن و تلویح مزدورانه مستکبرین گوش فرا نمی‌دهند. کاری که شبکه مستند و کمیته چهل‌سالگی انقلاب اسلامی در صداوسیما انجام می‌دهد استفاده از مستندات و آمارهای بین‌المللی است تا مخاطب با تماشای این محصولات رسانه‌ای برگرفته از اقرار جامعه جهانی به پیشرفت‌های ایران اسلامی است و دیگر نمی‌توان به آن‌ها بی‌اعتنا بود. سیدسلیم غفوری درباره میان‌برنامه‌هایی صحبت کرده که تمام تلاش تولیدکنندگان این بوده که مخاطب باورپذیرانه نسبت به دستاوردهای انقلاب اسلامی، احساس غرور کند.

رئیس شبکه مستند درباره میان برنامه "ایران ۲۰" که چند قسمتی روی آنتن شبکه‌های سیما رفته و تا ۲۰ قسمت پخش آن ادامه دارد، گفت: امسال انقلاب اسلامی، چهل‌ساله می‌شود و رسانه‌های غربی همچون گذشته تلاش‌ خود را مضاعف کرده‌اند تا در فضای شبکه‌های ماهواره‌ای، مجازی و شبکه‌های اجتماعی بگویند انقلاب در عرصه اقتصادی، اجتماعی، فناوری و مقوله‌هایی که تحت عنوان توسعه و پیشرفت شناخته می‌شود نه تنها باعث پیشرفت جامعه ایرانی نشده بلکه مایه پسرفت بوده است. حتی جلوتر رفته‌اند و این طور فضاسازی می‌کنند که اگر انقلاب به پیروزی نمی‌رسید ایران وضعیت بهتری داشت. فضایی که غربی‌ها در این سال‌ها همیشه با زرق‌وبرق‌ها و پرداخت‌های آن‌چنانی درصدد ترسیم ناکجاآبادی برای ملت ایران بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه عوام‌فریبی‌های غربی یک پاسخ باورپذیرانه می‌خواست "ایران ۲۰" تولید شد، افزود: ما از ماه‌های پیش در تدارک این بودیم اتفاقاتی که در حوزه پیشرفت بعد از انقلاب اتفاق افتاده بود این پیشرفت‌ها تبدیل به محصولات رسانه‌‌ای شود. در این حین، دوستان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه امام حسین(ع) همچنین دغدغه‌ای داشتند و یک پژوهش‌های جامعی را انجام داده بودند. این محصول رسانه‌ای سرانجام، "ایران۲۰" شد."ایران ۲۰" یک میان‌برنامه ۴ دقیقه‌ای بیست قسمتی است که این‌شب‌ها با موضوعات مختلف روی آنتن شبکه‌های سیما می‌رود.

غفوری درباره اینکه چطور شد به قالب موشن‌گرافی رسیدند، تصریح کرد: وقتی هنرمندان و اهل‌فکر دانشگاه امام حسین(ع) در عرصه‌های مختلف آموزشی، صنعتی، کشاورزی و اجتماعی رتبه کشور را براساس آمارهای بین‌المللی احساء کرده بودند دیدیم واقعاً ظرفیت خوبی برای تبدیل شدن به بسته‌های غنی رسانه‌ای دارند. از طرفی قالب "موشن‌گرافی" بسیار چارچوب تأثیرگذار و باورپذیری بر مخاطب در لحظاتی کوتاه است، به همین‌خاطر به این قالب رسانه‌ای رسیدیم. "ایران ۲۰" در ۲۰ قسمت چهار دقیقه‌ای اتفاقات منحصر به فرد و موفق انقلاب اسلامی را معرفی می‌کنیم اما نه منحصر به مستندات و آمارهای داخلی بلکه درباره مباحث نظامی، دفاعی، اجتماعی و عرصه‌های دیگر، بنابر آمارهای بین‌المللی با مخاطب صحبت می‌کنیم.

 

وی در پاسخ به این سوال که برخی از مراکز بین‌المللی به لحاظ عناد و دشمنی که با ایران دارند در برخی از عرصه‌ها اصلاً جایگاهی ندیده‌اند، خاطرنشان کرد: وقتی استنادها و آمارهای بین‌المللی برای دستاوردهای انقلاب اسلامی جمع‌آوری می‌شد به این نتیجه رسیدیم که برخی از مراکز معتبر بین‌المللی هم عناد را چاشنی جامعه آماری خودشان کرده‌اند و بعضاً یکسری دستاوردهای ما را ندیده‌اند یا خیلی سطح پایین با آن‌ها برخورد کرده‌اند. مثلاً مراکز بین‌المللی ما شاخص انسانی، علمی، توسعه و پیشرفت‌های ما را در مقوله‌های ورزشی، تولید ناخالص ملی براساس برابری قدرت خرید، آموزش و پرورش کودکان، سلامت عمومی، حمل و نقل، کشاورزی، آموزش عالی و پرورش نخبگان و صنعت و معدن در همه این شاخص‌ها طراز پایینی را برای ایران قائل شده‌اند. اما آمارهایی را که نمی‌توانند درنظر نگیرند و بسیار مستدل است گواه بر رتبه‌ عالی جمهوری اسلامی ایران در همه این شاخص‌هاست.

رئیس شبکه مستند با اشاره به اینکه جزو ۲۰ کشور اول دنیا در همه شاخص‌ها هستیم، گفت: انقلاب اسلامی ایران امروز به جایی از پیشرفت‌ رسیده که از رتبه ۲۰ عبور نکرده و همچنان در بسیاری از شاخص‌ها حتی رتبه شش و هفت دنیا را نیز به خودش اختصاص داده است. این نوع آثار عرضه می‌شوند تا مخاطب ما هم احساس غرور کند که چقدر انقلاب اسلامی در رسیدن به این پیروزی‌ها و موفقیت‌ها موثر بوده است. "ایران ۲۰" این معرفی درست از دستاوردهای انقلاب اسلامی را انجام می‌دهد و به تدریج در شبکه‌های سیما به عنوان میان‌برنامه با قالب "موشن‌گرافی" روی آنتن می‌روند.

وی با بیان اینکه "به توان ۴۰" یک مجموعه مستند در حال تولید شبکه است، خاطرنشان کرد: یک مجموعه دیگری تحت عنوان "به توان ۴۰" یک مجموعه مستند در دست تولید است ان‌شاالله از نیمه دیماه به آنتن می‌رسد و از همه شبکه‌های سیما هم پخش خواهد شد. البته مجموعه‌دیگری هم که در حال حاضر روی آنتن شبکه‌های سیماست نامش "اولین‌ها" است. این مجموعه به موازات معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی است که اولین پیشرفت‌هایی که بعد از انقلاب اتفاق افتاده را مخاطبین روی آنتن می‌بینند.

غفوری خاطرنشان کرد: "اولین‌ها" به اولین‌ پیشرفت‌های انقلاب اسلامی می‌پردازد؛ جایی که اولین تولید ناوشکن‌های ایرانی تولید شده، یا اولین پیوند قلب در ایران، اولین نوزاد آزمایشگاهی، اولین ماهواره در تاریخ ایران، اولین درمان آسیب نخاعی در جهان، اولین ارسال موجود زنده به فضا، اولین مدال المپیک بانوان، اولین محموله‌های صادرات فولاد، اولین ساخت خودروی برقی در کشور و موارد دیگر، جزو اولین‌هایی است که بعد از انقلاب در کشور به ارمغان آمده و در ۴۰ قسمت به تدریج روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما می‌رود.

وی درباره ساخت یک مجموعه استکبارستیزی باورپذیر بعد از ایام پیروزی انقلاب اسلامی، تصریح کرد: بعد از ایام دهه فجر انقلاب اسلامی به فکر طراحی مجموعه‌ای استکبارستیزی هستیم که مخاطب با زوایای ددمنشی آمریکایی‌ها مواجه می‌شوند. قالب موشن‌گرافی را برای مستندهای دیگر هم درنظر خواهیم گرفت چون هم فرم تأثیرگذاری دارد و از ویژگی منحصر به فرد هنرمندانه‌ای برخوردار است. چرا که در یک زمان کوتاه یک حجم بالایی از اطلاعات را همراه با گرافیک متنوع، متن و نریشن در ۴ تا ۵ دقیقه به مخاطب منتقل می‌کند. موشن‌گرافی اثبات کرده هم قابلیت تکرار متعدد دارد و هم در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم بهتر دیده می‌شود.

رئیس شبکه مستند در خاتمه با اشاره به باورپذیری موفقیت‌های انقلاب اسلامی برای مخاطب، خاطرنشان کرد: باورپذیری عاملی است که بیش از هرچیزی برای ما اهمیت دارد و در معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی هم تمام همّ و غم خودمان را گذاشته‌ایم تا برنامه‌های کاربردی مخاطب‌پسند تولید شوند. به همین‌خاطر پژوهش‌های مناسبی انجام داده‌ایم تا استنادات آماری درستی در اختیار مخاطب قرار داده شود که عمدتاً از مراکز بین‌المللی معتبر تهیه‌ شده‌اند. دیگر مخاطب هرچند سمپاشی‌شده از رسانه‌های غربی باشد هم نمی‌تواند این آمارها و اطلاعات را زیر سوال ببرد. البته وجه دیگر باورپذیری به ارائه فرم هنرمندانه اثر برمی‌گردد که ما به ازای تصویری درست داشته باشد و تلاش کردیم در کار ارائه کنیم و کار هنرمندانه و ایده‌آل انجام شود.

*تسنیم

نظرات

  • خواهرشهید ۱۳۹۷/۱۲/۰۳ - ۱۸:۱۰
    0 0
    احسنت خدا خیرتان دهد کارتان را ادامه دهید خسته نشوید اجرتان با خدا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.