سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸

انتظارات سینماگران از مدیریت سینما/۱۶

فرحبخش: اغلب مدیران ما فقط به فکر پست ها و میزهای شان هستند/ نیاز به مدیری جسور و شجاع در سینما داریم

حسین فرحبخش*

سینماپرس: حسین فرحبخش تهیه کننده و کارگردان سینما در رابطه با انتظارات سینماگران از مدیریت سینمای کشور گفت: بزرگترین مشکل امروز سینمای کشور دخالت عواملی خارج از بدنه وزارت ارشاد در امور فرهنگی و هنری است و متأسفانه ما کمتر شاهد حضور مدیرانی بودیم که جلوی دخالت افراد و نهادهای بی ارتباط با حوزه فرهنگ را بگیرند و جلوی آن ها ایستادگی کنند.

کارگردان فیلم سینمایی «آب نبات چوبی» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: ما باید از قانون تابعیت داشته باشیم و همین قانون تعیین کننده که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها نهادی است که به صورت قانونی می تواند در امور فرهنگی و هنری اعم از سینما، تئاتر و... دخالت داشته باشد و هیچ نهاد و ارگان و فرد و گروه دیگری حق دخالت در این امور را ندارند اما متأسفانه از آنجا که اغلب مدیران ما فقط به فکر پست ها و میزهای شان هستند برای اینکه میزهای شان را از دست ندهند تن به خواسته هر فرد و گروهی می دهند و ناخودآگاه در سینما تنش ایجاد می کنند.

وی ادامه داد: سازمان سینمایی مدیری می خواهد که جسور و شجاع باشد و تنها دغدغه اش رشد سینما و خدمت به اهالی سینما باشد و اگر هر فرد و نهاد و گروهی خواست در کار او دخالت کند فوراً استعفا دهد و پست و میزش را رها کند و نگذارد که حوزه فرهنگی و هنری کشور به دست نااهلان بیفتد.

این سینماگر یادآور شد: یکی از معدود مدیرانی که طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی جلوی دخالت ها ایستادگی کرد زنده یاد سیف الله داد بود؛ او به طور جدی اجازه دخالت هیچ فرد و نهادی را در امور سینمایی نمی داد و وقتی از بیرون فشارهایی به وی وارد شد خیلی راحت پستش را تحویل داد  رفت؛ همچنین جواد شمقدری یکی دیگر از مدیران سینمایی بود که طی ۲ سال ابتدایی حضورش در سازمان سینمایی کارهای بسیار خوبی انجام داد و همین باعث شد تا طی سال های نهایی حضورش در سازمان سینمایی برخی افراد و گروه ها بخواهند که در کارش دخالت کرده و خلل ایجاد کنند.

کارگردان فیلم سینمایی «زندگی خصوصی» تأکید کرد: وقتی یک مدیر کاربلد باشد و بخواهد دلسوزانه برای سینما و سینماگران کار کند از بیرون به وی فشار وارد می آورند و از سوی دیگر وقتی یک مدیر کارنابلد باشد باز هم دچار وادادگی شده و از بیرون به او فشار می آورند؛ در هر صورت فشارها همیشه وجود داشته و دارد و ما این رفتارها را نمی توانیم مربوط به دوره ای خاص از تاریخ کشورمان بدانیم از این رو بنده تأکید دارم که فردی که در سازمان سینمایی مدیریت را در دست دارد تعیین کننده است و اگر او جسور، شجاع، دغدغه مند و قدرتمند باشد هرگز اجازه دخالت دیگران را در امور سینمایی نداده و یا در صورت دخالت های بیرونی پست خود را ترک می کند.

فرحبخش در خاتمه این گفتگو افزود: دخالت های بیرونی در امور سینما به شدت هنرهفتم را دچار بحران و تنش کرده و ما امروز نیازمند آن هستیم که به صورت جدی با این دخالت های بیرون سازمانی به شدت برخورد شود.

اخبار مرتبط

نظرات

  • رضا ۱۳۹۷/۰۸/۲۹ - ۱۵:۲۸
    1 0
    مستر فرحبخش یک مدیر جسور و توانا اولین کارش محدود کردن فعالیت های جنابعالی باید باشد. از مدیران حمایت نمی کنم به آثار نازل شما اشاره می کنم .

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.