یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۹

رژه اعتراضی ۸۲ زن روی فرش قرمز کن

رژه اعتراضی زنان روی فرش قرمز کن

سینماپرس: همان طور که پیشتر اعلام شده بود، روز گذشته هشتاد و دو نفر از چهره‌های سرشناس هالیوودی روی فرش قرمز جشنواره کن، به نابرابری جنسیتی در سینما اعتراض کردند.

به گزارش سینماپرس به نقل از واشنگتن تایمز، ۸۲ زن از چهره‌های سرشناس هالیوودی روی فرش قرمز جشنواره فیلم کن به شکلی نمادین به نابرابری جنسیتی در صنعت فیلمسازی اعتراض کردند.

کیت بلانشت، کریستن استوارت، جین فوندا از جمله معترضانی بودند که در اقدامی بی‌سابقه در یک راهپیمایی اعتراضی به نابرابری جنسیتی در صنعت سینما روی فرش قرمز جشنواره فیلم کن حضور یافتند.

در تاریخ جشنواره کن تا کنون بیش از ۱۸۶۰ فیلمساز مرد برای رقابت به کن سفر کرده‌اند که تعداد زنان مشارکت داده شده در این رویداد در این مقایسه بسیار ناچیز هستند.

سازمان‌دهندگان این رویداد اعتراضی اعلام کردند با این کار قصد دارند نشان دهند که هنوز هم پیشرفت و موفقیت در کار حرفه‌ای برای زنان بسیار دشوار است.

«پَتی جنکینز» کارگردان «زن شگفت‌انگیز»، «سِلما هایِک» بازیگر سرشناس، و «آنیس واردا» فیلمساز فرانسوی از دیگر چهره‌های معروف حاضر در این رویداد بودند.

«کیت بلانشِت» در پایان این حرکت اعتراضی بیانیه‌ای به انگلیسی خواند و «آنیس واردا» همان بیانیه را به فرانسوی تکرار کرد. در بخش‌هایی از این بیانیه‌ آمده است:

زنان در جهان اقلیت نیستند با وجودیکه جریان غالب در صنعت سینِما خلاف این واقعیت عمل می‌کند. ما روی این پله‌ها کنار هم ایستاده‌ایم تا نمادی برای تغییر وضعیت زنان و پیشرفت آن‌ها باشیم. پله‌های پیشرفت در صنعت سینما باید برای همگان فراهم شود.

در این دوره از جشنواره فیلم کن از میان ۲۱ اثر پذیرفته شده در بخش رقابت اصلی فقط ۳ اثر ساخته فیلمسازان زن است.

قرار است روز دوشنبه هم جلسه ای با حضور تری فریمو، فرانسوا نایسن وزیر فرهنگ فرانسه و نمایندگان کمپین «Time’s Up» هم با موضوع تبعیض جنسیت در صنعت سینما و در جشنواره کن برگزار شود. پیشتر تری فریمو گفته بود که سهم فیلمسازان زن در دوره های آینده افزایش پیدا خواهد کرد اما امسال از میان ۲۱ فیلم حاضر، فقط ۳ اثر توسط کارگردانان خانم ساخته شده که خود به محلی برای اعتراضات و انتقادات تبدیل شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.