یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰

«ناصر چشم آذر» به سوی خانه ابدی بدرقه شد

مراسم تشییع پیکر زنده یاد ناصر چشم آذر

سینماپرس: پیکر زنده‌یاد ناصر چشم آذر آهنگساز و نوازنده پیشکسوت موسیقی، صبح امروز ۱۶ اردیبهشت از مقابل تالار وحدت به سمت بهشت زهرا (س) تشییع شد.

به گزارش سینماپرس، مراسم تشییع پیکر زنده یاد ناصر چشم آذر آهنگساز و نوازنده پیشکسوت موسیقی کشورمان روز یکشنبه شانزدهم اردیبهشت ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی تعدادی از هنرمندان همراه بود.

محمد سریر آهنگساز پیشکسوت در ابتدای این مراسم بیان کرد: من از سال ۴۰ در جریان داوری مسابقات دانش آموزی با چشم آذر آشنا شدم. وی از جمله هنرمندانی بود که از همان ابتدای نوازندگی خود به همه ما نشان داد که آینده بسیار خوبی دارد. زنده یاد چشم آذر در حضور خانواده ای هنرمند رشد کرد و فضای ارزشمندی در کارهای او وجود داشت.

وی ادامه داد: او از همان ابتدا در ردیف استعدادهای درخشان موسیقی کشورمان قرار داشت و کارهایش به شکلی بود که ذهن خلاقش همواره بر احساسش غلبه می کرد. او هنرمندی بود که آثارش با عشق همراه بود و نغمه های متفاوتی را هم به مخاطبان تقدیم می کرد.

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی گفت: درگذشت استاد ناصر چشم آذر اتفاقی ناباورانه است که زبان یارای بیان آن را ندارد. او سراسر شور و انگیز بوده و هر جا می آمد با خود شور و نشاط می آورد. بسیاری از هنرمندان جوان به او نگاه می کردند و از کارهایش الگو می گرفتند. به اعتقاد من این روزها وقت رفتن ناصر چشم آذر نبود ولی چه کنیم که ناصر ناباورانه ما را ترک کرد و به لقای معشوق رسید و همه ما را داغدار کرد.

دیگر قهرمانی در زندگی ام ندارم

حمید حامی خواننده موسیقی پاپ کلاسیک پس از صحبت های نوربخش بیان کرد: هرکسی در زندگی خود قهرمان هایی دارد که با حضورشان می تواند به فعالیت ادامه دهد. در زندگی من سه قهرمان وجود داشتند؛ اول پدرم، دوم بابک بیات و سوم ناصر چشم آذر که با مرگ این سه قهرمان من دیگر قهرمانی در زندگی ام ندارم.

این خواننده ضمن قدردانی از همسر مرحوم چشم آذر گفت: بانو شیرین طی سال های اخیر با تمام وجود زندگی خود را وقف مرحوم چشم آذر کرد و من کمتر بانویی را دیده بودم که این چنین عاشقانه تمام جوانی اش را وقف همسرش کند.

پس از اجرای یک قطعه کوتاه آوازی توسط حمید حامی،  بیتا فرهی بازیگر سینما قطعه ای ادبی از بابک صحرایی را برای حاضران خواند.

رسول ترابی مدیر موسسه فرهنگی هنری «آوای دوران» و تهیه کننده کنسرت های ناصر چشم آذر نیز در این مراسم گفت: امروز شانزدهم اردیبهشت بود و قرار بود در همین جایی که امروز مراسم تشییع را برگزار می کنیم، میزبان شما مخاطبان عزیز با کنسرت استاد ناصر چشم آذر باشیم. حیف شد، خیلی حیف شد که دیگر نمی توانیم این کنسرت را برگزار کنیم.

او ممنوع‌الورود به تلویزیون بود

شاهد احمدلو بازیگر و کارگردان سینمای ایران و برادر همسر زنده یاد ناصرچشم آذر هم در این مراسم گفت: هر وقت با ناصر از مردم صحبت می کردیم، او می گفت «نگو مردم، بگو یاران باران عشق». ناصر رفیق جوانی من بود، ناصر دنیای من بود و من با ملودی های او بود که عاشق سینما شدم. او این مملکت را رها نکرد و در ایران ماند.

وی ادامه داد: یک هفته قبل از مرگ ناصر، او به یک برنامه تلویزیونی دعوت شده بود و بسیار خوشحال بود که دوباره این فرصت را دارد که می تواند با مخاطبان خود دیدار داشته باشد، او مثل همیشه خوش تیپ منزل را به سمت تلویزیون ترک کرد و ما هم منتظر بودیم که تا تصویر او را ببینیم اما بعد از ۴۰ دقیقه برگشت و وقتی از او پرسیدیم چه شد، گفت «هنگام ورود گفتند که ممنوع الورود هستم». به هر حال امیدوارم پرواز ناصر عزیزم آینه ای باشد برای سیاستمداران و مدیرانی که قدرش را ندانستند.

این کارگردان سینمای ایران در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان کرد: چندی پیش در قطعه هنرمندان بهشت زهرا با ناصر قدم می زدیم. او همان روز گفت «شاهد یک روزی هم من در اینجا زیر خاک می روم، فقط اگر سر خاک من آمدید گریه نکنید». او به ما از کد و رمزی گفت که فقط خودش می دانست. او به ما گفت: «اگر سر خاک من می آیید، بگویید پی. او. وی. این رمز ناصر چشم آذر بود که می خواهم شما آن را تکرار کنید.

منوچهر اسماعیلی گوینده پیشکسوت سینما و تلویزیون گفت: سلام به ناصر چشم آذر، سلام به اسطوره موسیقی، به راستی که او متعلق به همه ایرانیان است. او ثروت بی پایانی است که به همه خانواده ملت ایران تعلق دارد و اکنون که از میان ما رفت همه ما با رفتنش غمزده شدیم. من واقعا نمی دانم چه بگویم. فقط باید بگویم همه ما امروز داغدار مرگ ناصر چشم آذر هستیم. او از جمله دوستان بسیار خوب من بود که هفته ای دو بار به من زنگ می زد و از کارهایش با من صحبت می کرد. او عاشق هنر بود. نمی دانم به شما مردم عزیز و خانواده مرحوم چشم آذر چه بگویم. فقط می گویم روحت شاد ناصر جان تو تنها نیستی، ما همه با تو هستیم.

ناصر تنها عشق من بود

شیرین احمدلو همسر زنده یاد ناصر چشم آذر نیز در این برنامه گفت: ناصر تنها عشق من بود. من خیلی مواظب او بودم و سعی کردم قدرش را بدانم، من از همه شما مردم عزیزم ممنونم که همیشه همراه ما بودید و حالا خوشحالم که رعنا دخترم را دارم و می توانم با او حق ناصر را بگیرم.

ناصر را ما کشتیم!

اشکان خطیبی بازیگر و خواننده نیز در این مراسم که با اجرای ضعیف بابک صحرایی همراه بود، ضمن ابراز تاسف از مرگ ناصر چشم آذر عنوان کرد: من بر این باورم که ناصر را ما کشتیم، این ما بودیم که با او بی مهری کردیم و آنجایی که باید همراهش بودیم، کمکی نکردیم. نمی دانم او چه انگیزه عجیبی داشت که همواره این بی مهری ها را تحمل می کرد و حالا من از شما خواهش می کنم با جنس ناصر چشم آذر از او خداحافطی کنیم.

خطیبی در ادامه قطعه‌ای برای حاضران در این مراسم خواند.

منوچهر چشم آذر برادر مرحوم ناصر چشم آذر نیز در پیام تلفنی که از خارج کشور به این مراسم ارسال کرده بود، گفت: من و ناصر از همان ابتدا یک هدف را دنبال می کردیم و می توان گفت که یک روح در دو بدن بودیم. ما همیشه می خواستیم انسان های موثری برای وطن باشیم. به طور حتم یاد او زنده و قطعا مانند گذشته جایگاه والایی خواهد داشت زیرا هنرمند واقعی در هیچ شرایطی نمی میرد.

پوری بنایی بازیگر قدیمی سینما هم در این مراسم توضیح داد: من و ناصر چشم آذر در یک دوره از آمریکا به ایران بازگشتیم. من همیشه به او می گفتم که باید در ایران باشی و در کشور خودت به کارهایی که مدنظر داری ادامه بدهی. غم از دست دادن او برای همه ما سخت است و من می دانم همسرش شیرین احمدلو چه قدر بزرگوارانه در زندگی او کنارش حضورش داشت. ای کاش که هفته گذشته به تلویزیون نمی رفت که این چنین با او برخورد شود.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز با قدردانی از خانه موسیقی ایران در برگزاری این مراسم بیان کرد: همه دوستان و نزدیکان زنده یاد ناصرچشم آذر می دانند که او از سر دوستی و مهر چه کارهای ارزشمندی انجام می داد، او به همه ما جرعه جرعه بدون هیچ بهایی عشق می فروخت. برای من امروز یک نکته بسیار قابل توجه بود که دوستان ما در این مراسم بارها از خاطره با مرحوم چشم آذر صحبت می کردند و چه خوب که نام های فراوانی چون او این چنین برای ما خاطره ساختند.

وی ادامه داد: آنچه ناصر چشم آذر برای موسیقی سینمای ایران ساخت تبلور جنس دیگری از موسیقی در پیوند داستان و تصویر بود که از نظر من تجربه بسیار گرانبهایی است و می توان آن را به نسل های آینده آموزش داد.

پس از صحبت های بیژن بیرنگ پیکر زنده یاد ناصر چشم آذر پس از اقامه نماز میت توسط حجت الاسلام دعایی به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد.

بهرام حصیری، همایون اسعدیان، ایرج حسابی، ستار اورکی، محمدرضا عقیلی، پوری بنایی، غلامحسین شاه علی، محمد سریر، فرهاد هراتی، هوشنگ کامکار، بیتا فرهی، بابک چمن آرا، علی ثابت نیا، شهرام صارمی، همایون نصیری، رسول ترابی، بابک صحرایی، بیژن کامکار، مهراج محمدی، حمیدرضا نوربخش، سامان احتشامی، حسن رضایی، منوچهر اسماعیلی، بیژن بیرنگ، محمد فرشته نژاد، محمد ساربان، حمید حامی، خشایار اعتمادی، سعید داخ، حبیب اسماعیلی، باربد بیات از جمله افرادی هستند که در این مراسم حضور داشتنند.

مراسم یادبود زنده یاد ناصرچشم آذر ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ روز سه شنبه ۱۸ دی ماه در مجتمع فرهنگی پیامبر اعظم تهران برگزار می شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.