شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱

برخی فقط برای معروفیت وارد سینما شده‌اند

مهوش صبرکن

خبرگزاری میزان: بازیگر سریال "پس از باران" گفت: این را فراموش نکنیم که دلیل و چرایی ورود افراد به سینما بسیار مهم است. برخی می خواهند صرفاً معروف شده و در خیابان شناخته شوند که بدون شک بیراهه خواهند رفت.

 مهوش صبرکن ۱۶ خرداد ۱۳۳۹ در شیراز به دنیا آمد. وی فعالیت حرفه‌ ای خود را از سال ۱۳۵۶ با تئاتر شروع کرد و سال‌ ها تلاش کرد تا به جایگاهی واقعی در این عرصه برسد.

صبرکن در سریال های مختلف و ماندگاری همچون "پس از باران"، "کهنه سوار"، "رسم شیدایی"، "پشت کوه های بلند"، "خانه‌ای در تاریکی"، "شب می‌گذرد" و "یوسف پیامبر(ع) " نقش‌ آفرینی کرده است.

مهوش صبرکن بازیگر سینما و تلویزیون ایران که آثار ماندگاری همچون "یوسف پیامبر" را در کارنامه دارد درخصوص دلیل کم کاری های اخیر خود در عرصه سینما گفت: وقتی وارد پروژه های بزرگ سریالی و تلویزیونی می‌شویم ناخودگاه بسیاری از پیشنهادات سینمایی را از دست می دهیم. به عنوان مثال همین چند روز پیش همسرم پیشنهاد خوبی را برای بازی در اثری سینمایی داشت اما به علت تداخل با سریال آن را رد کرد.

روایت بازیگر یوسف پیامبر از زندگی با همسرش/برخی فقط برای معروفیت وارد سینما شده‌اند+عکس///////////////نوروز

وی در همین راستا ادامه داد: به عنوان مثال پروژه هایی مثل یوسف پیامبر (ع) و در چشم باد به علت طولانی بودن و لوکیشن های متفاوت امکان قبول آثار بلند سینمایی را در آن بازه زمانی به طور کامل از من گرفت. در هر صورت همواره پیشنهادات فراوانی وجود دارد اما به همین دلایل ما پیشنهادات را از دست می دهیم.

بازیگر فیلم "زمهریر" کیفیت سینما را دلیل دیگر عدم حضورش در این خواند و تاکید کرد: یکی از دلایل کم کاری من در سینما پرکاری در تلویزیون است اما در کل تولیدات خوب سینمایی کاهش پیدا کرده است و پیشنهاداتی هم که وجود دارد آنچنان دندان گیر نیست.  

وی درباره کمرنگ شدن نقش خانواده در آثار سینمایی ادامه داد: همواره وقتی در کنار خانواده آثار سینمایی و یا تصویری را می دیدم این سوال مطرح بود که این بازیگر نقش مادر از کجا آمده است و یا اینکه این بازیگران که همه در رنج سنی من هستند چطور وارد تولیدات شده اند چون نه نامی داشتند و نه سابقه ای. بعد پیگیر شدم و فهمیدم که این بازیگران یا رایگان سر پروژه ها حاضر می شوند و یا برای نقششان پول پرداخت می کنند.

بازیگر سریال "یوسف پیامبر" باندبازی در سینما را نابود کننده خواند و اذعان کرد: متاسفانه این روزها بسیاری از بازیگران با مهمانی دادن و پارتی و پول وارد این عرصه می شوند و صد البته که با همان سرعت که می آیند حذف می شوند زیرا برای این کار تخصص ندارند.

روایت بازیگر یوسف پیامبر از زندگی با همسرش/برخی فقط برای معروفیت وارد سینما شده‌اند+عکس///////////////نوروز

این بازیگر سینما در همین راستا تصریح کرد: متاسفانه باندبازی شدید در سینما باعث شده تا کسانی نقش بگیرند که مهمانی های بهتری را ترتیب می دهند و یا رفاقت بیشتری با عوامل دارند. من و امثال من نه عضو باند خاصی هستیم و نه پول می دهیم بلکه برای کاری که می کنیم پول هم دریافت می کنیم.

بازیگر فیلم "دیروز امروز فردا" در همین رابطه و ورود افراد بر اساس ملاک های اشتباه به سینما اضافه کرد: برخی به خاطر چشم و ابرو و پارتی وارد سینما شده اند و برخی دیگر پولشان آنها را بازیگر می کند اما این را بدانید که با وجود این فضای مسموم همچنان برای بازیگران خوب ما کار هست.

بازیگر فیلم سینمایی "گشتی ها" درباره همکاری مجدد با جمال شورجه برای بازی در فیلم "حضرت موسی (ع) " افزود: صحبت هایی صورت گرفته اما تا آنجا که می دانم در آخرین گفت و گوی حضوری جمال شورجه و محمود پاک نیت همسرم مشکلات بودجه کمی کار روی این سریال را با کندی روبرو کرده است. به امید خدا اگر پروژه شروع شود بسیار دوست دارم تا در پروژه موسی (ع) همکاری داشته باشم.

وی نبود فیلمنامه مناسب برای پیشکسوتان را ضعف فیلمنامه در سینما خواند و افزود: از سویی سینمای ایران دیگر قصه ای برای افراد میانسال ندارد. داستان ها حول محور جوانان می چرخد و داستانی برای افراد بزرگتر جامعه نوشته نمی شود و این تاسف بار است. سینمای ایران در سالهای اخیر بیشتر عاشقانه و جوان است و دیگر کسی به خانواده اهمیت نمی دهد.

روایت بازیگر یوسف پیامبر از زندگی با همسرش/برخی فقط برای معروفیت وارد سینما شده‌اند+عکس///////////////نوروز

بازیگر سریال "پس از باران" داشتن زندگی شخصی سالم را لزوم واجب یک هنرمند موفق خواند و بیان کرد: روزگاری بود که شغل بازیگری بعد از معدن به عنوان سخت ترین شغل جهان شناخته می شد. بدون شک این سختی وجود دارد و هنگامی که زوجی هنرمند زیر یک سقف زندگی می کنند چالش ها بیشتر می شود اما فراموش نکنیم دوام زندگی زوج های هنرمند به بینش آنها از هنر و زندگی بر می گردد.

وی با تاکید بر حل مشکلات کوجک زناشویی از طریق گفتمان ادامه داد: متاسفانه این روزها برخی زوج ها انتظارات بسیار بیجا و زیادی از هم دارند و سر مسائلی بسیار پیش پا افتاده با یکدیگر کلنجار می روند. به عنوان مثال چندی پیش یکی از دوستان سر فیلمبرداری ناراحت بود که همسرم باید لباس بخرد و من اگر کنار او نباشم این کار را انجام نمی دهد. در صورتی که من به او گفتم همسر شما باید یاد بگیرد وقتی شغل شما را پذیرفته یعنی خیلی از کارها را باید به تنهایی انجام دهد. در بسیاری از زمان های زندگی مشترک من و محمود پاک نیت یا من سر کار بودم و یا او مشغول بازی در شهرستان بود و همین باعث شد که بسیاری از کارها را به تنهایی انجام دهیم و این مساله را به خوبی درک کردیم.

بازیگر فیلم تشریفات درباره درک مشترک "محمود پاک نیت" از زندگی با خودش اشاره کرد: به عنوان مثال گاهی اوقات من شبها سر فیلمبرداری هستم و وقتی نزدیک به صبح به خانه باز میگردم همسرم محیطی آرام را برای استراحت من فراهم می کند و این اتفاق بلعکس نیز وجود دارد و این حاصل درک متقابل و همکاری بین من و همسرم در زندگی و پیشه بازیگری است.

روایت بازیگر یوسف پیامبر از زندگی با همسرش/برخی فقط برای معروفیت وارد سینما شده‌اند+عکس///////////////نوروز

وی در رابطه با لزوم درک شرایط هنری در زندگی شخصی افزود: نمی گویم این همکاری و درک نیست اما بسیار کمتر دیده می شود. گاهی در این راه پای یکی از طرفین لغزش پیدا می کند و همین عاملی می شود تا زندگی مشترکشان به سرعت از بین برود. البته این را بگویم این لغزش ها و خیانت ربطی به هنر و سختی بازیگری ندارد بلکه کاملاً به منش، تربیت و اخلاق افراد مرتبط است.

بازیگر فیلم "در مسیر تندباد" درباره حضور دختران جوان در سینما و خطرهای احتمالی پیش روی آنها اذعان کرد: من این را شنیده ام که سینما مکان مناسبی برای دختران جوان نیست اما باید بگویم تحلیل این صحبت دو بخش دارد. در بخش اول اینکه کسانی که این حرف را می زنند ناآگاه هستند زیرا مگر در حرفه های دیگر احتمال لغزش و فساد وجود ندارد؟ تنها دلیل اینکه مسائل بازیگران سریعاً به گوش مردم می رسد زیر ذره بین بودن آنها است.

وی محبوبیت هنرمند در میان مردم را چیزی فراتر از بازیگری دانست و تاکید کرد: مردم توقعات خاصی از ما بازیگران دارند. مردم تنها عاشق بازی ما نیستند بلکه به زندگی و شخصیت ما نیز علاقه مند هستند. البته این را بگویم که مردم در قبال ما بازیگران کاملاً حق دارند.

بازیگر سریال "درخت نارنج" وضعیت فعلی تولیدات سیما را اینگونه تشریح کرد: متاسفانه ما زمان زیادی را در تلویزیون از دست دادیم. به نوعی تولیدات مثل سابق نبود و از طرفی هم شبکه های ماهواره ای تمام تلاش خود را برای جذب مخاطب انجام دادند اما با توجه به تغییرات فراوانی که ایجاد شده بسیار امیدوارم که روند بهبود پیدا کرده و مردم برای دیدن یک سریال همه در خانه بمانند. به عنوان مثال سریال های موسی (ع) و سلمان فارسی از جمله آثاری هستند که تلویزیون برای ساخت آنها اقدام کرده و بدون شک مخاطبان فراوانی خواهند داشت.

روایت بازیگر یوسف پیامبر از زندگی با همسرش/برخی فقط برای معروفیت وارد سینما شده‌اند+عکس///////////////نوروز

این بازیگر آثار تلویزیونی با اشاره به روند مثبت صدا و سیما در تولید سریال تاکید کرد: بسیار خوشحالم که در ماه‌های اخیر فعالیت‌های فراوانی در صدا و سیما اتفاق افتاده و امیدوارم که این اقدامات نتیجه مثبتی داشته باشد. این اتفاق زمان بر است. البته نگرانی هایی وجود دارد و من مطمئنم اگر بودجه خوب به تلویزیون داده شود می توان منتظر آثاری همچون "یوسف پیامبر (ع) " بود.

بازیگر سریال "خاکستر خورشید" سریال خوب را دلیل علاقه مردم به تلویزیون دانست و افزود: سریال یوسف در زمان خود موفقیت های فراوانی را به همراه داشت و علاوه بر ایران مردم در کشورهای مختلف به دیدن آن نشستند. باعث تعجب است که این سریال با گذشت زمان همچنان از تلویزیون پخش شده و هنوز هم مردم در چند نوبت آن را می بینند. این اتفاق نشان می دهد اگر تفکر وجود داشته و هزینه شود بدون شک موفقیت حاصل خواهد شد.

وی با اشاره به یکی از بهترین سریال های دهه های اخیر ایران اذعان کرد: نمونه دیگر یک سریال فوق العاده موفق "پس از باران" است. این سریال اخیراً از شبکه آی فیلم پخش می شود و نه تنها مردم که حتی خود من و همسرم نیز به شدت آن را دنبال می کنیم. وقتی کاری خوب باشد مردم حتی پس از سالها آن را نگاه می کنند و به نوعی تاریخ مصرف ندارد. باز هم تاکید می کنم که سریال خوب فیلمنامه و پول خوب می خواهد.

صبرکن با اشاره به هدف برخی افراد از ورود به سینما خاطرنشان کرد: این را فراموش نکنیم که دلیل و چرایی ورود افراد به سینما بسیار مهم است. برخی می خواهند صرفاً معروف شده و در خیابان شناخته شوند که بدون شک بیراهه خواهند رفت. اگر بسیاری از بازیگران به خاطر قیافه و چشم ابرو وارد سینما نشده و از راه درست آموزشی و آکادمیک وارد این عرصه شوند مطمئن باشید حاشیه ها به طور کلی از بین می روند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.