چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۵

سید رضا منتظری، در گفتگو با کیهان:

عدم تدبیر و هوشمندی در بازگشایی سالن‌های سینما

سیدرضا منتظری

سینماپرس: یک کارشناس سینما معتقد است، در شرایطی که شیوع ویروس کرونا رو به افزایش است بازگشایی سالن‌های سینما و تئاتر و... اقدامی دور از تدبیر و درایت است که مردم و اهالی فرهنگ و هنر را متضرر می‌سازد.

به گزارش سینماپرس، سید رضا منتظری، کارشناس سینما و فعال رسانه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار کیهان گفت: با توجه به اینکه وضعیت شیوع ویروس کرونا روز به روز در حال افزایش است، من با بازگشایی سالن‌های سینما و تئاتر و برگزاری کنسرت‌های موسیقی و جشنواره‌ها به‌شدت مخالف هستم. این اقدامات تنها بازی با جان مردم است. اگر هم هدف از بازگشایی سالن‌های سینما و تئاتر و موسیقی و برگزاری جشنواره‌ها، دغدغه معاش هنرمندان است، دولت موظف است بخشی از بودجه‌های هنگفتی که مصرف می‌کند را به معیشت اهالی فرهنگ و هنر اختصاص دهد تا دچار مشکل معاش نباشند.
وی افزود: یکی از مدیران سازمان سینمایی با خرسندی تمام از فروش یک میلیارد تومانی فیلم‌ها در ابتدای بازگشایی سالن‌های سینما صحبت کرده بود. این درحالی است که با بلیت ۲۰ هزار تومانی، این فروش، جای افتخار ندارد. ضمن اینکه چرا فقط به میزان فروش می‌پردازند و تعداد مخاطب را در نظر نمی‌گیرند؟ چون من خودم طی روزهای گذشته به چند سالن سینما مراجعه کردم و از نزدیک مشاهده کردم که سالن‌های سینما خالی بودند و مردم استقبالی نکرده بودند.
منتظری ادامه داد: بازگشایی سالن‌های سینما در این شرایط علاوه‌بر اینکه بازی با سلامت و جان مردم محسوب می‌شود، یک اقدام ضدفرهنگی هم هست. افرادی که خودشان را شخصیت فرهنگی می‌دانند، باید برای فرهنگسازی قدم بردارند، اما بازگشایی سینماها حرکت در مسیر فرهنگ‌سوزی است. اکران فیلم‌ها یعنی مسئولان این عرصه، نه ارزشی برای سلامتی مردم قائل هستند و نه احترامی برای صاحبان و سازندگان آثار سینمایی. یک فیلم پر سروصدای جشنواره فجر اخیر و یک فیلم کمدی روی پرده رفته‌اند و بعد از این تقریبا دست سینما از فیلم‌هایی که بتوانند مردم را به سینما بکشانند خالی خواهد بود.
این کارشناس سینما در پایان گفت: بازگشایی سالن‌های سینما از نظر من تنها یک بازی روانی و یک بازی سیاسی است و هیچ منطق و عقلانیتی در این کار وجود ندارد. همچنانکه در سایر حوزه‌های فعالیت سینما شاهد هیچ‌گونه تدبیر، درایت و هوشمندی از سوی دولت نبوده‌ایم، در زمینه بازگشایی سالن‌های سینما نیز تدبیر و عقلانیتی به کار نرفته است. به‌خاطر تصمیم‌گیری‌های ‌اشتباه مدیران سینمایی، صاحبان فیلم‌ها و مردم متضرر خواهند شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.