جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۰

محمد نشاط:

«بهت» بیانگر معضلات اجتماعی است/ سینمای آنلاین نیاز به حمایت دارد

محمد نشاط در مراسم ضیافت افطار انجمن تهیه کنندگان سینمای ایران

سینماپرس: محمد نشاط درباره قصه فیلم سینمایی «بهت» و وضعیت بخش خصوصی و نوع اکران‌های موجود سینما صحبت‌ کرد.

به گزارش سینماپرس، محمد نشاط تهیه کننده فیلم «بهت» درباره شرایط این روزهای فیلمسازان اجتماعی در گفت و گو با خبرنگاران جوان، گفت: متاسفانه طی چند سال اخیر گرفتار معضلی شدیم که می‌گویند فقط فیلم‌های طنز باید تولید شود؛ البته که همه آن‌ها در گیشه موفق نیستند و فقط حجمی از سالن‌ها را که می‌تواند در اختیار فیلم‌های اجتماعی با کیفیت قرار بگیرد، پر می‌کنند؛ ما باید بدانیم سینما یعنی تولید فیلم در ژانرهای مختلف.

او افزود: درست است که جامعه به خصوص در زمان کنونی نیاز به شادی دارد، اما نباید معضلات و مشکلات اجتماعی را تا حدی که به ما امکان پرداخت سینمایی می‌دهد، فراموش کنیم.

این تهیه کننده درباره قصه فیلم جدیدش اظهار کرد: قصه «بهت» هم مانند «پرتقال خونی»، «این سیب هم برای تو» و ...که تهیه کنندگی آن را برعهده داشتم،   به مشکلات روز اجتماعی و فراگیر اشاره می‌کند. شخصیت‌ها و روایت آن ما به ازای بیرونی فراوانی دارد.

او ادامه داد: فیلمساز رسالت دارد و باید این مشکلات را بیان کند، اما پیش از هرچیز بستر تولید چنین آثاری باید فراهم شود نه اینکه در مقاطع مختلف از تولید تا اکران به مشکل بربخورد.

این تهیه کننده در ادامه درباره سختی کار برای فیلمسازان مستقل بیان کرد: فضا برای کارکردن سینمای اجتماعی و بخصوص سینماگران مستقل واقعی که در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توانند هر از چندسال فیلمی تولید کنند، به شدت سخت شده است و مورد حمایت هیچ ارگان و سازمانی نیستند؛ این باعث خانه نشینی اکثرشان شده است.

نشاط افزود: حال فکر کنید سینماگر بخش خصوصی در چنین شرایطی با هزاران مشکل فیلم می‌سازد، اما به سد محکم اکران برخورد می‌کند؛ مافیای این حوزه سالهاست یقه خیلی‌ها را چسبیده و با وجود نقدهای فراوانی که به نوع عملکردشان وارد است باز هم کار خودشان را می‌کنند.

نشاط در پایان درباره اهرم کمکی اکران آنلاین به سینماگران گفت: سینمای آنلاین با توجه به وسعت پخش و توانایی‌هایی که دارد می‌تواند در کنار سالن‌ها که قطعاً نیاز سینما هستند، بخشی از بازوی قدرتمند اکران باشد و مشکلات زیادی را حل کند. همچنین بخش قرعه کشی فیلم‌ها (در صورت عدم مافیا بازی و اعمال نفوذ که فکر می‌کنم به وجود بیاید) در نوع اکران به شدت راهگشا خواهد بود. چنین راه‌هایی برای بهبود شرایط اکران فیلم ها پیدا شده، اما برای بقا نیاز به حمایت دارند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.