جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰

احیای سبک زندگی غربی؛

شادمانی «هالیوود ریپورتر» از اجرای طرح «سینما ماشین»

اکران فیلم سینمایی«خروج» در سینما ماشین

سینماپرس: هالیوود ریپورتر: زمانی که تازه در ایران انقلاب شده بود سینماهای ماشین رو تعطیل شدند تا الان که در محل پارکینگ برج میلاد شهر تهران یکی از همین سینما سواره ها دایر شده است.

به گزارش سینماپرس به نقل از هالیوود ریپورتر، شیوع ویروس کرونا باعث بازگشت سینما های ماشین رو از زمان قبل از انقلاب اسلامی و سال ۱۹۷۹ در ایران شده است.

هالیوود ریپورتر: زمانی که تازه در ایران انقلاب شده بود سینماهای ماشین رو تعطیل شدند تا الان که در محل پارکینگ برج میلاد شهر تهران یکی از همین سینما سواره ها دایر شده است.


در بخشی از این گزارش آمده:«پاندمی کرونا چیزی را به ایران بازگرداند که از سال ۱۹۷۹ زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران دیده نشده بود و حالا یک «سینما ماشین» پایین برج میلاد که نماد تهران مدرن محسوب می شود، فیلم نمایش می دهد. کارکنان، خودروهایی را که در صف خرید بلیط سینمایی هستند را با اسپری ضدعفونی می کنند. این سینماها در فارسی «سینما ماشین» خوانده می شود.

 آنها صدای فیلم را از طریق یک ایستگاه اف ام(FM) در رادیوهای اتومبیل خود تنظیم و دریافت می کنند. با بسته شدن استادیوم ها و سالن های سینما، این نوع نمایش و اکران فیلم در پارکینگ، این تنها فیلمی است که در دوره شیوع ویروس در ایران در یک مکان عمومی به نمایش گذاشته می شود.

تا این لحظه در ایران بیش از ۹۶ هزار و ۶۰۰ مورد ابتلا و ۶ هزار و ۲۰۰ مورد فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا گزارش شده است.

«هروز پورنظام ۳۶ ساله که به همراه همسرش فیلم را تماشا می کرد گفت: بسیار جذاب بود، این اولین باری است که این اتفاق می افتد، حداقل برای افراد هم سن من. صادقانه بگویم ما بیشتر برای حس هیجان انگیز این نوع اکران «سینما ماشین» برای تماشا آمدیم و خیلی به خود عنوان فیلم فکر نکردیم. من اصلا متوجه نشدم فیلم چه بود و ساخته که بود و در چه ژانری ساخته شده بود و تنها این حس و حال و فضای نو برایم جالب بود.»

این فیلم به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا روایت داستان کارگران پنبه است که مزارع آنها از آب شوری که توسط سدهای محلی به وجود آمده بایر شده اند. کشاورزان به رهبری یک نفر با تراکتورهایشان برای اعتراض به دولت راهی تهران می شوند.

البته شیطنت نگارنده هالیوود ریپورتر در بخش از این گزارش گل می کند و می نویسد: این نوع عصبانیت کشاورزان به دلیل سدسازی و بایر شدن زمینهایشان در ایران مسبوق به سابقه است و از زمان پیروزی انقلاب ایران سدسازی بخصوص در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد تداوم یافته است. حامیان و کارشناسان محیط زیست همواره بخاطر آسیب به آبراهه ها و مزارع، این اقدامات را محکوم کرده اند.

هالیوود ریپورتر در ادامه می نویسد: «روزنامه دولتی «تهران تایمز» عنوان کرد: این فیلم سینمایی به شیوه ای نمادین اعتراض زارعان به مقامات محلی را به تصویر می کشد که در اصل کنایه ای به دولت رئیس جمهور حسن روحانی است. روحانی، که در جامعه شیعه مذهب ایران، میانه رو است، پس از شکست برجام با قدرت های جهانی، با انتقادات شدید تندروها مواجه شد. متحدان دولت وی اما از این فیلم انتقاد کرده اند.

با این وجود «عاطفه سهیلی» از تماشاچیان همین رویداد «سینما ماشین» از بودن در فضایی خارج از خانه و لذت بردن از یک سرگرمی بسیار ابراز خرسندی می کند. او می گوید: من الان با دستان تمیز اینجا نشسته ام و اگر بخواهم چیزی بخورم یا استراحت کنم نیازی نیست که نگران فاصله گرفتن از دیگران باشم.

نظرات

  • ن.نجاتی ۱۳۹۹/۰۲/۲۰ - ۲۲:۳۹
    0 0
    این عکس مربوط به بنده است و باید خدمت شما بگم که اصلا سینما ماشین نبودم بلکه در مراسم مذهبی شب های دلتنگی این عکس از ما گرفته شده اصلاح بفرمائید.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.