شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۹

ادعای جالب آقای معاون؛

توجیه انتخاب دو بازیگر برای اجرای برنامه‌های تلویزیونی

سیدمرتضی میرباقری

سینماپرس: مرتضی میرباقری معاون سیما دلیل انتخاب دو بازیگر برای اجرای برنامه‌های تلویزیونی را تشریح کرد.

به گزارش سینماپرس، در این چند سال اخیر مدیران سازمان صداوسیما از افراد مشهور و به اصطلاح سلبریتی‌ها دعوت کردند تا اجرای بعضی از برنامه‌ها را برعهده گیرند؛ «خندوانه»، «دورهمی»، «کودک شو»، «برنده باش» و «پنج ستاره» از نمونه‌های بارز این برنامه‌ها بوده است.

زمانی که قرار بود بنیامین بهادری به عنوان مجری برنامه «ماه ماه» که جایگزینی برای «ماه عسل» بود، اجرا کند به یکباره این روند تغییر کرد. مرتضی میرباقری معاون سیما از اجرای سلبریتی‌ها در برنامه‌های تلویزیونی جلوگیری کرد. اما دوباره پای بازیگران به تلویزیون باز شده و پوریا پورسرخ  و سام درخشانی برنامه‌ای را برای تلویزیون در نظر گرفته‌اند که شاید دوباره زمزمه‌هایی مبنی حضور سلبریتی‌ها در تلویزیون مطرح شود. این اتفاق بهانه‌ای شد که معاون سیما در گفت وگو با خبرنگار ما توضیحاتی را درباره حضور این دو هنرمند ارائه دهد.

پاسخ معاون سیما درباره حضور بازیگران در اجرای برنامه‌های تلویزیونی

مرتضی میرباقری معاون سیما در گفت‌وگو با خبرنگاران جوان، درباره حضور بازیگرانی مانند سام درخشانی و پوریا پورسرخ در حوزه اجرا گفت: کسانی که سابقه کار و آشنایی با تلویزیون را داشته باشند، می‌توانند کاندیدای برنامه‌های مختلف در حوزه اجرا باشند، اما کسانی که در تلویزیون کار نکرده‌اند و سابقه کار در تلویزیون را ندارند، به دلیل نداشتن آشنایی، گزینه‌های مناسبی نیستند.

معاون سیما درباره اینکه بازیگران بسیاری گزینه‌های اجرا هستند، ادامه داد: کسانی که در بخش‌های مختلف تلویزیون کار و نقش‌های مختلف را بازی کردند، از گزینه‌های اجرا هستند. این افراد کسانی هستند که با ما در سریال‌های مختلف حضور داشتند.

پاسخ معاون سیما درباره حضور بازیگران در اجرای برنامه‌های تلویزیونی

وی با اشاره به محتوای تولید برنامه‌ها و انتخاب مجری براساس موضوع برنامه، گفت: برنامه‌های صبحگاهی، ویژه برنامه‌های ماه رمضان، ماه محرم، دهه مبارک فجر از جمله برنامه‌هایی هستند که مجری باید حضور حداکثری و نسبت به مجموعه اتفاقات اجتماعی فرهنگی اشراف جدی داشته باشد تا بتواند این گونه برنامه‌ها را اجرا کند. این نوع برنامه‌ها با مسابقه یا جُنگ متفاوت است و به صورت حرفه‌ای، سنخیتی با توانایی بازیگران دارد که سابقه و علاقه و انگیزه‌ای هم در این حوزه دارند.

میرباقری گفت: کسانی که سابقه اجرا در برنامه‌های مجری محور ندارند، نمی‌توانند در برنامه‌هایی که ماهیت فرهنگی و اجتماعی دارد حضور داشته باشند چرا که ساعت‌های طولانی اجرا را بر عهده دارند و تعامل با مردم در این برنامه‌ها بیشتر است؛ از این رو در این برنامه‌ها کسی که سابقه و تجربه کافی نداشته باشد نمی‌توانیم انتخاب کنیم.

پاسخ معاون سیما درباره حضور بازیگران در اجرای برنامه‌های تلویزیونی

معاون سیما توضیح داد: در برنامه‌هایی که بازیگر را برای اجرا انتخاب کردیم، دوستان حضور حداقلی دارند و ماهیت برنامه به گونه‌ای است که بدون تعامل با بخش‌های مختلف اجتماعی کشور اجرا می‌کنند، برنامه‌های جنگ و مسابقات که دوستان هنرمند می‌توانند کاندیدا باشند، بسته به ظرفیت و توانایی که از خودشان نشان می‌دهند، این جنس برنامه را اجرا می‌کنند و می‌توانند مورد تایید قرار بگیرند.

وی درباره انتخاب بازیگران به عنوان مجری ادامه داد: اسامی بسیاری به دست ما رسیده است که رد کرده ایم، ما امکان دارد هنرمندی را برای یک مسابقه تایید کنیم، اما همین هنرمند برای یک جنس برنامه فرهنگی - اجتماعی کاندیدا شده باشد که در آنجا رد شده است، به دلیل اینکه با ماهیت برنامه سنخیت نداشته و ظرفیت کافی برای این کار را نداشته است.

میرباقری درباره مسابقه بزرگ «ایران» گفت: آشنایی با مختصات ویژگی‌های ایران و آشنا کردن مردم یکی از وظایف رسانه ملی است. گاهی اوقات اطلاعاتی که مردم مخصوصاً نوجوانان و جوانان ما در رابطه با وضعیت کشور، جغرافیا، آداب و رسوم، فرهنگ، اقوام، مذاهب و جنبه‌های گوناگون آداب و رسوم دارند، بیشتر اطلاعات درسی و شفاهی است که مخاطبان ما به صورت شنیداری اطلاعات دریافت کرده اند و از ظرفیت‌های بصری، خیلی کم استفاده شده است.

میرباقری گفت: ما به این نتیجه رسیدیم که علیرغم اینکه در کتاب‌های درسی ما برخی از این اطلاعات وجود دارد، اما نسل نوجوان و جوان ما و عموم مردم نسبت به رویدادهای اساسی اطلاعات کافی ندارند بر این اساس سعی کردیم از ظرفیت مسابقه و جذابیت‌های مسابقه استفاده کنیم. این مجموعه داده‌ها را با مردم در میان بگذاریم که انشاءالله با برگزاری این مسابقات که جنبه سرگرمی دارد، جنبه اطلاع‌رسانی را هم به مخاطبان منتقل کنیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.