یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴

دنیای فیلم؛

پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای جهان در سال ۲۰۱۹

«انتقامجویان: آخر بازی»

سینماپرس: امسال فیلم ابرقهرمانی «انتقامجویان: آخر بازی» به یک دهه صدرنشینی «آواتار» به کارگردانی جیمز کامرون در جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما پایان داد.

به گزارش سینماپرس، هالیوود در سال ۲۰۱۹ به‌طور رسمی به یک رکورد تازه دست یافت؛ بلاک‌باستر "انتقامجویان: آخر بازی" تولید شرکت‌های دیزنی و مارول با ۲.۷۹۷ میلیارد دلار فروش، نه‌تن‌ها پرفروش‌ترین فیلم سال شد، بلکه به یک دهه صدرنشینی فیلم علمی تخیلی "آواتار" (۲۰۰۹) به کارگردانی جیمز کامرون در جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما نیز پایان داد.


با وجود موفقیت "انتقامجویان: آخر بازی" و همین‌طور پیروزی‌های خیره‌کننده دیگر فیلم‌های "جهان سینمایی مارول"، مجموع فروش فیلم‌ها در خود آمریکا حدود ۱۱.۴۵ میلیارد دلار شد که در مقایسه با رکورد ۱۱.۸۸ میلیاردی سال ۲۰۱۸ حدود چهار درصد کمتر است. از سوی دیگر، فروش فیلم‌ها در سایر نقاط دنیا همچنان قوی بود، به طوری که انتظار می‌رود تا پایان سال جاری میلادی، مجموع فروش جهانی با ۴۱.۱ میلیارد دلار با فروش سال قبل برابر شود یا حتی از آن عبور کند.

در بین ۱۰ فیلم پرفروش سال، به‌جز "انتقامجویان: آخر بازی" هفت فیلم "شیرشاه"، "یخ‌زده ۲"، "اسپایدرمن: دور از خانه"، "کاپیتان مارول"، "داستان اسباب‌بازی ۴"، "جوکر" و "علاء‌الدین" نیز در دنیا بیش از یک میلیارد دلار فروختند که یک رکورد جدید است. در این بین، "شیرشاه" عنوان پرفروش‌ترین فیلم انیمیشن تاریخ سینما را به خود اختصاص داد و "جوکر" اولین فیلم درجه R تاریخ سینما شد که در دنیا بیش از یک میلیارد دلار فروخته است.

والت دیزنی استودیوز اولین شرکت فیلمسازی در تاریخ سینما شد که فیلم‌هایش در بازار جهانی بیش از ۱۰ میلیارد دلار فروختند. درمجموع هفت فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ شامل "انتقامجویان: آخر بازی"، "شیرشاه"، "داستان اسباب‌بازی ۴"، "کاپیتان مارول"، "یخ‌زده ۲" و "علاء‌الدین"، تولید دیزنی است که البته با توجه به مشارکت دیزنی و شرکت سونی در فیلم "اسپایدرمن: دور از خانه" می‌توان سهم این شرکت را ۷.۵ فیلم نیز در نظر گرفت.

حضور انیمیشن چینی "Ne Zha" با ۷۰۰.۵ میلیون دلار در فهرست ۱۰ فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ قابل توجه است. این فیلم در خود چین با ۹۱.۵ میلیون دلار، رکورد بهترین افتتاحیه یک فیلم انیمیشن را شکست. فیلم همچنین با کنار زدن "شهر اشباح" ساخته هایائو میازاکی، رکورد بیشترین فروش جهانی یک فیلم انیمیشن غیرهالیوودی را به خود اختصاص داد.

رده

نام فیلم

فروش جهانی (دلار)

فروش در آمریکای شمالی (دلار)

فروش در سطح بین‌المللی (دلار)

۱

"انتقامجویان: آخر بازی" (Avengers: Endgame)

۲,۷۹۷,۸۰۰,۵۶۴

۸۵۸,۳۷۳,۰۰۰

۱,۹۳۹,۴۲۷,۵۶۴

۲

"شیرشاه"

 (The Lion King)

۱,۶۵۶,۷۱۳,۴۵۸

۵۴۳,۶۳۸,۰۴۳

۱,۱۱۳,۰۷۵,۴۱۵

۳

"یخ‌زده ۲"

 (Frozen ۲)

۱,۱۶۷,۹۸۹,۸۸۹

۴۱۰,۷۸۹,۸۸۹

۷۵۷,۲۰۰,۰۰۰

۴

"اسپایدرمن: دور از خانه"

 (Spider-Man: Far from Home)

۱,۱۳۱,۹۲۷,۹۹۶

۳۹۰,۵۳۲,۰۸۵

۷۴۱,۳۹۵,۹۱۱

۵

"کاپیتان مارول"

 (Captain Marvel)

۱,۱۲۸,۲۷۴,۷۹۴

۴۲۶,۸۲۹,۸۳۹

۷۰۱,۴۴۴,۹۵۵

۶

"داستان اسباب‌بازی ۴"

 (Toy Story ۴)

۱,۰۷۳,۳۹۴,۵۹۳

۴۳۴,۰۳۸,۰۰۸

۶۳۹,۳۵۶,۵۸۵

۷

"جوکر"

 (Joker)

۱,۰۶۲,۹۹۴,۰۰۲

۳۳۳,۴۹۴,۰۰۲

۷۲۹,۵۰۰,۰۰۰

۸

"علاء‌الدین"

 (Aladdin)

۱,۰۵۰,۶۹۳,۹۵۳

۳۵۵,۵۵۹,۲۱۶

۶۹۵,۱۳۴,۷۳۷

۹

"سریع و خشمگین تقدیم می‌کند: هابز و شاو"

 (Fast and Furious Presents: Hobbs & Shaw)

۷۵۸,۹۱۰,۱۰۰

۱۷۳,۸۱۰,۱۰۰

۵۸۵,۱۰۰,۰۰۰

۱۰

"Ne Zha"

۷۰۰,۵۴۷,۷۵۴

۳,۶۹۵,۵۳۳

۶۹۶,۸۵۲,۲۲۱


*هنرآنلاین

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.