جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۳

سیدناصر هاشم‌زاده:

جشنواره‌های ما نمی‌توانند به سینمای مستند بعد ملی بدهند

ناصر هاشم زاده*

سینماپرس: سیدناصر هاشم‌زاده نویسنده و منتقد سینما عنوان کرد که سینمای مستند امروز در تمام جهان اهمیت دارد اما به نظر می‌رسد جشنواره‌های ما نمی‌توانند به آن بعد ملی بدهند. گله کلی من از همه جشنواره‌ها همین است که چرا آن را به یک دعوت کلی تبدیل نمی‌کنند.

به گزارش سینماپرس، سیدناصر هاشم زاده نویسنده و منتقد سینما با حضور در محل برگزاری جشنواره درباره این رویداد گفت: ما استعداد زیادی در بخش های گوناگون هنری در کشور داریم که مستند یکی از آن بخش هاست، هرگاه افراد به این حوزه توجه کردند و البته مورد حمایت قرار گرفتند، استعدادهای شان شکوفا شد.
وی ادامه داد: سینمای مستند امروز در تمام جهان اهمیت دارد اما به نظر می‌رسد جشنواره‌های ما نمی‌توانند به آن بعد ملی بدهند. گله کلی من از همه جشنواره‌ها همین است که چرا آن را به یک دعوت کلی تبدیل نمی‌کنند. البته گاهی جناح بندی‌هایی اتفاق می‌افتد که خوب نیست و فیلم‌ها بر اساس همین جناح بندی‌ها بررسی‌ می‌شوند.
این منتقد سینما اظهار کرد: من بسیاری از فیلم های مستند را می بینم، از همین رو به وضعیت سینمای مستند امیدوارم. امیدوارم سینمای مستند وضعیت سینمای ما را تکانی بدهد.
هاشمی عنوان کرد: دو مقوله وجود دارد که فکر می کنم اگر به آن‌ها توجه شود سینمای ما رشد می‌کند، یکی سینمای صامت است که ما آن را هیچگاه نداشتیم، به همین دلیل است که ما با تصویر آشنا نشدیم و ضعف های تصویری ما هم عمدتا به همین مسأله برمی‌گردد. یعنی ما یک سیر طبیعی در هنر نداشتیم. دوم هم سینمای مستند است. دوستان ما در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی واقعا زحمت می‌کشند از همین رو لازم است از آنهایی که استعداد دارند حمایت کنیم تا آنها رها نشوند. در این صورت موقعیت خوبی در سینمای مستند خواهیم داشت، گرچه می‌دانم که حال روزگار ما خوب نیست.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.