یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۶

در نشستی مطرح شد؛

انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها تعطیل نمی‌شود

انجمن هنرهای نمایشی ایران

سینماپرس: معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به هیچ وجه قرار نیست انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها تعطیل شود. این انجمن‌ها با یک اساسنامه واحد، تثبیت و تقویت می‌شوند و به کارشان ادامه می‌دهند.

به گزارش سینماپرس، نشست مدیران انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها با معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

سیدمجتبی حسینی در این نشست عنوان کرد: ساماندهی فرآیندها، رویدادها و مؤسسات از برنامه‌هایی است که با مطالعاتی که انجام شده در حال انجام است. با بازنگری که در صدور مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد و با توجه به قوانین بالادستی تعداد مجوزهای حوزه وزارتخانه به تعداد ۳۶ مجوز رسید و این ساماندهی در زمینه فرایندها، رویدادها و موسسات و انجمن‌ها انجام می‌شود.

معاون امو رهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: با کاهش هزینه‌های بالاسری از ساماندهی رویدادها و ساماندهی مؤسسات، سهم حمایتی از هنر در حوزه ملی و استانی، بیشتر می‌شود و با صرفه جویی هزینه‌ها و مدیریت پروژه‌ها، داشته‌های بیشتری برای هنر استان‌ها فراهم می‌شود.

حسینی تأکید کرد: انجمن هنرهای نمایشی در استان‌ها با ثبت حقوقی و تشخص حقوقیِ بهتر در استان ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

معاون امور هنری تأکید کرد: طرح ساماندهی مؤسسات و انجمن‌ها در مرحله مقدماتی است و کارگروه ساماندهی انجمن‌ها تشکیل می‌شود و در کارگروه نشست‌ها و جلساتی با هنرمندان و مدیران انجمن‌ها برگزار خواهد شد. هنوز درباره چگونگی ساماندهی و یا ادغام موسسات تصمیم گیری نشده و در این طرح منافع هنر و هنرمندان مورد توجه است.

سید امین مؤیدی اصفهانی؛ مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت امور هنری گفت: رویکرد معاونت هنری، ساماندهی مؤسسات و انجمن‌ها است و حتما در این زمینه از نظرات هنرمندان و انجمن‌ها استفاده می‌شود. در اصلاح فرآیندها و ساماندهی رویداد و مؤسسات و انجمن‌ها ابتدا شناخت فرآیندها و مطالعه انجام شد و بعد براساس شناخت و مطالعه، ساماندهی و اصلاح صورت می گیرد. وقتی کارگروه ساماندهی تشکیل شود، از دیدگاه‌های ذی نفعان شامل هنرمندان، مدیران و اصناف و انجمن ها استفاده می شود.

مؤیدی در ادامه گفت: به شما اطمینان می‌دهم که ما در این طرح چند رویکرد اصلی را مد نظر داریم اول و مهمتر از همه تعدیل منابع با صرفه جویی در هزینه‌های تشکیلاتی و تشریفاتی و نیل به حمایت بیشتر از هنرمندان و اصناف هنری و تولیدات هنری، دوم تمرکز زدایی از تهران و توجه ویژه به شهرستان‌ها به ویژه مناطق محروم، سوم واگذاری مسئولیت‌ها به اصناف قانونی تا حدی که قانون اجازه دهد و چهارم تقویت انجمن‌ها و اصناف قانونی و ایجاد استقلال برای آنها.

مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت هنری تاکید کرد: ما در این مدت کوتاه حسن نیتمان را با تسویه بدهی‌های سنگین انجمن‌ها خصوصا انجمن هنرهای نمایشی فعلی و انجمن نمایش قبلی و تلاش در جهت اصلاح ساختار مالی و روال قاعده مند برای موسسات تابعه و همچنین نحوه تخصیص بودجه نشان داده‌ایم و مدیر کل هنرهای نمایشی و رییس انجمن هنرهای نمایشی شاهد این مدعا هستند.

شهرام کرمی؛ مدیر کل هنرهای نمایشی در این نشست گفت: انجمن هنرهای نمایشی در دگرگونی تئاتر در استان‌ها نقش مؤثری داشته و تداوم فعالیت تشکلی برای تئاتر در استان‌ها ضرورت دارد.

حمید نیلی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران نیز در این نشست گفت: با طرح موضوع ساماندهی و ادغام موسسات و انجمن‌ها، انجمن‌های استان‌ها و هنرمندان دغدغه‌هایی دارند که این نشست برای تشریح موضوع و بیان دغدغه‌ها برگزار می‌شود و امیدواریم با همراهی مدیران و هنرمندان اتفاقات خوبی را برای تئاتر کشور شاهد باشیم.

جهانشیر یاراحمدی، رییس انجمن هنرهای نمایشی بوشهر گفت: انجمن هنرهای نمایشی در استان‌ها توانمندی زیادی دارند و فعالیت‌های مؤثری برای تئاتر در استان‌ها انجام داده‌اند.

محمدحسن رستمانی؛ رییس انجمن هنرهای نمایشی استان گلستان گفت: برای طرح‌های جامع، باید از مشورت و نظرات گروه‌ها و هنرمندان استفاده شود. زمانی که طرح ادغام مطرح شد؛ ما پاسخ مناسبی به گروه‌ها و جوانان تئاتری در استان نداشتیم و توضیحاتی که الان داده شد، مشخص کرد که قرار بر حذف انجمن های استان نیست و نگرانی ها برطرف شد.

محمدعلی صادق حسنی، رییس انجمن هنرهای نمایشی استان گیلان گفت: از زمانی که بحث ادغام مؤسسات و انجمن‌ها مطرح شده، هنرمندان استان‌ها نگران شده‌اند. انجمن هنرهای نمایشی تنها نهادی است که اندک حمایتی از تئاتر استان ها دارد و با حمایت انجمن، تئاتر تولید می‌شود.

یاسر محمودی، رییس انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران گفت: انجمن هنرهای نمایشی در استان اعتباری یافته و گروه‌ها را ثبت کرده و به آنها هویت داده است.

حمیدرضا صفار، رییس انجمن هنرهای نمایشی استان تهران گفت: حرکتی که در تئاتر استان‌ها رو به رشد است، نباید از ریل خارج شود.

فاتح بادپروا؛ رییس انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان گفت: ساختار اجرایی انجمن در استان‌ها فعال و منسجم است و انجمن هنرهای نمایشی در استان‌ها نقش مؤثری دارند و لازم بود قبل از این با انجمن‌ها مشورت می‌شد.

محمدرضا درند؛ رییس انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه گفت: در موضوع ادغام، یک بحث هنری وجود دارد و یک بحث حقوقی که از نظر حقوقی فعالیت انجمن‌های هنرهای نمایشی مطابق اساسنامه است. انجمن‌ها نقش جدی در استان‌ها دارند و فعالیت‌های تئاتر در استان‌ها با محوریت انجمن‌ها انجام می‌شود. با مطالبی که بیان شد مشخص است که نیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ساماندهی مؤسسات در راستای منافع هنر و هنرمندان است و تقاضا داریم در ادامه نیز نشستی با حضور مدیران انجمن ها، هیأت مؤسس انجمن و معاونت هنری برگزار شود.      

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.