سه‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۶

با تقدیر از برگزیدگان

پنجمین جشنواره «جام جم» به کار خود پایان داد/ میرباقری: قانون گذاران مهربانانه تر با رسانه ملی برخورد کنند

جشنواره تلویزیونی جام جم

سینماپرس: آیین اختتامیه پنجمین دوره از جشنواره «جام جم» امشب ۲۱ اسفند با حضور جمعی از مدیران و هنرمندان در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، مراسم اختتامیه پنجمین دوره از جشنواره «جام جم» امشب سه شنبه ۲۱ اسفندماه در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد.

این مراسم که محمدجعفر خسروی اجرای آن را بر عهده داشت با حضور جمعی از مدیران صداوسیما و هنرمندان آغاز شد. عبدالعلی علی عسکری، مرتضی میرباقری، مسعود احمدی افزادی، محمد احسانی، علی فروغی، محمدرضا جعفری جلوه، محسن تنابنده، حمید گودرزی، داریوش اسدزاده، شاهرخ استخری از جمله این مهمانان هستند.

این مراسم با سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائت آیاتی از قرآن کریم و با حدود نیم ساعت تأخیر آغاز شد.

جعفر خسروی که اجرای این مراسم را برعهده داشت، در ابتدای این مراسم بیان کرد: اصلاً خوشحال نیستم این مراسم اجرا می‌کنم چون چالش زیادی دارد و اینجا مجریان و بزرگانی هستند که دوست ندارم در مقابلشان اینجا باشم.

هدف آرایش رسانه‌ای جدید است

سپس مسعود احمدی افزادی دبیر این دوره از جشنواره «جام‌جم» روی صحنه آمد و با خیرمقدم به مهمانان و ضمن اشاره به روند برگزاری جشنواره عنوان کرد که ۱۶۵ روز کار مداوم باعث شد تا امروز آیین اختتامیه را برگزار کنند.

وی با اشاره به عرضه جهانی تولیدات صداوسیما تصریح کرد: امروز مسئولیت رساندن محصولات پاک را به جهان داریم. هدف ما در جشنواره شناسایی کار جدید در عرصه محتوا و ساختار و آرایش جدید رسانه‌ای است و امیدواریم این جشنواره محملی برای یک نهضت رسانه‌ای باشد.

هیچ جشنواره‌ای قابل مقایسه با «جام‌جم» نیست/ قانون گذاران مهربانانه تر با رسانه ملی برخورد کنند

سید مرتضی میرباقری معاون سیما در سخنانی گفت: جشنواره تلویزیونی جام جم به دلیل چهار ویژگی بزرگترین رویداد رسانه ای، علمی و فرهنگی کشور است. هیچ جشنواره ای از نظر کمیت آثار، میزان مخاطب و آثاری که در مسابقه شرکت می کنند قابل مقایسه با جشنواره جام جم نیست.

وی اعلام کرد که شبکه‌های تلویزیونی در طول سال ۱۳۸ هزار و ۴۶۰ ساعت برنامه در ساختارهای مختلف پخش می‌کنند که سهم سریال‌های تلویزیونی جدید از این رقم، ۱۲۰۰ ساعت است. و ده ها مسابقه و ده ها انیمیشن و صدها برنامه مستند و گفتگومحور روی آنتن می رود. مخاطب هیچ جشنواره ای تمام ملت ایران نیست و ما برای کودکان، میانسالان، نوجوانان و همه اقشار برنامه داریم و هیچ قلمرویی آنقدر وسیع نیست.

وی افزود: متنوع ترین سنجه ها در این جشنواره ها داریم؛ در طول سال بیش از یکصد نظرسنجی در کل کشور انجام می شود تا نظر مردم را در رابطه با اتفاقات مختلف آنتن جویا شود.ما برای سنجش ۱۴۰ هزار ساعت برنامه ای که پخش می کنیم این نظرسنجی ها را در دستور کار داریم. کمیسیون های مختلف هم برای جشنواره جام جم یک سنجش حرفه ای دیگر انجام می دهند. این ۱۴۰ هزار برنامه نیازمند این سنجه های دقیق و سختگیرانه است تا وضعیت خودمان را بدانیم.

معاون سیما تصریح کرد: در امسال یک سنجه سومی هم داشتیم فارغ از نظرسنجی های مرسوم، کارشناسان حرفه ای در کمیسیون به صورت تخصصی ارزیابی کردند. این سنجه همان انتخاب مردمی بود. در نظرسنجی ما سراغ مردم می رویم ولی در این سنجه سوم برنامه عرضه می شود و مخاطب نظر می دهد. ما در این سنجه سوم از برنامه سازان و هنرمندان خواستیم یک بار در یک بازه زمانی ۴۰ روزه در منظر مردم قرار دادیم تا مردم اظهارنظر کنند. مردم امتیاز خودشان را به آثار تلویزیونی دادند؛ تنها این اتفاق در جشنواره جام جم افتاد.

وی تصریح کرد: بیش از یکصد نفر از خبره ترین افراد سنجش برنامه های ما را به صورت تخصصی برعهده گرفتند. ۱۴۰ هزار برنامه برای اینکه نظرسنجی بشود و کارشناسان ورزیده ای که بخش عمده ای از نمایندگان مردم در کشور هستند نظرسنجی را برعهده داشتند.

میرباقری تاکید کرد: ما ۱۴۰ فرد و برنامه را در مقابل مردم قرار دادیم که نظر مردم را ارائه بدهند. در بین این عناوین یک عنوان اختلال و تغییری در آراء بوجود آمد و ما مکانیزم رای دهی را به گونه ای طراحی کرده بودیم که رای دهنده می فهمید آراء به چه شکلی است و در یک شب و در یکی از موارد اختلالی به وجود آمد و رسانه ملی متوجه شد و پیگیری کرد و مصونیت و مراقبت لازم را انجام داد و از طریق فنی آن میزان آراء هم حذف شد و حوزه های امنیتی و قضایی را هم مطلع کردیم و مرجع ذی ربط هم آن را پیگیری کرد برای اینکه یک رای هم جابه جا نشود.

وی ادامه داد: این جشنواره با این حجم از مخاطب و همچنین تولید برای همه مخاطبان به مرحله نهایی رسید و منتخبان اعلام می شوند و هدف اصلی ما هم این است که کارهای مبتکرانه تر مورد توجه بیشتری قرار بگیرند و ما بتوانیم راه آینده را هموارتر کنیم.

میرباقری با اشاره به اینکه دو تقاضا دارم و آن را باز هم ذکر می کنم. یک تقاضا در داخل رسانه ملی است و خوشبختانه رئیس رسانه ملی حمایت هایی که از حوزه تولید داشته علی رغم همه محدودیت ها بسیار خوب بوده است و از ایشان تشکر می کنم. یک واحد سرمایه گذاری کردن در رسانه ملی ده ها برابر نتیجه خواهد داشت. اگر صدای ما به قانون گذاران می رسد به آنها این مطلب را می گوییم که رسانه ملی برای اینکه حال مردم بهتر بشود دارای منابع بی انتهایی است و باید سرمایه ها بیشتر شود. و مهربانانه تر با رسانه ملی برخورد کنند.

روایت یک «سوءتفاهم» در رأی‌گیری

معاون سیما با اشاره به اینکه سوتفاهمی را می‌خواهد بیان کند، گفت: ما حدود ۱۴۰ برنامه و فرد را در مقام قضاوت قرار دادیم و در بین این تعداد در یک عنوان تغییری در آرا بوجود آمد. اختلالی بوجود آمد که شناسایی شد و میزان آرای اشتباه حذف شد و حوزه‌های امنیتی و قضایی کشور را خبر کردیم که در نهایت علت این اخلال توسط مراجع قضایی اعلام خواهد شد.

میرباقری ادامه داد: هدف اصلی ما این است که کارهای مبتکرانه و خلاقانه‌تر مورد توجه بیشتری قرار بگیرند و ما بتوانیم در سال‌های بعد مسیر خود را افتخارآمیزتر ادامه دهیم.

وی در پایان با یک درخواست از علی‌عسکری رئیس سازمان صداوسیما عنوان کرد: در تمامی سال‌ها حمایتی از طرف رییس رسانه ملی دریافت کردیم که درخواست دارم این حمایت‌ها همچنان رو به تزاید باشد. اگر صدای ما به قانون‌گذاران و… می‌رسد درخواست می‌کنیم که رسانه ملی دارای ظرفیت عظیمی است و اگر می‌خواهیم حال ملت خوش‌تر باشد و سرمایه اجتماعی ما بیشتر و مقاومت ما افزایش یابد و فرهنگ ملت ایران بالندگی بیشتری داشته باشد بیش از پیش به رسانه ملی پرداخته شود.

اهدای جوایز بخش چهل سالگی انقلاب

در ادامه مراسم عبدالکریم خیامی دبیر بخش برنامه‌های چهلمین سالگرد انقلاب به همراه احمدی افزادی دبیر جشنواره روی صحنه حاضر شدند.

در این بخش ایمان گودرزی برای مستند «عزت»، مهدی سموعی برای برنامه «۴۰۱۳» در شبکه چهار و مهدی نقویان برای مستند «در برابر طوفان ۲» و مجموعه «اولین‌ها» برگزیده شدند.

در بخش فضای مجازی هم محمد ترخانی مسئول سایت شبکه قرآن به‌عنوان بهترین شبکه در حوزه سایت اطلاع‌رسانی و سمیه فیروزفر برای بهترین شبکه در حوزه شبکه‌های اجتماعی معرفی شدند.

گودرز عزیزی هم برای بهترین برنامه در حوزه سایت و شبکه‌های اجتماعی برگزیده شد.

در بخش پویانمایی سیدمسعود صفوی برای تهیه‌کنندگی «نازبالش»، علی احمدی برای کارگردانی «جوانمردان» و ابوالفضل رازانی برای تهیه‌کنندگی «بازی کنیم بخندیم» جوایز اصلی را دریافت کردند.

تجلیل از منوچهر والی‌زاده

در ادامه مراسم کلیپی از سخنان منوچهر والی‌زاده و دوبله فیلم توسط وی پخش شد و در این بخش بزرگداشت وی با حضور مرتضی میرباقری معاون سیما و احمدی افزادی دبیر جشنواره صورت گرفت.

والی‌زاده در این بخش مقابل میکروفن قرار گرفت و گفت: بعد از ۵۰ سال کار در صداوسیما امشب این افتخار نصیبم شد که اینجا قرار بگیرم. خودم را لایق این همه محبت و دوستی نمی‌بینم. از مردم کشور که اینقدر بامحبت و صمیمی هستند ممنونم.

وی افزود: صداوسیما مثل خانه دوم ماست و خدا را شکر همکاران بامعرفتی دارم. اگر این جایزه را گرفتم این جایزه را با همکاران نجیب و دوست داشتنی‌ام تقسیم می‌کنم. در سال‌های اینده جوان‌هایی به حرفه ما می‌آیند و تست می‌دهند تا وارد کار شوند امیدوارم به خوبی وارد کار شوند.

این پیشکسوت عرصه صدا تأکید کرد: من با همه چیز حرفه دوبله ساختم؛ با بیکاری و پرکاری و خدا را شکر این روزها هم روزهای پرکاری ماست.

در ادامه برگزیدگان بخش دوبله اعلام شدند.

در بخش مدیردوبلاژ و صداپیشگی تندیس و لوح تقدیر جشنواره به افشین زینوری تعلق گرفت. در بخش صداپیشگی هم لوح تقدیر و تندیس جشنواره به مینو عزنوی تعلق گرفت.

در بخش مدیر دوبلاژ و صداپیشگی هم سعید شیخ زاده برگزیده شد.

مینو غزنوی در این بخش در سخنانی کوتاه گفت: زمانی که من و همکارانم وارد این سازمان شدیم، اینجا غیر از ساختمان پخش، همه جا خاکی و غیرآسفالت بود و هیچ چیز نبود و ما از آن زمان تا کنون اینجا هستیم‌. از آقای نقی‌یی مدیر دوبلاژ سیما ممنونم که باعث شد ما دیده شویم.

اهدای جوایز بخش مستند

لوح و تندیس بهترین مجموعه مستند به داوود سماواتی یار برای دست آفریده ها در شبکه دو تعلق گرفت.
لوح و تندیس بهترین مستند تک قسمتی به هادی نعمت اللهی برای مارش میرا در شبکه سه تعلق گرفت.
لوح و تندیس بهترین کارگردانی به جواد قارایی برای مستند ایرانگرد در شبکه یک تعلق گرفت.

جواد قارایی در سخنانی گفت: از مدیران به خاطر حمایت در این ۱۰ سال تشکر می کنم و همچنین از مردم ایران ممنونم. یکی از افتخارات ایرانگرد این است که اورجینال است.

در ادامه مراسم در بخشی با عنوان "ادای دین به جانبازان رسانه ملی" رییس صداوسیما و معاون سیما روی صحنه رفتند و توسط آنها از احمدرضا اسفندیاری و علی رشاد جانباز حادثه تروریستی اهواز تجلیل شد.

همچنین در بخش نکوداشت زنده یاد خشایار الوند با دعوت از از همسر وی و سیروس الوند برادرش از این نویسنده یاد شد و تجلیل بعمل آمد.

بخش برنامه های ترکیبی:

تندیس و لوح جشنواره به عادل فردوسی پور برای تهیه کنندگی برنامه نود رسید.

تندیس و لوح جشنواره در بخش تهیه کنندگی به جواد فرحانی برای برنامه هزارداستان رسید.

تندیس و لوح جشنواره در بخش تهیه کنندگی به رامین موسوی ملکی رسید.

در این بخش تندیس برنامه منتخب پرمخاطب از نگاه مردم نیز به رضا رشیدپور برای تهیه کنندگی حالا خورشید رسید.
همچنین در این بخش تندیس برنامه منتخب شاخص از نگاه مردم به برنامه نود به فردوسی پور رسید.

عادل فردوسی پور در این بخش عنوان کرد: من خیلی خوشحالم که امسال در سخت ترین سال کاری ام دو جایزه گرفتم از استادانی که همه آنها خاک صحنه خورده اند. من فرزند رسانه ملی هستم و در این بیست و چند سال همیشه سعی کردم صادقانه کار کنم و خود را مدیون مردم می دانم.
در سالی که در رسانه ام به من بی مهری شد اینکه کارم دیده شد خیلی برایم ارزشمند است من مدیون مردم هستم و نمی دانم چگونه از آنها تشکر کنم. این جایزه دوم در این سال سخت و عجیب و غریبی که سپری کردم ارزش زیادی دارد.

وی ادامه داد: مردم همیشه به من لطف داشتند، من خیلی منقلب شدم به خاطر سختی هایی که در این سال کشیدم اما این جایزه، لطف مردم و سازمان برای من مثل اکسیر است. خیلی تشکر می کنم از وزیر محترم ارتباطات از پلیس فتا و ستاد جشنواره و میرباقری سپاسگذارم، این جایزه را مدیون مردم هستم و به مردم تقدیم می کنم و امیدوارم لایق لطف مردم باشم.

بخش بهترین اجرا

تندیس و لوح جشنواره در بخش بهترین اجرا به احسان علیخانی برای ماه عسل، محمدجعفر خسروی برای زنده باد زندگی، محمد دلاوری برای پایش و رضا رشیدپور برای حالا خورشید تعلق گرفت.

همچنین تندیس بهترین مجری منتخب مرد باز هم به رشیدپور رسید.

رشیدپور نیز در سخنانی اظهار کرد: من هیچ کاره ام از ۷۰ نفر از همکارانم سپاسگذارم. ما در این هیاهوهای خبر از سانحه هواپیمایی که یک ماه اخیر سقوط کرد و سرنشینان آن برای تهیه گوشت رفته بودند غفلت کردیم و من این تندیس را به آنها تقدیم می کنم.

محمد دلاوری نیز در سخنانی عنوان کرد: یکی از ملزومات مدل برنامه های ما تهدید است. چندی پیش یکی به تهیه کننده ما زنگ زد و گفت اگر من به کارم ادامه دهم حسرت آنتن زنده را بر دلم خواهد گذاشت و من اینجا می خواهم این تندیس را به او تقدیم کنم.

احسان علیخانی نیز در سخنانی عنوان کرد: در فکر این بودم که بیایم اینجا و چند گله گی بیان کنم. من شاید ۱۸ ساله بودم که وارد صداوسیما شدم و در شبکه یک وارد کار شدم. من تجربه اجرای این جشنواره را در دور دوم یا سوم دارم و برای اینکه بگویم اوضاع اقتصادی سازمان چقدر خراب است باید بگویم قسط اخر اجرای آن جشنواره را دریافت نکردیم.

وی در بخش دیگر حرف هایش گفت: من با مسئولان سازمان صحبت کردیم و فکر می کنم اکنون زمانی برای پایان ماه عسل و شروع عصر جدید است. از بودن در کنار داوران برنامه عصر جدید خوشحال هستم.

وی در ادامه به شوخی گفت: من محکومم به مجلل بودن و تشریفاتی بودن.

علیخانی همچنین عنوان کرد: دیروز مصاحبه تکان دهنده ای از رضا رویگری دیدم که لنگ اجاره خانه هستند. من هم می خواهم مدیران را به ملاقاتی با او دعوت کنم و هم می خواهم به عنوان یک فرد کوچک هدیه ام را به او تقدیم کنم‌.

در بخش مجری زن، تندیس و لوح به ندا ملکی برای اجرای افتاب شرقی، زینب ابوطالبی برای نیمه پنهان ماه و همچنین تندیس مجری منتخب زن از نگاه مردم به فاطمه امینی برای برنامه مل مل رسید.

در بخش تحقیق و پژوهش تندیس و لوح به توحید اتش بار برای برنامه پایش، در بخش تهیه کنندگی برنامه کودک به حمیدرضا عطارد برای سر سفره خدا، در بخش تهیه کنندگی برنامه نوجوان به سیدمهدی حسینی برای برنامه بازی ویزیون، در بخش گروه تولید تلویزیونی به سعید رضایت کارگردان ماه عسل، در بخش اهتمام به زبان فارسی به علی هنرور تهیه کننده صبح بخیر ایران تعلق گرفت.

همچنین تندیس ویژه پنجمین جشنواره جام جم برای تلاش مستمر در برنامه های مناسبتی به فرشاد حسینی برای برنامه صحیفه نور، تندیس ویژه برای مجری مولف و برنامه ساز به مهران مدیری و مصطفی احمدی تهیه کننده دورهمی، تندیس تیتراژ منتخب از نگاه مردم نیز به تیتراژ دورهمی با صدای مهران مدیری تعلق گرفت.

تندیس ویژه پنجمین جشنواره برای برنامه تاثیرگذار با اجرای امیدآفرین رامبد جوان به رامبد جوان و سیدعلی احمدی تهیه کننده خندوانه تعلق گرفت.

رشیدپور در ادامه مراسم پشت میکروفن قرار گرفت و با اظهار خوشحالی از تندیس نگاه مردمی که دریافت کرده است از جمعیت حاضر در سالن درخواست کرد نجم الدین شریعتی، اقبال واحدی و نیما کرمی را تشویق کنند.

بخش مسابقه و سرگرمی

تندیس و لوح جشنواره در بخش اجرای مسابقه به محمدرضا گلزار برای اجرای مسابقه برنده باش رسید.

گلزار در سخنانی گفت: در راه فکر می کردم اگر قسمتم بود بیایم بالا از چه کسی باید تشکر کنم. از مردم تشکر می کنم که اعتبار سال ها کار در سینما و موسیقی و اخیراً در تلویزیون را از انها دارم مردم باعث شدند تا برنده باش یکی از دو برند تلویزیون شود و از مدیران، مردم و طرفدارانم هم تشکر می کنم.

تندیس و لوح جشنواره در بخش کارگردانی به مصطفی امامی برای کارگردانی مسابقه پنج ستاره رسید.

تندیس و لوح بهترین مسابقه به ابوذر پورمحمدی و رضا نصیری تهیه کنندگان کودک شو رسید.

بخش آثار نمایشی

تندیس و لوح در بخش تهیه کنندگی به ایرج محمدی تهیه کننده مجموعه نمایشی دلدادگان رسید.
تندیس و لوح در بخش کارگردانی به احمد معظمی کارگردان مجموعه نمایشی سارق روح رسید.
تندیس و لوح در بخش فیلمنامه به احسان جوانمرد نویسنده مجموعه بانوی عمارت رسید.

جوانمرد در سخنانی گفت: هر مدیری که می اومد اولین گزینه اش این بود که فیلمنامه بانوی عمارت را کنار بگذارد و
من امروز خواسته ام این است که فیلمنامه ها را در شوراها برسی کنید. این فیلمنامه می توانست هفت سال پیش ساخته شود. در این سیستم به زحمت فردی بالا می آید اینها را آسان از دست ندهید عادل فردوسی پور آسان به دست نیامده است خشایار الوند آسان به دست نیامده بود.

وی ادامه داد: حال آثار نمایشی بهتر می تواند باشد، صنف ما فیلمنامه نویسان خیلی زجر می کشد. ما نویسنده ها خیلی همدرد هستیم و کسی به ما توجهی ندارد. همه می گویند چرا فیلمنامه ها بد است اما جرا فیلمنامه ها بد نباشد؟ ما دستمزد خوب نمی گیریم و ذهنمان آسوده نیست.

وی در پایان سخنانش گفت:
اگر می خواهید تحولی در سازمان بوجود آید فیلمنامه ها را دریابید.
بانوی عمارت اگر فیلمنامه خوبی شد اثر مهدی روشن روان مدیر سابق گروه فیلم و سریال شبکه سه بود و می خواهم برای او دست بزنید.

بخش بازیگر زن

تندیس و لوح بازیگر برتر زن به گلچهره سجادیه برای بازی در مجموعه نمایشی انام رسید.

همچنین مریم مومن بازیگر بانوی عمارت تندیس بازیگر منتخب زن از نگاه مردم را دریافت کرد.

بخش بازیگر مرد

حسین محجوب بازیگر برتر مرد مجموعه نمایشی محکومین تندیس و لوح این بخش را دریافت کرد.

تندیس بازیگر منتخب مرد از نگاه مردم نیز به حسام منظور بازیگر سریال بانوی عمارت رسید.

بخش دستاورد هنری ویژه

در این بخش تندیس و لوح به تیتراژ سایه بان به خوانندگی محسن چاوشی رسید.

تندیس ویژه جشنواره جام جم نیز به مجموعه نمایشی پدر به عنوان اثری تاثیر گذار با محوریت خانواده رسید که از حامد عنقا تهیه کننده، بهرنگ توفیقی کارگردان و مهدی سلطانی و لعیا زنگنه بازیگران دعوت شد که به صحنه بروند.

تقدیر ویژه جشنواره پنجم جام جم با اهدای لوح از بازیگران بچه مهندس صورت گرفت.

تندیس ویژه جشنواره برای اثر جریان ساز در جذب مخاطب تلویزیون به پایتخت ۵ تعلق گرفت و الهام غفوری، سیروس مقدم و محسن تنابنده روی صحنه رفتند تا تندیس های خود را دریافت کنند. این تندیس ویژه به انتخاب هیات داوران و مردم صورت گرفت.

*مهر

نظرات

  • zr_msr@yahoo.com ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ - ۱۴:۲۳
    0 0
    فیلم پدر فوق العاده مزخرف بود...

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.