شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰

در آیین رونمایی از ۱۳۰ مستند شهید مدافع حرم مطرح شد؛

علی عسگری: مردم ما باید بدانند این جنگ اقتصادی روی دیگر داعش است / دارابی: فاز دوم مستندهای مدافعان حرم در دستور کار صداوسیماست

مراسم رونمایی از ۱۳۰ مستند شهید مدافع حرم

سینماپرس: آیین رونمایی از ۱۳۰ مستند درباره شهدای مدافع حرم امروز ۷ مهرماه با حضور علی عسگری، حجت‌الاسلام شهیدی، سردار کارگر، علی دارابی و جمعی از خانواده های شهدای مدافع حرم برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، آیین رونمایی از ۱۳۰ مستند تولیدی مراکز استانی رسانه ملی با محور زندگی شهدای مدافع حرم در سالن رضوان ساختمان بسیج صداوسیما برگزار شد. در این مراسم علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما، حجت‌الاسلام شهیدی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران، سردار کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، دارابی معاون امور استان‌های رسانه ملی مدیران رسانه ها و خانواده های معظم شهدا حضور داشتند.

علی دارابی معاون امور استان های صداوسیما گفت: ما امروز جمع شده ایم تا از ۱۳۰ مستند که در استان ها تولید شده است رونمایی کنیم. ما جمع شده ایم تا با صدای بلند به کسانیکه در مرزهای جغرافیایی جنگیدند بگوییم ما هم در کنار شما هستیم.

وی درباره تولید این مستندها اظهار کرد: یسنا پورقاسم دختر شهید پورقاسم آغازی شد تا تولید این مجموعه مستند را کلید بزنیم. او در یکی از سفرهای ما به آذربایجان شرقی به استقبال ما آمد و عبدالعلی علی عسکری رییس صداوسیما گفت چرا اینها به استقبال ما آمده اند ما باید به دیدار آنها برویم و به این ترتیب ما در هر سفری که به استان ها داشتیم ابتدا به منزل خانواده های شهدای مدافع حرم رفتیم.

معاون امور استان های صدا و سیما اضافه کرد: ما در سفر به استان ها به منزل خانواده های شهدای مدافع حرم رفتیم و در همین سفرها ۱۳۰ مستند ساخته شد که از شبکه های استانی پخش می شود. این مجموعه مستند که امروز رونمایی شد حاصل این دیدارها در یک بازه زمانی ۲ ساله است. این فاز اول ساخت این مجموعه بود و امیدواریم برای تولید فاز دوم سایر نهادها به کمک بیایند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه فاز دوم ساخت مستندها از همین امروز در دستور کار قرار بگیرد، گفت: این مستندها روایتگر مردانی است که مرزهای جعرافیایی را درنوردیده و از امنیت ما صیانت کرده اند. ما قدر آنها را می دانیم و خانواده هایشان را ارج می نهیم‌.

دارابی با تاکید بر اینکه صداوسیمای جمهوری اسلامی و معاونت امور استان های سازمان ترویج ایثار و شهادت را راهبرد خود می داند، گفت: ساخت این مستندها بخشی از فعالیت و وظایف ماست و در سایر قالب های نمایشی، انیمیشن و... نیز به شهدای مدافع حرم پرداخته می شود تا بتوانیم در گسترش و اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه و الگوسازی برای نسل جوان خدمتی کرده باشیم.

معاون امور استان های صداوسیما در پایان سخنانش گفت: رسانه وظیفه خود می داند که علاوه بر روشنگری افکار عمومی درباره اهمیت و رسالت خطیر مدافعان حرم به طور مستمر برنامه های جذاب تولید کند و الگوهایی واقعی از قهرمان و مجاهدان امروزی روایت کند.

سردار بهمن کارگر رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در ادامه این مراسم عنوان کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند مدافعان حرم از معجزات انقلاب اسلامی هستند. اجر آنها از اجر شهدای دفاع مقدس بیشتر است چون صدها کیلومتر دورتر از مرزهای جغرافیایی ما رفتند و دفاع کردند.

وی اضافه کرد: همانطور که خود آمریکایی ها اذعان کردند داعش برای برخورد با جمهوری اسلامی درست شده بود چراکه آنها از ایران می ترسند و امروز تلاش می کنند تا در نزدیکی مرزهای ما بجنگند. در جنگ ۳۳ روزه با لبنان وقتی رژیم صهیونیستی با گروه حزب الله درگیر شد، وزیر امور خارجه وقت آمریکا اعلام کرد که خاورمیانه جدید در حال تولد است. آنها به شدت از رژیم صهیونیستی پشتیبانی کردند و می خواستند با ما هم مرز شوند اما خدا را شکر با دفاع جانانه و از خودگذشتگی جوانان ما این اتفاق رخ نداد.

سردار کارگر تصریح کرد: ما می بینیم که دست آمریکای جنایتکار در فاجعه های بزرگ در کار است. امروز آنها احساس ترس می کنند چراکه جمهوری اسلامی ایران یک کشور قدرتمند و بااقتدار است و به همین دلیل است که استکبار جهانی اینقدر به ما فشار می آورد چون احساس خطر می کنند.

وی ادامه داد: ما چهارشنبه چهارم مهر محضر مقام معظم رهبری بودیم و ایشان از کسانیکه دست اندرکار نشر ارزش های دفاع مقدس هستند اظهار نارضایتی کردند. ایشان همه دستگاه ها را مورد خطاب قرار دادند و فرموند باید آثار را به صد برابر برسانیم. از فرمایشات ایشان این بود که باید در عرصه بین الملل وارد شویم و من درخواست دارم همین مستندها به زبان بین المللی ترجمه شود.

سردار کارگر یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در آن جلسه فرموند شهید حججی نماینده ای از شهدای مدافع حرم شد و ما می بینیم کاروان هایی از سراسر کشور برای زیارت مزار شهید حججی می آیند.   این شهدا و خانواده هایشان از فرزندان من هم سن و سال کمتری دارند. این شهدای مدافع حرم از زرق و برق این روزگار می گذرند و به دنبال دفاع می روند. زرق و برق دنیا پای برخی از بزرگان را به دنیا چسبانده است و جوانانی که برای دفاع می روند از خودگذشتگی می کنند.

وی عنوان کرد: ما در این سال ها ریزش داشته ایم اما رویش های ما خیلی بالاتر از ریزش هاست.

سردار کارگر در پایان سخنانش گفت: خدا را شکر صداوسیما در همه عرصه ها همت کرده و پای کار بوده است. ما با کمک صداوسیما راهیان نور را از یک میلیون به ۶ میلیون نفر رساندیم.

حجت الاسلام محمدعلی شهیدی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این مراسم گفت: برخی واژگان در میان همه مردم از احترام خاصی برخوردار است و شهید از جمله این کلمات است.

وی ادامه داد: ما قبل از انقلاب ۲۳۰۰ شهید و بعد از انقلاب حدود ۱۸۰ هزار شهید دادیم و با شهدایی که در این سال ها در حوادث مختلف منا، حوادث تروریستی و... داشته ایم حدود ۲۳۰ هزار شهید می شوند بنابراین خون های زیادی برای این انقلاب داده ایم.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به فرهنگ جهاد در طول هشت سال دفاع مقدس بیان کرد: بچه های ۱۲ ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله در جنگ حضور داشتند و این فرهنگ شهادت را ما از امام حسین (ع) آموختیم. ما وظیفه داریم این فرهنگ را به فیلم تبدیل کنیم و در دسترس دیگران بگذاریم.

وی در پایان سخنانش تصریح کرد: ما در بنیاد شهید اسناد بسیاری از جمله مکاتبات شهدا و وصیت نامه های آنها و... داریم. ما بیش از ۲۰۰۰ شهید داریم که به عنوان مدافع حرم فداکاری کردند و امیدوارم همه بتوانیم دینی را که به گردن داریم ادا کنیم.

عبدالعلی علی عسگری رئیس سازمان صداوسیما در بخش دیگری از مراسم بعد از رونمایی ۱۳۰ مستند شهدای مدافع حرم، تاکید کرد: ما قصد داریم ساخت و تولید مستندات شهدا و وصایایشان را گسترده‌تر ادامه می‌دهیم و در این راه بنیاد شهید و سازمان مربوطه دیگر هرچه منابع بیشتر دارند در اختیار ما بگذارند. البته برای شهدای به نام‌مان چند سریال فاخر در دست اقدام داریم که متاسفانه محدودیت‌های مالی جلوی شتاب و سرعت آن را گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: شهدای مدافع حرم متعالی‌ترین و ارزشمندترین شهدای کشورمان هستند و از ویژگی‌های بارز و استثنایی بهره می‌برند. چرا که آن‌ها در زمانی به میدان آمدند که جنگی در میان نبود و حتی نمی‌توانستیم بگوییم کجا و به چه دلیل به شهادت رسیده‌اند. این‌ها هم  عاطفه و عشق و فرزند داشتند و خانواده شان را کنار گذاشتند و برای دفاع از وطن که دشمنان به ایران اسلامی هجوم نیاورند جانانه برای اقتدار این مرز و بوم حماسه آفریدند.

رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به درایت و رهبری شجاعانه مقام معظم رهبری و فداکاری مدافعان حرم، افزود: حقیقتاً اگر درایت و شجاعت و تدبیر حکیمانه رهبری و پایداری مقتدرانه شهدای مدافع حرم نبود این اتفاق نمی‌افتاد و مثلث شوم آمریکا، اسرائیل و وهابیت بر عراق و شام مسلط می‌شدند و آن‌گاه باید در تهران می‌جنگیدیم. با کمک شهدای مدافع حرم جلوی این ددمنشی‌ها گرفته شد. مصداق بارز آن همین خوی وحشی ته مانده‌هایشان بودند که در اهواز بروز و ظهور پیدا کرد. هنوز هم هستند و باید مراقب باشیم که آن ها این تحرک های مذبوحانه‌شان از نگرانی و هراس قدرت ملت ایران اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه وقتی دشمن دید نمی‌تواند با فعالیت‌های نظامی، دفاعی و امنیتی به جایی برسد جنگ اقتصادی به راه انداخته، افزود: امروز جمهوری اسلامی یک قدرت بزرگ و بی‌بدیلی در منطقه به حساب می‌آید و برای جلوگیری از این پیشروی‌ها دشمنان می‌کوشند بعد از مأیوس شدن از فعالیت‌های دفاعی، نظامی و امنیتی، بحران اقتصادی و جنگ اقتصادی به راه بیندازند و البته در این بین از جنگ رسانه‌ای و عملیات روانی هم غافل نشدند. مردم ما باید بدانند این یک روی دیگر داعش است که از حلقوم منحوس صدای آمریکا، بی‌بی‌سی و دیگر رسانه‌های معاند استکبار بیرون می‌آید.

علی عسگری در ادامه از بانک مرکزی و مردان اقتصاد کشور خواست تا جلوی ددمنشی‌های اقتصادی دشمنان را بگیرند، اذعان کرد: بانک مرکزی و مردان اقتصاد ما باید هوشیار باشند که این‌ها یک عده خرپول و پولدار معاند هستند که از استکبار جهانی و مثلث شوم آمریکا، اسرائیل و وهابیت تغذیه می‌شوند. دولتمردان و اقتصاددانان ما می‌توانند از عملکرد جهادی و حماسی مدافعان حرم الگو بگیرند و نگذارند این جنگ ارزی ددمنشانه استکبار که جامعه را متشنج کرده، ادامه یابد و این کار شدنی است. امیدواریم دولتمردان، بانک مرکزی و مردان اقتصاد ما در این جنگ اقتصادی همچون عرصه‌های دیگر میدان‌داری پیروزمندانه‌ای داشته باشند.

وی در پایان نسبت به یاوه‌گویی‌های ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل هم واکنش نشان داد و خاطرنشان کرد: ترامپ وقتی این طور گستاخانه به مسئولین عالی جمهوری اسلامی دروغ می‌بندد باید بدانند که خودشان چه کسانی هستند و چه عملکردی داشته‌اند؟ خودشان هم حریص هستند و هم از رذیله اخلاقی چیزی کم ندارند. این را بدانید اگر گوشه‌ای از رذیله‌های شما را یک مدیر دون‌پایه ما هم داشته باشد در سیستم جمهوری اسلامی جایی ندارد. آقای رئیس‌جمهور آمریکا بیایید خودتان را امتحان کنید که شما چقدر در میان مردم‌تان صاحب محبوبیت و نفوذ کلام هستید و مسئولین ما چقدر این نفوذ کلام را دارند. امام(ره) روزگاری به جوانان این مرز و بوم اعلامیه جهاد دادند و همه روانه جنگ تحمیلی شدند و امروز اگر حضرت آقا این کار را انجام دهند همین اتفاق به نحو گسترده‌تری تداوم پیدا می‌کند. همان‌طور که در رهنمودی خواستند جلوی ددمنشی داعش در عراق و سوریه گرفته شود دیدیم که چقدر گسترده میدان‌داری کردند حالا شما(ترامپ) این کار را انجام دهید می‌بینید نمی‌توانید یک آمریکایی را برای جنگیدن قانع کنید.

در پایان این مراسم از خانواده های شهدای مدافع حرم در استان های مختلف کشور تجلیل شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.