یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۷

چکناواریان در افتتاحیه مستند سینمایی «۱۳ اکتبر ۱۹۳۷»:

دیوانه ها دنیا را می سازند و عاقلان خراب می کنند!/ من کودک هستم

افتتاحیه فیلم مستند سینمایی «۱۳ اکتبر ۱۹۳۷»  با حضور لوریس چکناواریان

سینماپرس: لوریس چکناواریان در اکران افتتاحیه‌ی فیلمش گفت: «۱۳ اکتبر ۱۹۳۷» درباره یک ادم دیوانه است و من همیشه گفته ام که دیوانه ها دنیا را می سازند و عاقلان خراب می کنند.

به گزارش سینماپرس، اکران افتتاحیه و خصوصی فیلم مستند سینمایی «۱۳ اکتبر ۱۹۳۷» با حضور لوریس چکناواریان و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، موسیقی و سینما شامگاه شنبه ۱۰ شهریور در موزه سینما برگزار شد.

فرزاد توحیدی با خوشامد گویی به حاضران گفت: خوشحالیم که در هاشور  برای دومین بار یک فیلم خوب و فرهنگی را بصورت همزمان و جهانی و از طریق اینترنت اکران می کنیم.

علی مراد خانی مدیر عامل موزه موسیقی ایران  نیز طی سخنانی با اشاره به روند ساخت فیلمی درباره لوریس چکناواریان گفت: یکی از فیلمهای که در دنیا ساخته می شود ساخت فیلم از زندگی روزانه و عادی یک هنرمند است اما متاسفانه در ایران کمتر به این امر پرداخته شده است.

وی ادامه داد : بعد از تاسیس موزه موسیقی در سال ۸۸ تصمیم گرفتیم ساخت چند فیلم از چهره های مختلف هنری را شروع کنیم زیرا معتقدیم اینگونه فیلمها می ماند و اگر امروز به خوبی کار نکینم بعدها تاسف خواهیم خورد که چه لحظات خوبی وجود داشته است و ما آنها را ثبت  و ماندگار نکردیم.

مراد خانی ادامه داد : فیلمهای درباره لوریس چکناواریان، فرهاد فخرالدینی ، خانم ملک پور و همایون خرم  ساخته و آماده نمایش است و امیدوارم با همکاری هاشور بزودی اکران شود .

وی ادامه داد : طرح و پیشنهاد ساخت  فیلم ۱۳اکتبر ۱۹۳۷ سال ۹۰ همراه با سید عباس سجادی  مطرح شد  و بکتاش آبتین نیز سال ۹۱ با حداقل بودجه و کمترین امکانات با عشق و علاقه این فیلم را ساخت.

وی ادامه داد : باید ساخت چنین فیلمهای بخصوص درباره چهره های  حوزه موسیقی و نمایش و تئاتر و هنرهای تجسمی ادامه پیدا کند.

بکتاش آبتین کارگردان فیلم نیز با خوشامد گویی به مهمانان گفت : در فیلم ۱۳ اکتبر ۱۹۳۷ تلاش کردیم تا چکناواریان را همانگونه که هست با همان صفا و صمیمت و کودکی درونش نشان بدهیم.

وی ادامه داد : من در زمان ساخت این فیلم و معاشرت با چکناواریان بسیار لذت بردم زیرا او هنرمندی است که با انسان درونش تفاوتی ندارد.

لوریس چکناواریان نیز طی سخنانی گفت : روزی که به من گفتند می خواهیم از زندگی تو یک فیلم بسازیم ترسیدم زیرا بسیار سخت است و ما هروز در حال تغییر هستیم ووقتی فیلمی درباره فردی ساخته می شود او را مانند تابلوی نقاشی و عکس در زمانی فیکس و ثابت می کنیم و وقتی افراد در هر زمان این فیلم را تماشا کنند تصور می کنند که  فرد در فیلم  امروز نیز همان شکلی است که در فیلم است .

وی ادامه داد : من در این فیلم برای پاسخ به سوالات هیچ فکری نمی کردم و از قبل آمادگی نداشتم و   در لحظه جواب می دادم تلاش کردم  دیروزم  با روزی که از این دنیا قرار است بروم فرقی نکند .من کودک هستم و هیچ زمانی دوست ندارم از این کودکی خارج شوم زیرا دنیای که خارج از کودکی است لذتی برای زندگی ندارد و همیشه در قلبم کودک هستم.

چکناواریان افزود : فیلم ۱۳ اکتبر ۱۹۳۷ درباره یک ادم دیوانه است و من همیشه گفته ام که دیوانه ها دنیا را می سازند و عاقلان خراب می کنند.

علاقمندان به تماشای این فیلم می توانند به سایت هاشور مراجعه کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.