چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷

انتقادات آرش معیریان از سازمان سینمایی:

شورای پروانه نمایش و ساخت بدون تخصص و صرفاً سلیقه ای مجوز صادر می کنند/ مسئولان به میزهای شان چسبیده اند و درایتی برای رفع معضلات سینماگران ندارند

آرش معیریان

سینماپرس: آرش معیریان کارگردان سینما که از صبح امروز جدیدترین اثر سینمایی اش با عنوان «دم سرخ ها» روی پرده سینماها رفته با انتقاد نسبت به عملکرد سازمان سینمایی و شوراهای زیرمجموعه این سازمان اظهار داشت: اعضای شورای پروانه نمایش و پروانه ساخت بدون تخصص و صرفاً سلیقه ای و از روی حسدورزی پروانه ساخت و نمایش می دهند و حتی خودشان پای پروانه های شان نمی ایستند؛ سوأل بنده این است که چطور می شود ۲ روز بعد از صدور یک مجوز سلیقه و دیدگاه شان عوض می شود؟ مگر فیلمسازان و تهیه کنندگان مسخره شده اند؟

کارگردان فیلم سینمایی «احضار شدگان» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: بعد از ده ها ممیزی در مقاطع مختلف و بعد از اخذ پروانه نمایش برای فیلمنامه ای که دارای پروانه ساخت بوده امروز که فیلم «دم سرخ ها» اکران شده است دوباره اصلاحیه جدید و دوباره ممیزی به فیلم ما اعمال کرده اند.

وی سپس با بیان اینکه سازمان سینمایی شورای پروانه ساخت و شورای پروانه نمایش دارد اما هیچ یک از این شوراها سیاست، درایت و سلیقه واحد و یکنواخت و یک دست ندارند اظهار داشت: اعضای شورای پروانه نمایش متشکل از ۹ نفر هستند که عین ۹ نفرشان ۹ سلیقه مختلف، ۹ نگاه مختلف و ۹ سطح سواد سینمایی از پایین ترین تا بالاترین رده را دارند. فیلمی که با بالاترین آرا پروانه ساخت گرفته در طول ۳۰ روز اخیر به کرات توسط دیگر اعضای شورا که در جلسه حضور نداشتند به تدریج دیده شده و مرتب نظر جدید و ممیزی جدید اعمال کرده اند. امروز فیلم روی پرده رفته و باز به ما ممیزی داده اند.

معیریان ادامه داد: آن وقت توقع دارید فیلم های ما چه بشوند که برخی از منتقدان فیلم ها را نقد می کنند و می گویند فیلم ها ناقص و الکن است؟ فکر می کنید ما خودمان نواقص فیلم های مان را نمی دانیم؟ ما خودمان خوب نسبت به عیب و ایراد فیلم های مان واقف هستیم. منتقدان بیایند از پیش تولید تا پس تولید با ما همراه باشند بعد ما را قضاوت کنند!

این سینماگر تصریح کرد: من به واسطه اینکه دکترای مخاطب شناسی سینما دارم می توانم راجع به فیلم ها اظهارنظر کنم اما در جایی که سیاست های ما در وزارت ارشاد، سازمان سینمایی و شوراهای زیرمجموعه آن از اساس غلط است نمی توان برای فیلم ها نسخه پیچی کرد.

کارگردان فیلم سینمایی «آن که دریا می رود» در پایان این گفتگو اظهار داشت: سازمان سینمایی و شورای پروانه نمایش فقط به میزهای شان چسبیده اند و هیچ درایتی برای رفع دردهای ما ندارند. انگیزه دیگر برای سینماگران نمانده است و ما دل خوشی در سینمای مان نداریم. مردم ما در این شرایط اقتصادی نابسامان حداقل دل خوشی شان سینما رفتن و شادی و خندیدن است. بنده معتقدم ما سینماگران در کنار سربازان گمنام امام زمان (عج) که برای یکایک ما قابل احترام و ستودنی هستند و امنیت کشور را فراهم می آورند، ما هم سرباز هستیم و تلاش می کنیم در حوزه فرهنگ و هنر برای مردم بر اساس اخلاقیات آرامش و شادی فراهم کنیم اما متأسفانه مسئولان نه تنها به ما اعتنایی نمی کنند بلکه انواع و اقسام لگدها و آزارها را به ما و فیلم های مان وارد می کند و ما هم بی پناه مانده ایم!

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.