دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۱

کنسرت خواننده ترک با دور زدن ارشاد برگزار شد

کنسرت ایلیاس یالچینتاش

سینماپرس: کنسرت ایلیاس یالچینتاش در منطقه آزاد کیش برگزار شد تا پای خوانندگان موسیقی پاپ ترکیه در بازار موسیقی ایران باز شود.

به گزارش سینماپرس، بالاخره ایلیاس یالچینتاش در ایران روی صحنه رفت. او کنسرتش را در منطقه آزاد کیش برگزار کرد.

اردیبهشت سال گذشته قرار بود ایلیاس یالچینتاش خواننده ترکیه‌ای به ایران بیاید و در منطقه آزاد انزلی کنسرتش را برگزار کند، اما این کنسرت تنها ۲۴ ساعت مانده به اجرا لغو شد. شرکت اکسیر نوین که تهیه کننده کنسرت‌های یالچینتاش در ایران است، ناامید نشد و این بار سراغ منطقه آزاد کیش رفت. آنها ابتدا از دفتر موسیقی وزارت ارشاد درخواست صدور مجوز کنسرت برای شهر تهران را کردند اما دفتر موسیقی با این درخواست مخالفت کرد.

اکسیرنوین هم به دنبال راهی برای دور زدنِ دفتر موسیقی گشت و بالاخره چاره را در منطقه آزاد کیش دید. آنها تمام مجوزهای لازم برای برگزاری خواننده ترکیه‌ای در کیش را دریافت کردند. همین مسئله موجب شد تا دفتر موسیقی بیانیه‌ای صادر و اعلام کند که کنسرت ایلیاس یالچینتاش در جزیره کیش، مجوزی از دفتر موسیقی دریافت نکرده است. دفتر موسیقی در این بیانیه تلاش کرد تا عواقبِ این رخداد را به گردنِ برگزار کنندگان و البته مسئولان منطقه آزاد کیش بیاندازد.

برخی هم تلاش کردند تا برای این کنسرت حاشیه ایجاد کنند و هشدارهایی در این زمینه مطرح شد. اما ایلیاس یالچینتاش راهش را یافته بود. چهار شب کنسرتِ این خواننده در جزیره کیش روی صحنه رفت تا تلسم کنسرتِ خوانندگان موسیقی پاپِ ترکیه‌ای در ایران شکسته شود. این کنسرت ابتدا قرار بود در دو سانس روی صحنه رود، اما دو سانس دیگر تمدید شد تا در نهایت، ایلیاس یالچینتاش در روزهای ۱۲، ۱۳، ۱۴ و ۱۵ تیر ۱۳۹۷ در جزیره کیش روی صحنه رود.

اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و حاشیه‌های این کنسرت همچنان ادامه دارد؛ نخست آنکه اجرای این خواننده ترکیه‌ای در جزیره کیش اعتراض دیگر تهیه کنندگان حوزه موسیقی را به دنبال داشته است. آنها هم در نظر دارند تا دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دور بزنند و کنسرت خوانندگان خارجی مدنظرشان را به کیش ببرند. این رویه به طور حتم باعث ایجاد اختلاف میان دفتر موسیقی و برخی تهیه کنندگان و البته مسئولان منطقه آزاد کیش می‌شود.

وقتی دفتر موسیقی به برخی خوانندگانِ خارجی مجوز اجرا در تهران را نمی‌دهد، طبیعی است که تهیه کنندگان به فکرِ دور زدنِ دفتر موسیقی باشند و چه راهی بهتر از منطقه آزاد کیش.

شاید بهتر باشد مسئولان دفتر موسیقی برای این معضل راه چاره‌ای بیابند. شاید بهترین چاره صدور مجوزها برای اجرا در همین تهران باشد تا دفتر موسیقی از رقیبِ تازه‌اش یعنی منطقه آزاد کیش عقب نیافتد. با این شرایط این احتمال وجود دارد که در آینده شاهد اجراهای بیشتری از خوانندگان خارجی در تهران باشیم.

نکته دیگری که در کنسرت یالچینتاش مبهم ماند، چگونگیِ برگزاری این کنسرت از نظر کیفی و البته شرایط برگزاری بود. متاسفانه در این کنسرت هیچ خبرنگاری از میان خبرنگاران متخصص حوزه موسیقی حضور نداشت تا گزارشی مستند از این اجراها ارائه کنند. شنیده‌ها از این حکایت دارد که اوضاع برگزاری کنسرتِ این خواننده ترکیه‌ای در جزیره کیش چندان از نظر رعایت شئونات، مناسب نبوده است. این مسئله زنگ خطری است که به صدا در آمده و مسئولان فرهنگی کشور باید چاره‌ای برایش بیابند.

به هر روی باید دید دوگانگی در صدور مجوزهای کنسرت‌های موسیقی سرانجامش به کجا می‌رسد. آیا کیش محلی برای برگزاری کنسرت‌های آزاد می‌شود یا این ماجرا فقط به یک کنسرت محدود می‌ماند. آیا رقیبی برای وزارت ارشاد پیدا شده که با صدور مجوز کنسرت‌های خارجی به این وزارتخانه دهن کجی کند یا ماجرا چیز دیگری است.

آیا کنسرت‌های خارجی در جزیره کیش همچنان بدون حضور خبرنگاران حوزه موسیقی برگزار می‌شود یا اینکه شاهد تغییراتی در این رویه خواهیم بود.

*تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.