پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۸

جشنواره جهانی فیلم فجر در ایستگاه پایانی/ معرفی برگزیدگان

مراسم اختتامیه سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر

سینماپرس: مراسم اختتامیه دوره سی و ششم جشنواره بین المللی فیلم فجر با حضور مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهمانان خارجی و جمعی از سینماگران برگزار شد.

به گزارش سینماپرس آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور سیدعباس صالحی وزیر ارشاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی، سینماگران، هنرمندان و جمعی از مهمانان خارجی این جشنواره همچون اولیور استون امروز پنجشنبه ششم اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد.

علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، سیدمحمد مهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و نادر طالب زاده از جمله حاضران در مراسم هستند.

این مراسم با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

در ابتدای مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر که به صورت زنده از شبکه نمایش نیز پخش می شود، رامبد جوان به عنوان مجری مراسم روی سن آمد و گفت که مراسم حدود ۷۰ دقیقه طول می کشد.

رامبد جوان مجری مراسم در بخش ابتدایی به تقدیر از دست‌اندرکاران جشنواره پرداخت و سپس سیدرضا میرکریمی دبیر جشنواره در سخنانی بیان کرد: دو سال گذشته بیشتر از دو سه دقیقه حرف نزدم و گزارش ندادم اما در جشنواره هر چه اتفاق افتاد حاصل دسترنج یک تیم خوشفکر و دلسوز بود و از همه اهالی سینما برای اینکه به من در برگزاری جشنواره کمک کردند و همچنین از میهمانان خارجی که رونق جشنواره بودند و بسیار آنها را خسته کردیم، قدردانی می‌کنم.

او با تشکر از آن دسته از اهالی رسانه‌ و کسانی هم که تلاش کردند حاشیه منفی برای جشنواره ایجاد کنند، قدردانی کرد!

وی سپس از حاضران خواست الیور استون را به عنوان فیلمساز بزرگی که در مراسم حضور دارد، تشویق کنند.

در ادامه مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، رضا میرکریمی دبیر این دوره از جشنواره روی صحنه حضور پیدا کرد و گفت: سه سال است دبیر جشنواره هستم، ۲ سال گذشته گزارش ندادم و امسال هم اینکار را نمی کنم اما از فرصت استفاده می کنم و از تیم مدیران این جشنواره و همه اهالی سینما که به ما کمک کردند تشکر می کنم. از کسانی هم که سعی کردند برای جشنواره ما حاشیه منفی ایجاد کنند تشکر کنم. در نهایت می خواهم حضور اولیور استون را تشویق کنید.

بعد از این سخنان، اهدای جوایز بخش های مختلف جشنواره آغاز شد.

جایزه «نت پک» که هیأت داوران آن متشکل از رامان چاولا، حبیب احمدزاده و آصیف رستم‌اف بود، به فیلم «هندی و هرمز» به کارگردانی عباس امینی اهدا شد.

امینی بعد از دریافت جایزه خود گفت: آرزو می کنم روزی پیش آید که بچه های سرزمین من به خاطر فقر تن به ازدواج ندهند.

جایزه بخش «فیلم های اول» نیز  به «درساژ» به کارگردانی پویا بادکوبه اهدا شد. همچنین از نگار مقدم برای بازی در این فیلم قدردانی شد.

بادکوبه بعد از دریافت جایزه، بیان کرد: چه کیفی می دهد آدم در کشور خودش جایزه بگیرد. از جشنواره جهانی فیلم فجر برای حمایت از فیلم های اول تشکر کنم و این جایزه را به استادم، پدرم، محمدرضا بادکوبه تقدیم می کنم.

سپس تیزری با استفاده از تصاویر فیلم های جشنواره نمایش داده شد.

در ادامه اهدای جوایز، در بخش «جایزه بین الادیان» با محوریت فیلم هایی که با هدف آموزش دینی ساخته می شوند، داور خارجی این بخش بیان کرد: ویژگی این بخش گفتگوهایی بود که برای انتخاب فیلم داشتیم چون هر یک از ما از منطقه ای بودیم و به دنبال این بودیم که فیلمی انتخاب کنیم که در عین حال که از زیبایی شناسی برخوردار است از ارزش های انجیل و قرآن کریم هم برخوردار باشد.

جایزه این بخش به فیلم «گندم» به کارگردانی سمیح کاپلان اوغلو محصول ترکیه، آلمان، فرانسه، سوئد و قطر رسید.

در بخش «جایزه صلح»، رامبد جوان از ریتی پان فیلمساز اهل کامبوج یاد کرد و گفت: او سال هاست که درباره درد بشر و علت پیدایش خشونت بشر فکرده و فیلم و مستند ساخته است. ساخت فیلم اخیر او ۱۵ سال طول کشیده است.

رامبد جوان برای اهدای جایزه ریتی پان از اولیور استون دعوت کرد تا جایزه او را اهدا کند و ابتدا روی صحنه یک عکس سلفی از او گرفت.

استون درباره پان عنوان کرد: ریتی پان مدت های طولانی مشغول به ساخت فیلم بوده و من با افتخار جایزه صلح را به او تقدیم می کنم.

سپس جایزه صلح جشنواره برای یک عمر دستاورد هنری به ریتی پان کارگردان کامبوجی اهدا شد.

پان نیز بعد از دریافت جایزه خود عنوان کرد: از لطف و میزبانی شما ممنونم این جایزه یک معنی دارد و آن، این است که شاید سینما نتواند دنیا را تغییر دهد اما باعث می شود ما با یکدیگر گفتگو کنیم.

همچنین دیپلم افتخاری در این بخش به سازنده فیلم معدنچی «هانا اسلک» اهدا شد که وی آرزو کرد در سال‌های پیش رو تعداد بیشتری فیلم از کارگردانان زن ایرانی ببیند.

اسلک بعد از دریافت جایزه خود بیان کرد: خیلی خوشحالم در این جشنواره فیلم من دیده ش،د من یک آرزو می کنم و دوست دارم در سال های پیش رو تعداد زیادی مستند و فیلم از فیلمسازان زن ایرانی نه فقط در اینجا بلکه در جهان ببینیم.

در بخش «جلوه گاه شرق» نیز جایزه بهترین فیلم کوتاه آسیایی به محمد کارت برای «بچه خور» اهدا شد.

کارت بعد از دریافت جایزه گفت: خوشحالم که برای اولین فیلم داستانی کوتاهم جایزه می گیرم.

تندیس بهترین کارگردان فیلم آسیایی هم به فیلم «پاسیو» به کارگردانی مریم بحرالعلومی اهدا شد.

بحرالعلومی نیز در این بخش از مراسم گفت: خوشحالم یک دستیار کارگردان در اولین فیلم بلند خود در یک جشنواره معتبر بین المللی اما داخلی جایزه می گیرد.

در ادامه مراسم محمدمحهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی روی صحنه آمد تا تندیس بهترین فیلم بلند سینمایی را به فیلم «پدر و پسر» به کارگردانی دونگ دینگ لونگ محصول ویتنام، اهدا کند.

کارگردان فیلم «پدر و پسر» اظهار کرد: ما زیبایی های ایران را می دانستیم ولی با حضور در این کشور با روح ایران آشنا شدیم و زیبایی های ایران را بیشتر شناختیم و از جشنواره جهانی فیلم فجر برای این دعوت ممنونیم.

سپس رضا کیانیان برای اهدای جایزه روی صحنه حاضر شد و گفت: افتخار می کنم سه سال است که جایزه بخش اخلاق را من اهدا می کنم.

وی با لهجه مشهدی بیان کرد: من می خواهم از یکی از همشهریانم دعوت کنم که او این جایزه را اهدا کند.

جایزه بخش «محمد امین» به محید مجیدی برای فیلم «آن سوی ابرها» تقدیم شد که او با دریافت جایزه بدون هیچ صحبتی صحنه را ترک کرد.

در این بخش از مراسم سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که روی صحنه حضور داشت، گفت: خوشامد می گویم به مهمانان جشنواره که به کشوری آمدند که زمانی به شعر معروف بود و امروز کشور سینماست. امروز عده ای تلاش می کنند ایران را با چهره ای دیگر نشان دهند و شما شاعران، هنرمندان و سینماگران می کوشید ایران را آنچنان که هست، بود و باید باشد نشان دهید. دست مریزاد می گویم به شما که ایران را آنگونه که هست نشان می دهید. از دست اندرکاران جشنواره جهانی فیلم فجر تشکر می کنم که تلاش کردند تا این تصویر از ایران، عمیق تر باشد.

بخش بعدی این مراسم به مسابقه اصلی جشنواره یعنی سینمای سعادت اختصاص داشت که مریلا زارعی و محمود کلاری دو داور ایرانی این بخش بودند و جوایز این بخش با بی‌نظمی و اشتباه زیادی اهدا شد.

ابتدا، در بخش «سینمای سعادت» لوح تقدیر به «آقای گوزن» به کارگردانی مجتبی موسوی اهدا شد.

لوح افتخار بهترین فیلم کوتاه به «آقای گوزن» به کارگردانی مجتبی موسوی اهدا شد و او از مسئولان خواست انیمیشن ایران را جدی بگیرند.

سپس سیمرغ سیمین بهترین فیلم کوتاه به «وفاداری» از روسیه رسید.

همچنین جایزه ویژه برای بهترین دست آورد هنری به فیلم «ترانه گرانیت» محصول کانادا وایرلند اهدا شد.

سیمرغ سیمین بهترین بازیگر زن هم به ماهور الوند برای فیلم «هتریک» اهدا شد.

لوافی نیز در این بخش از اهدای جوایز، گفت: هیچ جایزه ای لذتبخش تر از جایزه فیلمنامه نیست.

سیمرغ بهترین کارگردان در بخش مسابقه بین الملل سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر نیز به الکسی گرمن برای فیلم «دولتوف» محصول روسیه، لهستان و صربستان اهدا شد.

در آخر سیمرغ زرین بهترین فیلم هم با جایزه ۴۰ میلیون تومان به میلکوف لازاروف برای فیلم «آگا» تعلق گرفت.

لازاروف بعد از دریافت جایزه گفت: خیلی ممنونم از اهدای این جایزه و از همه مهمتر از همه جوانان ایران تشکر می کنم.

بخش پایانی این مراسم، اجرای کنسرتی با حضور شهرام ناظری و حافظ ناظری بود.

نظرات

  • رضا ۱۳۹۷/۰۲/۰۸ - ۱۰:۴۲
    1 0
    میرکریمی از خود متشکر است و منقدان را به سنگ اندازی متهم کرده آخه یکی نیست بگه داداش تو خندوانه راه انداختی تو مملکت می خوای همه خفه خون بگیرند؟

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.