دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴

بدهی «معمای شاه» به عوامل یکساله شد

سریال معمای شاه

سینماپرس: مطالبات جمع قابل توجهی از عوامل تولید مجموعه تلویزیونی «معمای شاه» با وجود گذشت یکسال، هنوز وصول نشده و در عین حال کارگردان این مجموعه ساخت سریال تاریخی دیگری را کلید زده است.

به گزارش سینماپرس، مجموعه تاریخی «معمای شاه» در حالی سال گذشته به کار خود پایان داد که تعداد زیادی از عوامل سینما و تلوزیون از چند سال قبل با این مجموعه همکاری داشته و مشغول فعالیت در آن بودند. مسئله تاخیر در پرداخت دستمزدها و ترزیق نامنظم بودجه به این پروژه الف ویژه که چند باری حتی به توقف تصویربرداری نیز انجامید، بارها دستمایه ابراز گلایه عوامل و بویژه بازیگران آن شد. این مسئله حتی تا جایی پیش رفت که در مقاطعی زمزمه تغییر تهیه کننده سریال هم شنیده می شد.


این سریال که در مقایسه با دیگر سریالهای الف ویژه تاریخی تلویزیون مدت زمان تولید کمتری را صرف کرد، اواخر سال ۹۱ کلید خورد و در نهایت نیمه دی ماه پارسال به کار تولید خود پایان داد. ضمن اینکه پخش مجموعه هم در همان ایام تمام شد تا پرونده این سریال بسته شود. با این حال همچنان اغلب عوامل سریال چند قسط از دستمزدهای خود را دریافت نکرده اند. این امر که به دلیل توجیه های مکرر امور مالی سریال در به تعویق انداختن پرداخت ها با بهانه های مختلف صورت گرفته، سبب شده تا بازیگران و دیگر عوامل فنی با وجود انجام تعهداتشان در قبال این سریال تنها اقساط اولیه را بگیرند و در دریافت باقی اقساط ناکام بمانند. حال آنکه شرایط تولید این سریال موجب شده بود تا بازیگران و عوامل فنی ماه ها درگیر آن باشند و نتوانند با سایر پروژه ها قرارداد ببندند. اتفاقی که از لحاظ مالی موقعیت نامناسبی را برای اغلب عوامل رقم زد.

جالب اینجاست محمدرضا ورزی کارگردان این سریال بدون موضعگیری خاصی در این باره به تازگی سریال تاریخی تازه ای را نیز جلوی دوربین برده است و مشخص نیست در شرایطی که تلویزیون هنوز با «معمای شاه» تسویه حساب نکرده، چطور سریال تاریخی دیگری مجال تولید یافته است. بویژه آنکه خیلی از عوامل به اعتبار این کارگردان راضی به حضور در این پروژه شده و حالا گرفتار مشکلات مالی و عدم پایبندی به تعهدات شده اند. مشکلی که در طول تولید پروژه نیز بارها گریبانگیر سریال شد که ورزی شخصا برای حل آن اقداماتی را انجام داد.


از سوی دیگر علی لدنی تهیه کننده سریال هم گویا مقصر اصلی را مدیران تلویزیون می داند که هیچ تلاشی برای تسویه حساب با عوامل «معمای شاه» به خرج نمی دهند. هر چند شنیده می شود این تهیه کننده و تیم مالی پروژه نیز برنامه ریزی صحیحی در تسویه حساب با عوامل نداشته که منجر به بروز مشکل شده است.
انتظار می رود مدیران تلویزیون برای حل مشکل این سریال که رییس صدا وسیما را در طول تولید به خود دید، فکری اساسی بیندیشند.

نظرات

 • ببخشید مدت 6 سال است که بدهکارند نه یک سال با افزایش قیمت ها حساب بفرمایید که چه به سر ما آرده اند
 • تهیه غذای صدف ۱۳۹۶/۰۹/۲۷ - ۲۰:۱۰
  0 0
  ۲سال غذا دادم. خودم رو گرفتار کردم. کسی هم پاسخگو نیست. اشکمون رو در آوردن.
 • تهیه غذای صدف ۱۳۹۶/۱۰/۰۱ - ۱۴:۴۲
  0 0
  آقای لدنی فکری کنید.تهیه کننده محترم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.