سه‌شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۹

وزیر ارشاد:

پائیز امسال جامعه هنری ما هر هفته سوگوار شخصیتی برجسته بود

محمدمهدی اسماعیلی؛ اختتامیه چهلمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

سینماپرس: «مطمئن باشید که هیچ وقت من کاری نمی‌کنم که حیثیت شما را زیر سوال ببرم».این قولی بود که مرحومه پروانه معصومی زمانی که می‌خواست وارد حرفه بازیگری شود به پدرش داد.

به گزارش سینماپرس، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محمد مهدی اسماعیلی، محمد خزاعی رئیس سازمام سینمایی و مجتبی امینی دبیر جشنواره فیلم فجر در پیام‌هایی جداگانه درگذشت پروانه معصومی را تسلیت گفتند.

پاییز امسال پر از غم

پائیز امسال جامعه هنری ما هر هفته سوگوار شخصیتی برجسته بود

وزیر ارشاد در توییتی به این موضوع پرداخته و نوشت: ‌پائیز امسال، جامعه هنری ما هر هفته سوگوار شخصیتی برجسته بود و این روزها نیز درگذشت بازیگران پیشکسوت، خانم‌ها ‌بیتا فرهی و ‌پروانه معصومی بر شدت غم‌ها افزود. اینجانب تأثر عمیق خود را از فقدان این دو هنرمند ملی اعلام می‌کنم و برای آن‌ها طلب رحمت و برای بازماندگان طلب صبر دارم.

در متن پیام رئیس سازمان سینمایی آمده است:

او هنرمندی با وقار و بانوی خاطره‌ساز سینمای ایران بود

انالله واناالیه راجعون

درگذشت هنرمند فرهیخته، بانو پروانه معصومی باعث تالم و تاثر بسیار شد. زنده‌یاد معصومی طی چندین دهه حضور بی‌وقفه و تاثیرگذار در سینما وتلویزیون در آثار ماندگار بسیاری به ایفای نقش پرداخت و موفق به خلق شخصیت‌های جذاب و متفاوتی شد که در حافظه تاریخی مردم خواهد ماند.

او، از پیشکسوتان هنر اصیل و شریف؛ و بازیگری متعهد و اخلاق‌گرایی بود که هنرش را برای جامعه و مردم به خدمت گرفت و بی تردید، سهم بسزایی در تولید تعدادی از آثار درخشان سینمای بعد از انقلاب داشت.
زنده‌یاد معصومی نماینده چهره با وقار بازیگری زن در سینمای بعد از انقلاب بود که در بسیاری از آثار، شاخصه‌های مختلف یک زن مسلمان را به نمایش گذاشت.

اینجانب ضمن همدردی با خانواده آن مرحومه و جامعه هنری از خداوند منان برای آن مرحومه رحمت واسعه و غفران الهی مسالت دارم.

گفتنی است زنده یاد پروانه معصومی در آثار مختلفی چون گلهای داوودی، راه دوم، ناخدا خورشید، ترنج، جهیزیه‌ای برای رباب، تحفه‌ها، سالهای خاکستر، مسافر ری، وعده دیدار و سریال‌های امام علی(ع)، کوچک جنگلی، پلیس جوان، یوسف پیامبر، ملکوت و ... ایفای نقش کرده است.

در متن پیام مجتبی امینی آمده است:

بازگشت همه به سوی خداوند مهربان است

خبر ناگوار و ناگهانی درگذشت بانوی مهربان، محبوب، محجوب و باوقار سینمای کشورمان سرکار خانم پروانه معصومی باعث اندوه فراوان شد.

اینجانب ضمن عرض تسلیت و همدردی، برای بازماندگان و به‌ویژه خانواده محترم ایشان صبر جمیل و برای آن مرحومه غفران واسعه الهی مسئلت می‌دارم.

بی شک یاد و خاطره نقش آفرینی های این هنرمند فقید و اولین بازیگر زن برگزیده ادوار جشنواره فیلم فجر در ذهن علاقمندان سینما و تلویزیون جاودانه خواهد ماند.

گفتنی است، پروانه معصومی در بیش از ۵۰ فیلم و سریال به نقش آفرینی پرداخته است و در سومین و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره نیز شده بود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.