یکشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۳

معاون صدای رسانه ملی:

شوراهای تخصصی معاونت صدا با هدف تحقق مطلوب «سند تحول رسانه ملی» در معاونت صدا تشکیل شد

علی بخشی زاده مدیر شبکه دو

سینماپرس: معاون صدا با ایجاد کارگروه ها و شوراهای تخصصی معاونت صدا، با هدف تحقق مطلوب "سند تحول رسانه ملی" در نگاه محتوایی تجدید نظر کرد.

به گزارش سینماپرس، «علی بخشی زاده» معاون صدای رسانه ملی از تشکیل ۱۰ شورای تخصصی در معاونت صدا خبر داد و گفت: شوراهای تخصصی معاونت صدا در ۱۰ حوزه موضوعی تخصصی با هدف تحقق مطلوب سند تحول رسانه ملی از طریق هم افزایی حداکثری و با استفاده از ظرفیت‌های عظیم و تجربیات ارزشمند موجود در معاونت صدا تشکیل شد.

وی با اشاره به موضوع هر یک از حوزه‌های تخصصی خاطر نشان کرد: هر یک از این شوراها به منزله قرارگاه تخصصی است و عبارتند از حوزه «معارفی»، «اجتماعی»، «سیاسی»، «اقتصادی»، «فرهنگی»، «علم و فناوری»، «ورزشی»، «سلامت»، «تاریخی» و «تفریحات».

به گفته معاون صدا؛ دستور جلسات با در نظر گرفتن اولویت‌های ابلاغی از جانب شوراهای بالادستی ضمن ارتباط مستقیم با گروه‌های برنامه ساز مرتبط در شبکه‌های مختلف رادیویی به منظور هم افزایی بیشتر در رسانه ملی، با میزهای تخصصی و سرویس‌های مختلف معاونت سیاسی و شبکه‌های سیما در ارتباط است. این شوراها اعم از «شورای معاونین سازمان»، «شورای قرارگاه جهاد تبیین»، «شورای اولویت‌های رسانه ای»، «شورای فرهنگی» و «شورای مدیران معاونت» و دیگر مراجع ذیصلاح با پیشنهاد دبیر شورا و تایید رئیس شورا تعیین می‌شود.

بخشی زاده در ادامه با تشریح برخی از وظایف شوراها اذعان داشت: شناسایی دقیق، جامع و سیستمی وضع موجود برنامه‌های رادیویی همه شبکه‌ها در حوزه موضوعی محوله و بررسی میدانی و رصد ظرفیت‌ها و قابلیت‌های رسانه‌ای حوزه تخصصی در محیط پیرامونی بخشی از وظایف شوراهاست.

ایجاد بانک اطلاعات کارشناسان و صاحب نظران انقلابی

علاوه بر اینها؛ شناخت و رصد مستمر رقبای رسانه‌ای فعال و تعاملات هم افزا و طراحی عملیات‌های رسانه‌ای مشترک از جمله دیگر وظایفی که به شوراها محول شده است.

معاون صدا خاطر نشان کرد: از دیگر وظایفی می‌توان به طراحی پیام و محورهای برنامه‌سازی در حوزه تخصصی و طراحی پویش ها، رویدادها و دیگر زمینه‌های مناسب برای کنشگری پیام گیران و مشارکت حداکثری آن‌ها در فرایند مدیریت پیام اشاره کرد.

بخشی زاده افزود: برقراری ارتباط با کارگروه‌های تخصصی ستاد تحول سازمان به منظور بهره مندی از ظرفیت‌های کارشناسی و محتوایی و طراحی آرایش مطلوب رسانه‌ای معاونت صدا از دیگر وظایف پیش بینی شده شوراهاست.

وی همچنین از ایجاد بانک اطلاعات کارشناسان و صاحب نظران انقلابی در حوزه تخصصی خبر داد و گفت: برای بهره مندی همه شبکه‌ها و نهادها، بانک اطلاعات کارشناسان و صاحب نظران انقلابی در حوزه تخصصی ایجاد شود.

معاون صدا تصریح کرد: علاوه بر موارد ذکر شده، بسته‌های محتوایی تخصصی مناسبتی برای بهره مندی دیگر شبکه‌ها و داوری ایده‌های برنامه‌سازی تهیه شود و با قرارگاه ستادی صدای مردم و باشگاه مرکزی رادیو همکاری شود.

ترویج «عدالت گستری»، «هویت محوری» و «شتاب دهی به پیشرفت کشور»

وی افزود: امید است در راستای تحقق مطلوب سند تحول «رسانه ملی» هر یک از شوراهای تخصصی در تعامل شایسته با نهادهای مختلف دینی درون و برون سازمانی، اهداف و ماموریت‌های همچون ترویج «عدالت گستری»، «هویت محوری» و «شتاب دهی به پیشرفت کشور» نقش شایسته خود را ایفا کنند.

همچنین؛ سیاست‌های اجرایی و عملیاتی برنامه‌سازی برای ساخت برنامه‌های محوله در شبکه‌های رادیویی در چارچوب طرح قرارگاه رسانه‌ای صدای مردم تهیه و تدوین شود.

معاون صدا با تاکید بر اینکه برای مشارکت حداکثری نخبگان و عموم مردم باید برنامه ریزی مستمر صورت پذیرد، افزود: با به کارگیری ظرفیت‌های فناوری‌های نوین و شبکه‌های اجتماعی و طراحی خلاقانه و نوآورانه برای ارتقای محتوایی و هنری برنامه ها، با شبکه‌سازی و ایجاد ظرفیت می‌توان از مشارکت حداکثری نخبگان و عموم مردم بهره‌مند شد.

وی همچنین از ظرفیت‌سازی بر تعامل با سایر رسانه‌ها خبر داد و افزود: ظرفیت‌سازی برای تعامل با سایر رسانه‌ها اعم از تصویری، مکتوب و مجازی به منظور هم افزایی در تولید پیام و افزایش بیشتر مخاطبان از جمله وظایف محوله به دبیران شورای تخصصی معاونت صداست.

باید از افکار عمومی صیانت شود

بخشی زاده با تاکید بر اینکه باید از افکار عمومی صیانت شود، خاطر نشان کرد: در برابر تحریکات و تبلیغات رسانه‌های بیگانه باید از افکار عمومی صیانت و از تاثیرپذیری آحاد مخاطبان از باورها و جهان بینی غیر دینی پیشگیری کرد.

همچنین؛ تلاش برای افزایش برنامه‌های تعاملی با مشارکت مخاطبان به منظور دریافت و تولید ایده‌های نو در طراحی و تولید برنامه و اهتمام ویژه به پشتوانه پژوهشی متقن در تولید برنامه‌ها با همکاری مدیریت پژوهش معاونت از دیگر اقداماتی که دبیران شوراهای تخصصی در معاونت صدا می‌بایست، پیگیر باشند.

بخشی زاده در پایان با بیان زمان تشکیل جلسات به روابط عمومی معاونت صدا یادآور شد: جلسات شورا به صورت حضوری حداقل ماهی یکبار برگزار می‌شود، اما تعاملات به صورت مستمر در شبکه‌های اجتماعی داخلی به صورت برخط برقرار است. همچنین؛ خطوط رسانه ای، سیاست‌ها و اولویت‌های برنامه‌سازی از طریق گروه‌های تخصصی و میزهای پژوهشی توسط مدیران شبکه‌های متولی مدیریت و راهبری خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.