چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۲

رییس سازمان سینمایی:

عدالت فرهنگی این نیست که پول را به کسانی هدیه کنیم که در اغلب دوره ها از مزیت‌های نسبی سینما و رانت های آن سوء استفاده کرده‌اند

محمد خزاعی

سینماپرس: نشست محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی با سینماگران‌ و فعالان سینمایی چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، نشست رییس سازمان سینمایی کشور با سینماگران‌ و فعالان سینمایی چهارمحال و بختیاری روز گذشته ۱۴تیرماه در استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

در این نشست محمد خزاعی‌ رییس سازمان سینمایی کشور گفت: سفر به استان‌ها و تعامل با هنرمندان و مسئولان منجر به شناسایی ظرفیت‌ها و استعدادهای‌ موجود در مناطق مختلف شده و نسبت به کمبودها و ضعف‌های زیرساختی‌ آگاهی یافت و نهایتا برای تجدیدنظر در قوانین و بهبود ساختارها برنامه‌ریزی کرد.

وی با اشاره به تمرکز همه امکانات و بایدها و نبایدها در تهران افزود: عدم توجه به ایجاد ظرفیت در استان‌ها منجر به تمرکز امکانات در پایتخت شده و دولت سیزدهم باید نسبت به نگرانی‌های موجود و تمرکززدایی امکانات در تهران و مرکز اقدام و در جهت رفع آن برآید.

رییس سازمان سینمایی کشور با تاکید بر بحران‌های متعدد سینمای ایران عنوان کرد: وجود بحران‌های پی در پی از درون و بیرون سینما منجر به دور ماندن مسئولان سینمایی از برنامه‌ریزی‌ها شده است و در نظر داریم با برنامه های کلان و چشم انداز ترسیم شده حرکت، و با مدیریت حواشی به اهداف اصلی خواهیم پرداخت.

وی یادآور شد: بعد از انتصاب مدیران در حوزه فرهنگی، عده‌ای سعی می‌کنند او را با حواشی سرگرم کرده و با ایجاد دودستگی و دو قطبی‌سازی به اختلافات داخلی در سینما دامن بزنند. امروز سینماگران در یک مجموعه یکپارچه گرد هم آمده اند و مطالباتی دارند که باید ما پیگیری کنیم. همچنین چرخه تولید، اشتغال و دغدغه مخاطب از جمله مواردی است که باید جدی گرفته شود. در این‌بین، افرادی هم هستند که منافع آن ها به خطر افتاده و دست به تفرقه‌افکنی و حاشیه سازی می زنند.

خزاعی خاطرنشان کرد: هر چند سال یکبار عده‌ای با برنامه‌ریزی سعی‌ می‌کنند در حوزه سینما دودستگی و تفرقه ایجاد کنند تا بر اساس آن، بتوانند شرایط را به نفع خود تغییر دهند و علت آن نامشخص است. قطعا، برای این سینما تلاش های زیادی صورت گرفته و افتخارات بسیاری هم حاصل شده است. درست است که در بخش‌هایی خشت‌ها کج گذاشته شده و تصمیمات غلطی اتفاق افتاده است اما باید اصلاحات و ارتقایی در این زمینه صورت گیرد.

رییس‌ سازمان سینمایی کشور ادامه داد: اینکه اختلاف نظر، اختلاف دیدگاه، اختلاف عقیده و اختلاف سیاسی وجود داشته باشد، بحثی جداگانه است اما اینکه درب سازمان سینمایی گشوده شود و هر کس در چارچوب‌های تعیین شده، کار کند نیز موضوعی قابل تامل است تا اختلاف ها را به حداقل رساند.

یک عده در این سینما عادت کرده‌اند تسهیلات ویژه بگیرید

خزاعی با اظهار تاسف از وجود برخی بد اخلاقی‌ها در عرصه سینمای‌ کشور که هر روز نیز در حال گسترده شدن است، گفت: سازمان سینمایی متعلق به همه افکار و اندیشه‌هاست‌ و در این دوره مدیریتی نیز تبعیض برای فراهم شدن‌ امکان کار ویژه برای عده‌ای خاص از فیلمسازان صورت نگرفته است. متاسفانه یک عده در این سینما عادت کرده‌اند تسهیلات ویژه بگیرید. آدم هایی که رسانه و شبکه‌ داشته و خوب بلد هستند تا حاشیه سازی کنند اما من ترسی نسبت به آن ندارم. عدالت فرهنگی این نیست که پول را به کسانی هدیه کنیم که در اغلب دوره ها از مزیت‌های نسبی سینما و رانت های آن سواستفاده کرده‌اند. بنده ترجیح می دهم که همه استعدادهای سراسر کشور از این ظرفیت بهره مند شوند.

وی یادآور شد: هر کسی بر مبنای شرایط اعلام شده‌ بتواند در چارچوب‌ برنامه‌های حوزه‌های مختلف زیر مجموعه سازمان سینمایی، طرح و ایده ارائه دهد، تا جایی که مقدورات اجازه دهد، مورد حمایت قرار خواهد گرفت و در این راستا نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد.

رییس سازمان سینمایی کشور در ادامه به مشکلات حوزه فیلم‌اولی‌ها و شکل گیری آن بر مبنای سرمایه‌داری و پول‌آوری اشاره و اظهار کرد: برای ورود به این حوزه باید امتیازی به این جریان نامشخص داده می‌شد تا امکان کارگردانی فراهم‌ شود، در این میان آنچه مهم نبود استعداد، تخصص و تجربه فیلمساز بود که در این دولت این جریان شکسته شد.

خزاعی با بیان اینکه در این مسیر، استعداد و توانایی هنرمند بر مساله سرمایه داری ارجحیت داده شده است، گفت: این رویه موجب اعتراضات متعددی شد اما تلاش می‌شود به حواشی توجه نکردن و مسیر تعیین شده با قدرت ادامه یابد.

وی افزود: هم اکنون درگاه بنیاد سینمایی فارابی روی همه هنرمندان چه در تهران و چه در شهرستان‌ ها گشوده شده است و در مدت ۲۰ روز از گشایش این درگاه افزون بر ۱۶۰ هنرمند فیلمساز اطلاعات خود را در این فضا به ثبت رسانده‌اند.

وی امکان حمایت از تمامی افراد ثبت‌ نام شده در سازمان را تا حدودی غیرممکن دانست و یادآور شد: با این حال این افراد به عنوان استعدادها و توانمندی‌های نیروی انسانی شناخته شده‌اند که می‌توان در آینده برای حمایت از آنها برنامه‌ریزی کرد.

تعدادی از آقازاده‌ها با وابستگی‌های سیاسی و جناحی توانسته اند کارگردان شوند

خزاعی با انتقاد از اینکه‌ تعدادی از آقازاده‌ها با وابستگی‌های سیاسی و جناحی توانسته اند کارگردان شوند، عنوان کرد: فهرست این افراد مشخص است در حالی که در بسیاری از شهرستان‌ها با وجود استعدادها و تنها به خاطر نبود شرایط مالی، این افراد نتوانسته‌اند به مرحله ظهور برسند و این‌ با مفهوم عدالت فرهنگی سازگار نیست.

خزاعی با تاکید بر تداوم برنامه‌های اصلاحی در حوزه سینما و ایجاد جریان متفاوت و نو در این عرصه افزود: این جریان و نهضت هم‌اکنون در حال شکل‌ گیری است. باید اجازه داد تا نیروهای جوان وارد این عرصه شوند.

وی فراهم شدن شرایط برای ورود نیروهای جدید و جوان به عرصه سینمای کشور را ضروری‌ خواند و تصریح کرد: برای این منظور برای نخستین بار در انجمن‌ سینماگران‌ جوان سهمیه‌ فیلمسازی برای نیروهای شهرستانی در نظر گرفته شده و این نوع حمایت در بنیاد سینمایی فارابی نیز تعریف شده است.

تا کی قرار است فیلم جنوب شهری تهران و فقر و فلاکت را ببینیم

رییس‌ سازمان سینمایی افزود: اگر تنوع جدی در مضامین فرهنگی فیلم‌های تولیدی نداشته باشیم بدون‌ شک ناموفق خواهیم بود و تا کی قرار است فیلم جنوب شهری تهران و فقر و فلاکت را ببینیم و این گستره از تنوع، زیبای فرهنگی کشور و رنگارنگی آیین‌ها، فرهنگ ها و قومیت‌ها را در فیلم ها نبینیم و ‌ به مخاطبان ارائه ندهیم.

خزاعی، حضور و تمرکز صرف فیلمسازان جوان در بخش آسیب‌های اجتماعی استان ها را چندان مناسب ندانست و اظهار کرد: لازم است این گروه از فیلمسازان با وجود تسلط به شرایط فرهنگی منطقه خود، برای معرفی هرچه بهتر این فرهنگ و ایجاد دید بهتر در میان همگان تلاش کنند.

رییس سازمان سینمایی وظایف سینماگران را مختلف و متفاوت‌ بیان و تصریح کرد: مهمترین این مسئولیت‌ها تعهد در مقابل جامعه‌ است که متاسفانه گاهی مورد غفلت واقع شده و قربانی جریان سرمایه داری می‌شود.

وی افزود: مخالفت ما با همین جریان‌های سرمایه‌داری است که با نادیده‌ گرفتن‌ تعهدهای‌ اجتماعی‌ به فرهنگ کشور لطمه می‌زنند و به همین خاطر نیز سر و صداها بالا گرفته است، برخی عادت کرده‌اند در مرکز مبالغ هنگفتی را در قبال همین اقدامات ضربه‌زننده‌ دریافت کنند در حالی که شهرستان‌ها و استعدادهای نهفته در آن ها از این حمایت‌های مالی بی بهره‌ مانده‌اند.

خزاعی تاکید کرد: افرادی که امکانات را خاص خود می‌دانند هر قدر هم سر و صدا کنند باید بدانند که برنامه‌های سازمان سینمایی در مسیر برقراری عدالت فرهنگی با قوت ادامه دارد.

وی گفت: برخی استان ها در زمینه های خاصی مثل حوزه انیمیشن، فیلم های مستند و … شاخص هستند ولی استان چهارمحال و بختیاری با این همه ظرفیت و شاخصه های درخشان‌ در همه سطوح و عرصه ها کم نظیر است. استان هایی داریم‌ که‌ مشکل اندیشه، ایده پردازی، ادبیات و نیروی کیفی انسانی دارند ولی این استان خوشبختانه، این‌ گونه مشکلات را ندارد و در زمینه نیروی انسانی در ردیف استان‌های سرمایه دار به لحاظ فیلمسازی است.

به گفته وی، تفاوت سینمای ایران با بسیاری از کشورهای منطقه هم همین ویژگی برجسته کیفیت نیروی انسانی و استعدادهای فکری و هنری بی نظیری است که باید روایتگر تاریخ وهویت و زیبایی سرزمین‌مان باشند.

وی خاطر نشان ساخت: اگر شعار عدالت محوری می دهیم این فقط نباید در دفترچه سیاست ها گنجانده شود، نیاز به‌ پیمایش میدانی‌و رصد حضوری در تک تک استان ها و مناطق داریم.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه‌ وقتی به استان های مختلف سر می زنیم‌منوجه‌می شویم که برغم این حجم از استعدادها فاقد کمترین امکانات زیرساختی هستند تاکید کرد: چرا فیلمسازان گرفتار پدیده مهاجرت شوند؟ چرا در طول چهار دهه گذشته ظرفیت های استانی به تهران سرازیر شده اند؟ چرا تهیه کننده ای که همه گونه‌ شایستگی و دانش و صلاحیت دارد ناچار می شود برای استمرار کارش به تهران برود؟

ما هر ۱۰ روز وارد یک بحران جدی شده بودیم

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به بحران ها و چالش های طبیعی و ساختگی در مسیر اجرای تحول‌ سینما و تحقق عدالت فرهنگی گفت: نگاهی به فضای سینما در چند ماهه اخیر نشان می دهد که ما هر ۱۰ روز وارد یک بحران جدی شده بودیم. طبیعی است که حواشی اجازه ندهند به وظایف اصلی پرداخته شود.

وی اضافه کرد: یک عده مدام دنبال دو دستگی و تفرقه در خانواده سینما هستند، این عده گویی احساس می کنند که در آرامش و فضای همدلی منافع شان به خطر می افتد. مدام بر طبل تنش و اختلاف می دمند.

رییس سازمان سینمایی با تشکر از استقبال سینماگران و فعالان سینمایی در استان‌ها و شهرستان ها از سیاست های جدید سازمان سینمایی‌ادامه‌ داد: جریان و نهضت دیگری در سینمای ایران در حال رستن و شکل‌گیری است، نسل جدیدی باید وارد سینمای ایران شوند تا سینما از این بست ها و انسدادها بیرون بیایید.

خزاعی ضمن تاکید بر ضرور احترام پیشکسوتان و بزرگان سینما گفت: باید شرایط برای ظهور نسل جدید فیلمسازی فراهم شود. فیلمسازی ما به نوسازی، پوست اندازی و نوافزایی‌ نیروی انسانی نیاز دارد. ‌ به نسل جدیدی از فیلمسازان نیاز داریم که درک بهتر و درونی تری با دهه هفتادی ها، هشتادی ها و نودی ها داشته باشند.

وی با بیان اینکه‌ چراغ نقد در این سرزمین خاموش است، یادآور شد: سینمای ما امروز «صاحب نظریه» ندارد. ما در آستانه ورود به دوره جدیدی هستیم، عصر تکنولوژی های نوین، عصر متاورس و عصر صنایع های تک‌ و فناوری های نو و به هیچ وجه نباید از تحولات روز سینمای دنیا غافل شویم.

وی خطاب به سینماگران چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: چرا نباید رنگین‌کمان فرهنگی این سرزمین زیبا را روایت و تصویر کنیم؟ ‌

خزاعی با بیان اینکه‌ فیلمساز در برابر جامعه اش مسئول است، تصریح کرد: باید مطالبه کنیم. بی مهری که این سال ها نسبت به استان ها و شهرستان ها شده جای نقد دارد. چرا به این همه سرمایه های معنوی و فرهنگی و آیینی‌ در سراسر کشور توجه نکردیم؟

وی تصریح کرد: بدون تردید فیلمسازانی که دغدغه مردم و هویت فرهنگی و تاریخی این سرزمین را دارند در قلب ها ماندگارند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.