دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۰

در برنامه «داستان‌ها و آدم‌ها»؛

تحلیل روانشناختی کتاب ریموند کارور به رادیو سلامت رسید

رادیو سلامت

سینماپرس: برنامه «داستان ها و آدم ها» به تحلیل روانشناختی کتاب های داستانی می پردازد و این بار سراغ کتابی از ریموند کارور می‌رود.

به گزارش سینماپرس، سارا شریفی که تهیه کنندگی برنامه های متفاوت روانشناسی را در رادیو سلامت برعهده دارد، برنامه «داستان ها و آدم ها» را برای شنوندگان تولید می کند. این برنامه به بازخوانی ماجرای زندگی آدم‌ها اختصاص دارد که در داستان‌ها به نگارش درآمده است. قرار است امروز کتاب «دوچرخه، عضله، سیگار» به نویسندگی ریموند کارور و ترجمه سارا سالارزهی مورد بررسی قرار بگیرد.

سارا شریفی تهیه کننده برنامه «داستان ها و آدم ها» در این باره توضیح داد: در این برنامه داستان‌های کوتاه ایرانی و خارجی خوانده و از منظر روانشناسی تحلیل و بررسی می‌شود. این برنامه ساعت ۱۹:۱۰ روزهای سه شنبه از رادیو سلامت پخش می شود. هر داستان علاوه بر آنکه خواننده را با دنیای خیال آشتی می‌دهد، الگویی است برای خواننده تا از خلال خوانش داستان، درون خود را کندوکاو کند و دردهای خود را شفا بخشد و این تاثیر کتابخوانی بر آرامش و سلامت روان است. در برنامه فردا پروین ناظمی روانشناس حضور دارد و درباره مفاهیم کتاب صحبت خواهد کرد.

کتاب‌های نویسندگان خارجی از جمله کتاب‌های اروین یالوم، آنا گاوالدا، اریک امانوئل اشمیت، آلیس مونرو، آلبا دسس پدس، مت هیگ، هاروکی موراکامی در برنامه بازخوانی شده است.

«دوچرخه، عضله، سیگار» مجموعه داستان کوتاهی از ریموند کارور (۱۹۸۸-۱۹۳۸) نویسنده آمریکایی است.

در یکی از داستان‌های کوتاه این مجموعه داستان به نام «پاکت‌ها» می‌خوانیم: «جرعه‌ای نوشیدنی خورد و بعد درست رفت سر اصل مطلب. «کاش سر این قضیه مرده بودم.» دست‌های زمختش را گذاشت دو طرف عینک اش. «تو آدم تحصیل کرده‌ای هستی لس. تو کسی هستی که می‌تونی این رو بفهمی.» زیرسیگاری را روی لبه‌اش گرداندم تا چیزی را که زیرش نوشته شده بود بخوانم: باشگاه هارا- رنو و دریاچه تاهو. جاهای خوبی برای تفریح ...»

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.