دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۹

واکنش دیرهنگام به برگزاری یک حراج پُرابهام؛

«حراج ملی»به صورت غیرقانونی برگزار شد؟

هفتمین دوره «حراج ملی»

سینماپرس: سرپرست اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی و فرهنگی نوشت: هفتمین دوره حراج ملی هیچ مجوزی ازسوی این اداره کل دریافت نکرده است.

به گزارش سینماپرس، مرتضی ادیب‌زاده سرپرست اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی و فرهنگی با انتقاد از هفتمین دوره حراج ملی که جمعه ۳ تیرماه با ارائه ۴۰ اثر هنری در خانه همایش برگزار شد، در صفحه مجازی خود نوشت که این حراج از سوی اداره کل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجوز نداشته است.

متن نوشته او بدین شرح است: «هیچ‌گونه مجوزی از سوی اداره کل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای حراج ملی صادر نشده است و همچنین به اطلاع می‌رساند با توجه به قدمت و قداست این آثار هرگونه خروج آن‌ها از کشور ممنوع بوده و برابر با ماده ۵۶۱ مجازات اسلامی جرم محسوب می‌شود.»

سرپرست اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی و فرهنگی: «حراج ملی» هیچ مجوزی ازسوی این اداره کل دریافت نکرده است!

در همین باره معاون امور هنری ارشاد در گفتگوی با رسانه‌ها اعلام کرده است که هم حراج ملی و هم آثار هنری ارایه شده در هفتمین دوره، مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دریافت کرده بودند. احتمالا منظور معاون هنری از «آثار هنری»، آثار تجسمی است که توسط هنرمندان معاصر خلق شده‌اند و کمتر از ۱۰۰ سال قدمت دارند(این بخش کمتر مورد نقد رسانه‌ها بوده است، عموم نقدها معطوف به آثار منتسب به دوران زندیه، تیموری، صفویه و قاجار است)، اما از آنجایی که فعالیت‌های این حراج متمرکز بر آثار «نفیس ملی» بوده است و عموم آثارش قدمتی بالای ۱۰۰سال دارند، در کنار مجوز وزارت ارشاد اسلامی باید مجوز میراث فرهنگی را هم می‌گرفتند. همان گونه که در ابتدای متن بدان اشاره شد امروز سرپرست اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی و فرهنگی در پیامی که منتشر کرد نوشت که هفتمین دوره حراج ملی هیچ مجوزی ازسوی این اداره کل دریافت نکرده است.

*فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.