سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵

تهیه‌کننده «پسران دریا»:

امیدوارم که بزودی شاهد تغییراتی در اکران سینمای کودک و نوجوان باشیم

بهروز نشان

سینماپرس: بهروز نشان تهیه‌کننده "پسران دریا" از عدم اکران فیلمش و همچنین هیچ فیلم کودک و نوجوان دیگری در اکران نوروزی انتقاد کرد و گفت که با تغییر مدیریت سینمایی امیدوار بودیم که اتفاقات خوبی برای سینما کودک رخ دهد اما نشد.

به گزارش سینماپرس، اکران فیلم‌های نوروزی نشان داد که خبری از فیلم کودک و نوجوان برای نوروز ۱۴۰۱ نیست. بهروز نشان تهیه‌کننده فیلم کودک و نوجوان "پسران دریا" که از متقاضیان اکران برای نوروز بود، نسبت به این موضوع واکنش نشان داد.

او بیان کرد:ما از متقضایان نمایش فیلم‌مان برای عید نوروزی بودیم، پخش‌کننده ما درخواست خود را برای اکران فیلم به شورای صنفی نمایش اعلام کرده بود و در این مدت تا قبل از جلسه دیروز نیز تمام کارهای مقدماتی برای اکران فیلم را انجام داده بودیم به امید اینکه در نوروز ۱۴۰۱ اکران داریم اما متأسفانه فیلم ما مورد بی‌مهری قرار گرفت.

نشان با توضیحاتی در خصوص ویژگی‌های مناسب فیلمش برای اکران خانوادگی ادامه داد: همانطور که می‌دانید فیلم "پسران دریا" فیلمی در گونه کودک و نوجوان و برای خانواده‌ها است. فیلم در جشنواره فیلم کودک و نوجوان امسال توانست بهترین فیلم جشنواره شود و به خوبی دیده شود. این فیلم فضایی شاد و مفرح دارد و جغرافیای ایران عزیز ما را هم از خطه شمال و هم جنوب نمایش می‌دهد. اما با این وجود زمانی که شنیدم نه تنها فیلم ما بلکه هیچ فیلم کودکی در ترکیب اکران نورزی نیست شوکه شدم. البته در حال پیگیری هستیم برای اینکه بتوانیم فیلم را به اکران برسانیم و امیدواریم که نتیجه‌بخش باشد.

این تهیه‌کننده سینما با بیان اینکه برای همه فیلم‌های نوروزی احترام قائلم گفت که اما کدام یک از فیلم‌های نوروزی مناسب کودک و نوجوان است و یک خانواده بصورت دسته جمعی می‌تواند آن را تماشا کند؟ اینگونه گویا بچه‌های ما تنها باید فیلم خودشان را از تلویزیون ببینند و انگار درِ سینما را بروی کودکان بسته‌ایم.

وی بیان کرد: انتظار داشتیم با توجه به تغییر سیاست‌های سینمایی در دولت جدید که از توجه و دغدغه جدی به خانواده در سینما بارها خبر داده است، در اکران نوروزی حداقل یک فیلم برای کودک و نوجوان داشته باشیم اما این اتفاق نیفتاد. حتی فکر می‌کردیم که اگر فیلم ما اکران نشود لااقل یک فیلم کودک دیگر اکران شود اما هیچ خبری از سینمای کودک و نوجوان نیست.

نشان بیان کرد: زمانی که فیلم ما در جشنواره اکران شد عموم مردم به ما گفتند که این فیلمی است که نه تنها بچه‌ها با والدین خود بلکه می‌توانند بخاطر فضای خانوادگی آن حتی با پدربزرگ و مادربزرگ‌های خود تماشا کنند. در حال حاضر جشنواره فیلم کودک و نوجوان ما قوام و شکل خوبی پیدا کرده و فیلم‌های زیادی در آن اکران می‌شوند و مورد توجه قرار می‌گیرند. یکی از قول‌ها این بوده که فیلم‌های برنده و برگزیده این جشنواره در اکران مورد حمایت واقع می‌شود اما در هنگام عمل اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد. امیدوارم که بزودی شاهد تغییراتی در اکران سینمای کودک و نوجوان باشیم.

او تأکید کرد: این قوت فیلم ما است که از نظر بصری به زیبایی کشور و مناطق بومی آن توجه کردیم و تلاش کردیم تا عموم اقوام ایرانی را نشان بدهیم. امیدواریم که مدیران سینمایی خصوصاً آقای ایل بیگی که در فارابی از این فیلم حمایت کردند و همواره ما به مشورت‌های ایشان توجه داشتیم و همچنین آقای خزاعی که از تهیه‌کننده‌های بنام سینمای ایران است، در اکران هرچه بهتر سینمای کودک و نوجوان اقدام کنند.

وی صحبت‌های خود را با این هشدار پایان داد: در نظر داشته باشیم که بچه‌ها اگر فیلم‌های ایرانی کودک و نوجوان را تماشا نکنند، مابه‌ ازای خارجی فراوانی در ماهواره، سایت‌های خارجی و نرم‌افزارهای ویدیویی وجود دارد که با فرهنگ و ارزش‌های ما همخوانی ندارد که آنها را تماشا می‌کنند. در حالی که فیلم ما با اتکا به نیروی داخلی و داستانی با محتوای متناسب با فضای بچه‌های ما ساخته شده و تمامی مراحل قانونی را طی کرده است. در هر صورت نه برای فیلم خودمان بلکه برای فیلم‌های کودک و نوجوان آرزو دارم که در اکران‌ها حمایت شوند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.