سه‌شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۱

نمایش «رنج زیر پوست» در گروه «هنر و تجربه»؛

مستند سخیف تولید شده در «خانه مستند انقلاب اسلامی» به اکران عمومی می‌رود

خانه مستند انقلاب اسلامی

سینماپرس: «رنج زیر پوست» عنوان یکی از مستندهای به شدت مریض و تاریک می باشد که بیش از هر چیز حضور خانه مستند انقلاب اسلامی به عنوان حامی و تهیه کننده آن است که اسباب رنجش و تعجب بینندگان را در این دوره از جشنواره فراهم می سازد. مستندی که قرار است تا بزودی اکران خود را در سینماهای گروه «هنر و تجربه» آغاز کند.

به گزارش سینماپرس، مستند «رنج زیر پوست» عنوان یکی از ۱۹ مستند بلند راه یافته به بخش مسابقه ملی در سیزدهمین دوره از جشنواره سینماحقیقت بود که به خوبی توانست به عنوان نمودی روشن از به ثمر رسیدن پروژه نفوذ در پیکره نهادهای انقلاب اسلامی قلمداد شود. اثری به شدت سیاه که با وجاهتی پلید به تقابل مستقیم با سبک زندگی اسلامی و ایرانی رفته و با فاصله گرفت از حداقل شرافت انسانی سعی می کند تا منزلت پدر را در اوج کثافت به نمایش درآورد.

مستند سخیف تولید شده در «خانه مستند انقلاب اسلامی» به اکران عمومی می‌رود

«رنج زیر پوست» داستان زندگی شخصی سازنده اثر است که به عنوان آخرین فرزند یک خانواده یازده نفره دوربین به دست شده و به سراغ پدر خویش می رود. پدری کشاورز که در استان گیلان و منطقه ای از لنگرود با عنوان رحیم آباد زندگی می کند و به عنوان کشاورز نمونه دارای زمین های بسیاری در منطقه بوده و آنچنان موفق است که دانشجویان برای پروژه های کشاورزی از او مشاوره می گیرند. پدری که سوای نظر از آنکه در زمینه کارش مورد احترام همگان است، در جای جای اثر به صورتی کاملا معتقد و مذهبی ترسیم می شود؛ پدری که راضی به رضای خدا است و سوای انجام واجبات و اقامه صلات و خواندن قرآن و ... آنچنان پایبد به اصول اسلامی است که برای دریافت سوالات خود به سراغ امام جمعه منطقه می رود و حتی اموال خود را جهت ساخت مدرسه اهدا می سازد و ...؛ پدری معتقد و مذهبی که بنابر ادعای کارگردان با اعضای خانواده برخورد بسیار نامناسبی دارد و حتی بیان می شود که همسر و فرزندانش را کتک می زند و از آن ها بیگاری می کشد و ...

همین ادعای فرزندان از استبداد پدر در خانه است که موجب می شود تا بستر روایت ۷۵ دقیقه ای اثر شکل گیرد و کارگردان به عنوان یکی از پسران او طی ۹ سال فیلم برداری بخواهد تا عقده های شخصی خود را به تصویر کشیده و ضمن محاکمه پدر خویش، او را به چونان ذلت و حقارتی بکشد که رسما در مقابل دوربین پسر به بیان خوردن نجاست ابراز نماید.

اقدامی که نه تنها با مبانی سبک زندگی اسلامی و صراحت آیات متعدد قرآن کریم در باب نیکی به والدین مغایر بوده و در تعارض آشکار با فَلَا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ و در تقابل جدی با دستورات متعدد از باب قُلْ لَهُمَا قَوْلًا کَرِیمًا می باشد؛ بلکه می تواند به نوعی حکایت از میزان سادیسم و مشکلات متعدد روانی یک انسان قلمداد شود که سعی نموده تا پدر خود را اینچنین به محاکمه بکشد و اینگونه مجازت نموده و پست و حقیر نماید.

پس اگر چه خانه مستند انقلاب اسلامی همچنان پاسخ مشخصی از برای چرایی چنین هزینه کردی از بیت المال ارایه نکرده اما ظاهرا قرار است تا مراسم رونمایی این اثر سخیف روز جمعه ۵ شهریور ساعت ۱۸ در فضای باز خانه هنرمندان برگزار شود.

نظرات

  • ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ - ۲۰:۳۴
    0 0
    سخیف شمایید که دروغ میگید هزار تومن از اوج یا خانه مستند هزینه این فیلم نشده است فیلم تولید هزینه شخصی من و‌مرکز گسترش سینمای تجربی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.