سه‌شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵

۸ سال برگزاری جشنواره های خنثی و بودجه بربادده/۳

شمس: دولت سیزدهم باید جشنواره های بی هویت، غیرمثمر و بودجه بر بادده را برای همیشه منحل کند/ ادغام جشنواره های ملی و جهانی فجر با یکدیگر امری ضروری است

روح انگیز شمس

سینماپرس: روح انگیز شمس کارگردان سینما در خصوص لزوم ادغام و یا انحلال جشنواره های خنثی و بودجه بربادده گفت: در این سال ها ما شاهد رشد قارچ گونه بسیاری از جشنواره های ریز و درشت و یا ایجاد شقه و شکاف در جشنواره ها و دوپاره کردن آن ها بودیم که امری بسیار ناپسند بود و بنده امیدوارم دولت سیزدهم باید جشنواره های بی هویت، غیرمثمر و بودجه بر بادده را برای همیشه منحل کند و دیگر بودجه های بیت المال برای برگزاری این رویدادهای بی خاصیت صرف نشود.

کارگردان فیلم سینمایی «دخترعمو و پسرعمو» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: یکی از جشنواره هایی که در دولت تدبیر و امید دچار شقه و شکاف شد جشنواره فیلم های کودک و نوجوان بود که با بی تدبیری بخش کودک از نوجوان جدا و با فاصله زمانی از یکدیگر برگزار شدند و بعدها که دیدند این کار اشتباه است مجدداً این دو را با یکدیگر ادغام کردند.

وی ادامه داد: همچنین بی بی تدبیری فراوان جشنواره فیلم فجر دستخوش تغییرات بنیادین شد به نحوی که بخش ملی از بخش بین المللی جدا و با فاصله زمانی چند ماهه از یکدیگر برگزار شدند؛ اتفاقی نادر و عجیب که در هیچ یک از جشنواره های مطرح سینمایی بین المللی شاهد آن نبوده و نیستیم و مشخص نیست به چه دلیلی مدیران سینمایی وقت تصمیم به دوپاره کردن این جشنواره ها گرفتند و ۲ بار بودجه صرف برگزاری این جشنواره کردند!

شمس با تأکید بر اینکه ادغام جشنواره های ملی و جهانی فجر با یکدیگر امری ضروری است تصریح کرد: جشنواره فیلم فجر هویت سینمای ایران است و نباید با ندانم کاری از ارزش و اعتبار آن کم کرد؛ متأسفانه دوپاره کردن این رویداد به نوعی باعث خنثی و بی اعتبار شدن آن شده و امیدوارم مسئولان دولت جدید در ابتدای کارشان دستور به ادغام بخش های ملی و جهانی این جشنواره بدهند.

این سینماگر سپس متذکر شد: از سوی دیگر بسیاری جشنواره های زائد و غیرمثمر در سینمای ایران وجود دارند که جز هدر کردن بودجه های بیت المال دستاوردی ندارند و بی تردید باید این جشنواره ها ملغی اعلام شده و هزینه های نجومی آن صرف توسعه زیرساخت های سینمای کشور شود.

وی تأکید کرد: ما در سینمای ایران باید به چند جشنواره درجه یک و اثرگذار مانند فیلم فجر، فیلم کوتاه، سینماحقیقت و چند نمونه محدود دیگر بسنده کنیم و اجازه ندهیم بیش از این بودجه های بیت المال در این اوضاع اسفبار اقتصادی صرف برگزاری رویدادهایی شوند که رسماً هیچ خاصیتی ندارند.

شمس در پایان این گفتگو خاطرنشان کرد: سینمای ایران این روزها دچار تشتت و بی نظمی های فراوانی شده که ان شاالله با سیاست گذاری های منطقی و اصولی توسط مدیران سینمایی دولت سیزدهم تمامی معضلات برطرف خواهد شد. همچنین امیدوارم دولتمردان جدید وظیفه شان بابت رسیدگی به وضعیت بسیار بد معیشتی هنرمندان را فراموش نکنند و به داد هنرمندانی برسند که این روزها بعضاً توان تأمین معاش روزانه شان را هم ندارند.

اخبار مرتبط

نظرات

  • 0 0
    از خانم شمس سپاسگزارم که دغدغه کارگردان و هنرمند و در رأس آن نگران چند شقه بودن سینمای ایران عزیز است حرفشان درست است و ان شاءالله توفیقی بدست آید قبل آنکه توقیفی به عمل اید

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.