جمعه ۲۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۲

آغاز بازپخش «پایتخت ۶»؛

سناریوی برای مختومه کردن ماجرای «فتنه انگیزی ستون پنجم فرهنگی» در تلویزیون

پایتخت ۶

سینماپرس: با آغاز بازپخش سریال «پایتخت ۶» مخاطبان این مجموعه تلویزیون منتظر پخش دو قسمت پایانی هستند. پایانی که می‌تواند آغاز گمانه‌زنی‌ها برای ساخت فصل‌های بعدی این سریال باشد.

به گزارش سینماپرس، از شب گذشته و با آغاز بازپخش  سری  ششم «پایتخت» آنتن تلویزیون رنگ و بوی نوروز گرفت. اگرچه «پایتخت» برخلاف بسیاری از نوروزهای دهه نود، امسال و در ایام نوروز روی آنتن نمی‌رود اما قسمت‌های انتهایی آن در آستانه تحویل سال پخش خواهد شد. به این ترتیب انتهای این دهه نیز همچون آغاز آن با این سریال پرمخاطب و خبرساز همراه شود.

قرار است سریال «پایتخت ۶» که نوروز ۹۹ از تلویزیون پخش شد، به صورت خلاصه و در قالب ۷ قسمت  ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه یک بازپخش شود؛ روندی که از پنجشنبه شب (۲۱ اسفند) و همزمان با عید مبعث آغاز شد. همچنین دو قسمت جدید این فصل که در  روزهای پایانی سال تصویربرداری شده است، در روزهای ۲۹ و ۳۰ اسفند ماه از شبکه یک پخش خواهد شد.

سناریوی برای مختومه کردن ماجرای «فتنه انگیزی ستون پنجم فرهنگی» در تلویزیون

آن گونه که اعلام شده است، قصه دو قسمت پایانی «پایتخت ۶» نگاهی طنزآمیز به برخی مسائل و حواشی کرونا دارد و درحقیقت روند قصه ۱۵ قسمت قبلی را تکمیل می‌کند. سریال «پایتخت ۶» سال گذشته به دلیل شیوع کرونا در کشور نیمه تمام ماند و عوامل در همان زمان وعده ساخت قسمت‌های پایانی منوط به بهترشدن شرایط را داده بودند.

بخش عمده‌ای از روند تولید این فصل با شیوع ویروس کرونا هم‌زمان شد. درنتیجه داستان آن با نوعی شتاب‌زدگی و آشفتگی به پایان رسید. ضمن این‌که در نبود زنده‌یاد خشایار الوند به‌زعم بسیاری از مخاطبان و کارشناسان، داستان پایتخت ۶ و متن و دیالوگ‌های آن از جذابیت و استحکام همیشگی برخوردار نبود. وضعیتی که نوک پیکان انتقادات را بیش از هر کس به سمت آرش عباسی، نویسنده سریال و از دوستان نزدیک محسن تنابنده و احمد مهرانفر نشانه رفته بود.

«پایتخت ۶» در کنار حواشی محتوایی فراوان و دیالوگ‌های تند و تیزی که به خطوط قرمز سریال سازی در ایران نزدیک می‌شد، در قسمت پایانی هم حاوی سکانس‌هایی بود که به شکلی روشن ذهن مخاطب را به یک فیلم پیش از انقلاب با حضور ستارگان سینمای آن دوران ارجاع می‌داد. مهم‌تر از این موضوع، ناتمام‌ماندن داستان و مشخص نشدن فرجام شخصیت‌های پایتخت ۶ بود که بینندگان پیگیر این سریال را در روزهای پایانی تعطیلات کرونایی نوروز سال ۹۹ غافلگیر کرد.

سناریوی برای مختومه کردن ماجرای «فتنه انگیزی ستون پنجم فرهنگی» در تلویزیون

طلب مخاطبان پایتخت در حال وصول شدن

در دوازدهم فروردین ۹۹ سیروس مقدم با اعلام رسمی ناتمام ماندن داستان فصل ششم «پایتخت» به دلیل شیوع کرونا، عنوان کرد: «قسمت‌های آخر پایتخت، طلب مخاطبان از ما باشد».

او در همان زمان در گفت‌وگویی که با روابط عمومی سیمافیلم داشت با اشاره به این‌که خانواده‌های گروه سازنده پایتخت مثل دیگران، نگران فرزند، همسر، والدینشان و … هستند افزود: «پایتخت در ۱۵ قسمت طبق قرار و تعهدش در تعطیلات نوروز پخش شد و تنها قسمت‌های آخر و فینال آن طلب مخاطبان از ماست که ان‌شاءالله در اولین روزی که وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام وضعیت عادی نمودند، تیم پایتخت دور هم جمع شده و فینال را ساخته و در یکی از اعیاد مثل عید فطر و یا… به محضر مردم عزیز تقدیم می‌کنند». مقدم در نشست نقد و بررسی سریال در شبکه یک نیز این وعده را که با تأیید مهدی فرجی، مشاور پروژه نیز همراه شد، تکرار کرد.

با این‌حال عید فطر و قربان و غدیر و مناسبت‌های دیگر هم گذشت و این وعده رنگ حقیقت نگرفت. از سوی دیگر درگیرشدن برخی از بازیگران این سریال در پروژه‌های دیگر، ساخت ادامه سریال را به یک چالش جدی بدل کرد.

سرانجام و پس از کش و قوس های فراوان، مدیر روابط عمومی معاونت سیما در اظهارنظری متفاوت از بازپخش خلاصه هفت‌قسمتی «پایتخت ۶» از عید مبعث (۲۱ اسفند) و پخش دو قسمت جدید در روزهای ۲۹ و ۳۰ اسفند خبر داد.

 جلسه توجیهی برای پایان‌بندی شایسته

حمید خواجه‌نژاد به دستور رئیس سازمان برای بررسی خطا و اشکالات سکانس پایانی این مجموعه نیز اشاره کرد و افزود: هیئت ویژه‌ای در معاونت سیما تشکیل شد و پس از بررسی‌های مختلف درنهایت مشخص شد بی‌توجهی و کم‌دقتی‌هایی موجب اشکالات بخش‌هایی از آخرین قسمت شده است.

 وی همچنین از جلسه سیروس مقدم، با رئیس سازمان صداوسیما پیش از آغاز تصویربرداری دو قسمت پایانی هم خبر داد و گفت: در این نشست آقای مقدم با بیان توضیحاتی اذعان داشت سوءنیتی برنامه‌ریزی‌شده در کار نبود، اما رسانه‌های بیگانه با اهداف سوء خود روی آن موج‌سواری کردند و گروه سازنده موظف شد فصل ۶ را با پایان‌بندی شایسته و مورد انتظار مخاطبان به سرانجام برساند.

سناریوی برای مختومه کردن ماجرای «فتنه انگیزی ستون پنجم فرهنگی» در تلویزیون

به این ترتیب پرونده تولید پایتخت ۶ با این رایزنی ها و جلسات توجیهی به پایان رسید. درحال حاضر هم عومال سازنده در رامسردر حال تصویربرداری دو قسمت با قیمانده هستند و طبق آخرین اخبار بیش از ۸۰درصداز تصویربرداری به پایان رسیده است.

با توجه به توضیحات معاونت سیما به نظر می‌رسد سازندگان پایتخت ترجیح می‌دهند که پایان داستان  این سریال  با کمترین حاشیه  و جنجال رقم بخورد. با این حال باید برای تحقق این پیش‌بینی و ارزیابی کیفیت این مجموعه، تا روزهای پایانی سال و پخش دو قسمت پایانی منتظر ماند. موضوعی که می‌تواند زمینه را برای ساخت فصل‌های بعدی این سریال نیز فراهم کند.

نظرات

  • ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ - ۱۳:۰۸
    0 0
    جذابترین ، شادترین ، خاکی ترین و مردمی ترین سریال تلویزیون از اول انقلاب تا کنون پایتخت بود و بس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.