چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶

مسئول گروه مستندسازی روایت فتح:

آنچه که در گروه روایت فتح به عنوان گنجینه نگهداری کردیم متعلق به نظام جمهوری اسلامی است

مراسم افتتاح دفتر جهاد گروه مستند روایت فتح

سینماپرس: مسئول گروه مستندسازی روایت فتح گفت: آرشیو روایت فتح متعلق به نظام جمهوری اسلامی است و همه فیلمسازان و شرکت‌های معتبر سینمایی می‌توانند از امکانات این مجموعه استفاده کنند و منحصر به چند طیف خاص و محدود نیست.

به گزارش سینماپرس، روح الله رفیعی مسئول گروه مستندسازی روایت فتح در برنامه تلویزیونی «افق سینما» » ویژه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت که روز سه شنبه چهارم آذر ماه با اجرای سعید الهی به روی آنتن شبکه افق رفت در خصوص مکتب مستندسازی روایت فتح و ضرورت زایش فکری در جوانان گفت: یکی از دلایل گرایش مردم به مستند روایت فتح در دهه شصت تولید اثر به وقت خود به مفهوم زمانه‌شناسی شهید اوینی و همچین محدودیت در پخش بود چرا که آن زمان فقط دو شبکه وجود داشت و مردم را مشتاق‌تر به دیدن روایت فتح می‌کرد.  

وی در ادامه افزود: شهید مرتضی آوینی بیش از یک هنرمند، اندیشمندی بود که با مطالعات کتب و مکاتب نسبت به جامعه آرمانی خود نظریه داشته است و در جهت توفیق آن تلاش می‌کرد.  

رفیعی به خصوصیات شهید آوینی اشاره کرد و اظهار داشت: سید مرتضی آوینی فرزند زمانه خودش بود و شناخت دقیقی از زمان خودش داشت و این موضوع عامل موفقیت آثار وی در روایت فتح بود.  

این مدیر فرهنگی در ادامه افزود: روایت فتح یک دانش نامه مدون از سید مرتضی آوینی بود که گروهی از مستندسازان با تسلط بر تجارب زیستی مبادرت به تولید فیلم کردند و نگاه جدیدی نیز به انقلاب داشتند.  

وی در ادامه صحبتهایش گفت: اگر اندیشمندی در جایگاه یک فیلمساز بداند که چه محتوایی را می‌خواهد به مخاطب ارائه بدهد و آن را مبتنی بر عقیده خود بسازد می‌تواند اثر را ماندگار کند و در بین مخاطب جایگاه خودش را به دست اورد.  

رفیعی با ارائه سیاست جدید گروه مستندسازی بنیاد روایت فتح گفت: در گروه روایت فتح اگر چه ماموریت ما ثبت تاریخ آثار انقلاب و دفاع مقدس است اما در تلاشیم مستندهای جنگی را تولید و ارائه بدهیم که به درد مردم بخورد و به نوعی غرور ملی و فرهنگ مقاومت در برابر سختی‌ها را در آحاد جامعه افزایش دهد.  

وی افزود: متاسفانه در طول این سال‌ها غیر از دو مورد محدود، هیچ مطالعه دقیق و دانشگاهی در خصوص مکتب مستندسازی آقا مرتضی آوینی اتفاق نیفتاده است و ما خلا جدی در حوزه نظریه‌پردازی درخصوص مستندسازی با الگوی روایت فتح در سطح دانشگاه‌ها داریم، لذا باید از روش فیلمسازی شهید آوینی به عنوان فرمول فیلمسازی جنگ و دفاع مقدس استفاده کنیم.  

این مدیر فرهنگی در ادامه برنامه «افق سینما» گفت: فیملسازان در گذشته با ۲۰ هزار حلقه آرشیو از فیلم‌های دفاع مقدس مواجه بودند که ما سعی کردیم این مجموعه را تجمیع و تسهیل‌گری کنیم برای فیلمسازان که از این آرشیو گرانبها استفاده کنند.  

مسئول گروه مستندسازی روایت فتح با اشاره به آرشیو دفاع مقدس در مجموعه روایت فتح گفت: آنچه که ما در گروه روایت فتح به عنوان گنجینه نگهداری کردیم متعلق به نظام جمهوری اسلامی است و همه فیلمسازان و مجموعه‌ها و شرکت‌های معتبر سینمایی می‌توانند از امکانات این مجموعه استفاده کنند و منحصر به چند طیف خاص و محدود نیست.  

وی در دامه گفت: چیزی به نام حبس ارشیو دیگر معنی ندارد و به زودی گروه روایت فتح شرایط واگذاری آرشیو را فراهم می‌کند و از دانشمندانی که مباردت به تولید دانش در این حوزه بکنند دعوت می‌کنیم و آرشیو را در اختیارشان قرار می‌دهیم.  

وی افزود: بخشی از آرشیو روایت فتح در خصوص سیره تربیتی شهداست و مبتنی با گفتگو با پدر و مادران شهداست و در این خصوص مجموعه‌ای را با عنوان «راه مادری» تولید کردیم که از صدا و سیما پخش شد و در ادامه آثار دیگری نیز با این موضوع در حال تولید داریم.  

رفیعی درپایان خاطرنشان ساخت: طبق آمار سالانه ما ۸۰۰ پدر و مادر شهید را از دست می‌دهیم وعدم حضور این عزیزان مستندهای ما را در آینده با چالش روبرو می‌کند. ما ۳۰۰۰ سوژه درححوزه دفاع مقدس داریم که با وجود این تعداد سوژه، مجموعه تولیداتی که در طول ۴۰ سال تولید شده است فقط ۲۰ درصد از این تعداد را در بر می‌گیرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.