شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶

میراث «سلحشور» یک گام رو به جلو؛

«آقا ابراهیم» کارگردان موسی (ع) شد

ابراهیم حاتمی‌کیا

سینماپرس: ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردانی سریال موسی (ع) را برعهده گرفت.

به گزارش سینماپرس، صبح امروز خبرهای غیررسمی از واگذاری کارگردانی سریال حضرت موسی (ع) به ابراهیم حاتمی‌کیا حکایت داشت. اتفاقی که بعد از بیماری جمال شورجه وعدم توانایی این کارگردان برای حضور در این پروژه عظیم تاریخی یک امر محتمل اما معرفی جانشین آن یک اتفاق غافلگیرکننده بود. 

از چند روز گذشته و به دنبال اظهار نظر سیداحمد میرعلایی تهیه‌کننده سریال مبنی بر اینکه یکی از کارگردان‌های حوزه سینمای انقلاب و دفاع مقدس مشغول خواندن و بازنویسی فیلمنامه سریال حضرت موسی (ع) است گمانه‌زنی‌ها برای معرفی کارگردان جدید این پروژه آغاز شد. 

سریال حضرت موسی (ع) در حالی هنوز به مرحله تصویربرداری نرسیده است که فیلمنامه آن میان سه کارگردان دست به دست شد. مرحوم فرج‌الله سلحشور نخستین کارگردانی بود که قصد داشت پس از پروژه یوسف پیامبر به سراغ ساخت سریالی از زندگی حضرت موسی (ع) برود. اما در میانه تحقیق و نگارش سریال و در پی یک دوره بیماری سخت درگذشت و رویای ساخت این پروژه نیمه تمام باقی ماند. جمال شورجه دوست قدیمی سلحشور گزینه بعدی ساخت این سریال بود که مراحل نگارش و تحقیق و پیش تولید سریال را ادامه داد. 

سریال موسی (ع) که در ابتدا با عزم جدی کارگردان این اثر در حال پیشرفت بود، به یکباره با بیماری شورجه مواجه شد، جمال شورجه کارگردان این مجموعه تاریخی مذهبی دچار سکته مغزی شد و سبب شد تا روند تولید این مجموعه تلویزیونی به تاخیر بیفتد اما چندی نگذشت که احمد میرعلایی تهیه کننده سینما و تلویزیون با از سر گرفتن کارهای پیش تولید این مجموعه عظیم خبر از پیگیری‌های جدید برای ادامه مراحل پیش از پیش تولید این سریال داد. 

میرعلایی همچنین از ساخت دکورها و انتخاب لوکیشن سریال گفت و از پیشرفت کار در این پروژه سخن می‌گفت: در حال حاضر تیم تولید در میان چهره‌های مطرح سینما و تلویزیون در حال بررسی بهترین گزینه برای ایفای نقش حضرت موسی (ع) است، حتی تیم تولید به انتخاب بازیگران خارجی در پروژه نیز فکر کرده و همچنان رصد بازیگران داخلی و خارجی برای حضور در این اثر ادامه دارد. مطمئن باشید در پروژه تلویزیونی حضرت موسی (ع) هنرمندان نامی کشور در کنار هنرمندان شهرستانی و حتی افرادی که شاید سابقه بازیگری هم نداشته، اما علاقه‌مند به بازیگری هستند، به ایفای نقش می‌پردازند. 

به دنبال شدت یافتن بیماری جمال شورجه وعدم امکان کارگردانی این اثر صحبت‌ها با ابراهیم حاتمی‌کیا برای ساخت این سریال تاریخی صورت گرفت. کارگردان مطرح سینمای دفاع مقدس نخستین تجربه ساخت سریال تاریخی را در حالی پذیرفت که تا پیش از این دو بار برای تلویزیون سریال ساخت. سریال‌های «خاک سرخ» و «حلقه سبز» از جمله آثار حاتمی‌کیا است که اولی در حال و هوای فتح خرمشهر است و دومی در فضایی ماورایی ساخته شده است. 

نسخه اولیه فیلمنامه سریال حضرت موسی (ع) توسط فرج‌الله سلحشور نگاشته شد و حاتمی‌کیا این روزها مشغول بازنویسی فیلمنامه است. این سریال هم همچون سریال حضرت یوسف بر اساس منابع قرآنی نگاشته شده و قصص قرآنی در پیشبرد فیلمنامه نقش مهمی داشته است. 

آخرین ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا یعنی فیلم «خروج» فروردین امسال از طریق سامانه‌های VOD اکران آنلاین شد. پروژه ۵۰ قسمتی حضرت موسی (ع) یک اتفاق متفاوت در کارنامه کاری حاتمی‌کیا است که به نظر می‌رسد او را در مسیر متفاوتی از فیلمسازی قرار می‌دهد.

نظرات

  • ناشناس ۱۳۹۹/۰۸/۲۴ - ۲۱:۴۰
    0 0
    ضمن عرض سلام خدمت کارگردان محترم جناب حاتمی کیا امید است که فیلم نامه مجموعه حضرت موسی، پس از تکمیل در اختیار چند کارشناس مسلط بر آیات و تفاسیر معتبر قرآنی که از یک طرف و چند کارشناس دین و تاریخ بنی اسرائیل که با زبان عبری هم آشنایند قرار گیرد تا به بهترین نحو ممکن این اثر ماندگار شود. توجه به اسامی افراد، اماکن و رنگ و شکل لباس ها و دکورها نیز در نزدیک شدن به عصر حضرت موسی در این ماندگاری کمک بسیار می کند. به عنوان مثال طراحان محترم لباس توجه کنند که جنس و شکل و رنگ این البسه مانند البسه زمان حضرت رسول اکرم و یا عصر عیسی علیه السلام نیست بلکه مربوط است به تقریبا 3400 سال قبل آنهم در مصر و سپس صحرای سینا، کارگردان محترم به همراه طراهان می توانند در این مورد توجه به کتاب تلمود کنند که راه گشا است و این به معنی ورود اسرائیلیات در این مجموعه نیست.
  • ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۳:۰۳
    0 0
    دهه و دوره ات گذشته مربی!

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.