یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۸

حسین علیزاده:

در موسیقی نواحی شاهد یک تولد دوباره هستیم

حسین علیزاده در آیین نکوداشت‌ نوزدهمین جشن خانه سینما

سینماپرس: آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره موسیقی جوان در حالی با معرفی برگزیدگان این رویداد برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با معرفی برگزیدگان بخش‌های موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک به دلیل بیماری کرونا بدون حضور داوران و شرکت‌کنندگان جشنواره و به صورت آنلاین برگزار گردید. در این مراسم پیام حسین علیزاده آهنگساز و نماینده بخش موسیقی ایرانی در چهاردهمین جشنواره موسیقی جوان پخش شد. در بخش‌هایی از پیام وی آمده است: «جوان‌ها به ما انرژی مضاعف می‌دهند که همچنان این جشنواره را ادامه دهیم. این جشنواره کمبودها و حسن‌های زیادی دارد که با هم‌فکری و نظر همه دوستان شرکت‌کننده می‌توانیم جشنواره را به حالت ایده‌ال برسانیم. واقعاً جای تبریک و تشکر دارد که انجمن موسیقی ایران در این شرایط جشنواره را برگزار کرد و اجازه نداد روند برگزاری جشنواره متوقف شود. شعار جشنواره برای موسیقی نواحی، اتحاد و همبستگی است، ما برای موسیقی نواحی هیچ نگرانی‌ای نداریم که در آینده چه خواهد شد. به نظرم ما در موسیقی نواحی شاهد یک تولد دوباره هستیم. آن موسیقی که در کشور جریان دارد، موسیقی کلاسیک یا سنتی ایرانی، موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی نواحی است. این سه موضوع در جشنواره اهمیت دارد. واقعاً در این دوران نتایج خوبی داده است. من از زبان دوستان کلاسیک می‌شنوم که پیشرفت‌ها زیاد بوده است. نکته جالب دیگر اینکه اکثریت شرکت‌کنندگان در تمام رشته‌ها از شهرستان‌ها هستند و این مسئله نشان می‌دهد همه راغب شده‌اند. در این شرایط، موسیقی روح ما را قوی می‌کند. شرایط، شرایط جالبی نیست و ما مدام خبرهای ناگوار می‌شنویم. موسیقی یکی از هنرهایی است که ما می‌توانیم به آن پناه ببریم.»

در ادامه این مراسم هومان اسعدی دبیر چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان که برای هشتمین سال پیاپی دبیری این جشنواره را بر عهده داشت، گفت: پیش از هر چیز بر خود واجب می‌دانم که یادی کنم از استاد محمدرضا شجریان که ما نیز در نهمین دوره از جشنواره ملی موسیقی جوان افتخار میزبانی و همراهی ایشان به عنوان عضو شورای تخصصی را داشتیم، ولی متأسفانه در ادامه کار تقدیر یارمان نبود.

وی با اشاره به اینکه امسال بیشترین تعداد شرکت‌کننده را جذب می‌کنیم (حدود ۲ هزارو ۴۰۰ شرکت‌کننده) که از تمامی ادوار پیشین جشنواره تعداد بیشتری بوده است، خاطر نشان کرد: امیدوارم در آینده و در زمان مقتضی جایزه‌ای ویژه به نام و یاد استاد محمدرضا شجریان، به گونه‌ای که شایسته و در خورِ شأن و منزلتِ این بزرگمرد موسیقی ایران باشد، در همین جشنواره یا رویدادهای مشابه تدارک دیده شود.

*جوان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.