چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰

روی آنتن شبکه‌ چهار؛

معرفی دانشنامه‌ها، کتاب‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی در «چرخ»

برنامه چرخ

سینماپرس: چهارمین قسمت فصل جدید «چرخ» ساعت ۱۹ امروز چهارشنبه ۸ مرداد، با معرفی دانشنامه‌ها و کتاب‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی روی آنتن شبکه‌ چهار می‌رود.

به گزارش سینماپرس، در این قسمت از برنامه «چرخ»، محمود حاج‌زمان، روزنامه‌نگار، در گفتگو با حافظ آهی، مجری برنامه دانشنامه‌ها را معرفی خواهد کرد.

دانشنامه یا دائره‌المعارف، مجموعه‌ نوشتاری جامع و فشرده‌ای است که شامل اطلاعاتی درباره‌ همه‌ شاخه‌های دانش یا شاخه‌ مشخصی از دانش است. واژه‌ دانشنامه در زبان فارسی تاریخ کهنی دارد و دانشنامه‌های کهن هم به زبان فارسی نوشته شده‌اند و دایره‌المعارف هم در زبان یونانی ریشه در کلمه‌ای به معنای آموزش فراگیر دارد.

معرفی دانشنامه‌ها، کتاب‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی در «چرخ»

در بخش دیگری از «چرخ» در میز ادبیات و سینمای علمی-تخیلی، محمدحسین جهان‌پناه، روزنامه‌نگار علم و فناوری و فرزین سوری، کارشناس ادبیات گمانه‌زن، بهترین داستان‌ها و رمان‌ها و فیلم‌ها و سریال‌های علمی-تخیلی این روزها را برای خواندن و تماشا به بینندگان برنامه معرفی خواهند کرد.

ادبیات گمانه‌زن عنوانی کلی برای سبک‌ها و زیرسبک‌هایی است که دنیایی متفاوت با دنیای واقعی را تصویر می‌کنند. به ‌طور کلی با این تعریف ادبیات گمانه‌زن سبک‌های علمی-تخیلی، فانتزی و وحشت و زیر سبک‌های آنها را در برمی‌گیرد.

فصل هفتم مجله‌ تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ زندگی با نگاهی تخصصی و به‌ زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌ صورت زنده و به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه‌ چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.