سه‌شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲

تغییر مدیریت در کتابخانه ملی؛

آیا «بروجردی» بالاخره رفتنی می شود؟

سازمان اسناد و کتابخانه ملی

سینماپرس: چند روزی است که احتمال تغییر مدیریت سازمان اسناد و کتابخانه ملی پررنگ‌ شده است. در این میان گزینه‌های متعددی مطرح است.

به گزارش سینماپرس، در چندماه گذشته سازمان اسناد و کتابخانه ملی با حواشی متعددی روبرو بود؛ از انتشار خبر آب‌گرفتگی بخشی از اسناد در آرشیو ملی گرفته تا نشست خبری پرحاشیه‌ای که بعد از آن برگزار شد. حالا چند روزی است که خبر دیگری به حاشیه‌های این سازمان افزوده شده است: تغییر مدیریت.

اشرف بروجردی در روزهای منتهی به نوروز ۹۶، با حکم حسن روحانی به عنوان ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی انتخاب شد. انتخابی که مانند اکثر انتخاب‌های قبلی برای ریاست این سازمان، انتقاداتی را به همراه داشت. هرچند سازمان اسناد و کتابخانه ملی یک سازمان فرهنگی است، اما عموماً فردی برای ریاست این سازمان انتخاب شده که بیشتر فعالیت‌های سیاسی او پررنگ‌تر بوده تا چهره‌ فرهنگی‌اش. به گفته برخی از منتقدان، انتخاب بروجردی نیز از این مسئله مبرا نبود. او دکترای فقه سیاسی از دانشگاه بیروت دارد و رئیس کمیته بانوان ستاد حسن روحانی در انتخابات بود.  

حالا چند روزی است که احتمال تغییر مدیریت این سازمان بر سر زبان‌ها افتاده است. تاکنون گزینه‌های متعددی در این رابطه مطرح شده اما به نظر می‌رسد که احتمال ریاست حجت‌الله ایوبی که در حال حاضر دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو است و حجت‌الاسلام و المسلمین رسول جعفریان، رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران از دیگر گزینه‌ها پررنگ‌تر است.

بر پایه این گزارش احتمال تغییر مدیریت در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران در ماه‌های آتی وجود دارد و این خود به پررنگ‌تر شدن احتمال حضور جعفریان در کتابخانه ملی قوت بخشیده است.

جعفریان که پیش‌ از این نیز سابقه مدیریت در کتابخانه مجلس را داشت، توانست تحولی جدی در روند کار این کتابخانه با دیجیتال‌سازی منابع ایجاد کند. او در ماه‌های گذشته در سمت مدیریت دانشگاه تهران نیز سعی کرد تا با فهرست‌نگاری منابع و دیجیتال‌سازی آن به بهبود وضعیت این کتابخانه کمک کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.