شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸

در آیین دیدار مستند «مهین»؛

سخنگوی قوه قضاییه هنرمندان را به ساخت آثار جنایی ترغیب کرد

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه

سینماپرس: غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در آیین رونمایی از مستند «مهین» عنوان کرد که موضوعات قضایی و به ویژه سوژه‌های جنایی موضوع‌های بسیار مناسبی برای تولید آثار هنری هستند.

به گزارش سینماپرس، آیین دیدار مستند «مهین» به کارگردانی محمدحسین حیدری شامگاه پنجشنبه دهم مرداد در خانه هنرمندان برگزار شد. در ابتدای مراسم محمدحسین حیدری کارگردان «مهین» خطاب به حضار گفت: دیدن این فیلم حال شما را خوب نمی‌کند اما امیدوارم فکرتان را نسبت به دور و اطرافتان بهتر کند.

همچنین مهدی مطهر تهیه‌کننده این فیلم درباره ساخت این اثر عنوان کرد: می‌توانستیم «مهین» را مخوف‌تر و دلهره‌آورتر نشان دهیم اما چون بحث‌های محتوایی برایمان مهم بود طبیعتا به خیلی از نکات موجز بسنده کردیم و خیلی از مسائل را نگفتیم در صورتی که اگر کسانی که دنبال گیشه یا جذابیت‌های ظاهری بودند شاید از خیلی از این موضوعات راحت نمی‌گذشتند.

وی افزود: خوشبختانه در قوه قضاییه قانون جدیدی تصویب شده است که دیگر مجرمان را مجبور نمی‌کنند از حجاب چادر استفاده کنند اما چون فیلم ما در قانون قبلی تولید شد، از متهم که چادری هم نبوده است با چادر فیلم گرفته‌اند. از کسانی که ممکن است برایشان سوتفاهم پیش بیاید، پیشاپیش عذرخواهی می‌کنم. تمام هم و غم ما در ساخت چنین فیلمی این بود که فضا را جوری فراهم کنیم که نگذاریم مهین دیگری به‌وجود بیاید.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه هم دیگر سخنران این مراسم بود که درباره ساخت آثار جنایی عنوان کرد: موضوعات قضایی و به ویژه سوژه‌های جنایی موضوع‌های بسیار مناسبی برای تولید آثار هنری هستند و اگر از آنچه که در مجموعه قضایی به ویژه در پرونده‌های جنایی رخ می‌دهد با روایت صحیحی به جامعه ما منتقل شود، اثرات عبرت‌آموزی هم بر کسانی که فیلم را مشاهده می‌کنند، می‌گذارد و هم انعکاسی خواهد بود از تلاش و زحمات کسانی که در عرصه امنیت و عدالت فعالیت می‌کنند تا با کار خودشان عدالت و امنیت را به عنوان یک ارمغان به جامعه ایرانی اسلامی ما هدیه کنند.

وی سپس به پیوند رابطه قوه قضاییه و جامعه هنری اشاره و عنوان کرد: موضوعات قضایی و هنر ایرانی اقتضای این را داشت که خیلی زودتر از این پیوندی بینشان اتفاق بیفتد. قضا در جامعه ما و مکتب اسلامی، تاریخی به بلندی دارد و هنر هم در جامعه ایرانی ما هم جز افتخارات همه مردم ایران زمین است گرچه سروده «هنر نزد ایرانیان است و بس» ازخود ماست اما بیانگر یک واقعیت هم است. متاسفانه سال‌ها میان این مجموعه‌ها فاصله بود و با این فیلم و با آثار هنری دیگری که در سال‌های اخیر از موضوعات جنایی و فضایی تهیه شده است، تلاقی و پیوندی میان این ۲ مجموعه ایجاد شده که البته ما معتقدیم در آغاز راه است و باید از اینجا به بعد این راه را با همدیگر بپیماییم.

اسماعیلی ادامه داد: مجموعه قوه قضاییه از اینکه هنرمندان عزیز وارد موضوعات فضایی و جنایی بشوند و بیانگر یک واقعیت از جامعه ما و مجموعه قضایی بشوند خصوصا در آثار مستند استقبال می‌کند. طبیعی است آثار مستند می‌تواند به لحاظ ارتباط با واقعیت پیوند بهتری را با مردم برقرار کند.

وی سپس از کارگردان، تهیه کننده، عوامل فیلم و سازمان هنری رسانه ای اوج برای ساخت مستند «مهین» تشکر کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.