سه‌شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰

در فرهنگسرای نیاوران؛

آیین نکوداشت فریدون شهبازیان برگزار شد

فریدون شهبازیان در مراسم تشییع پیکر مرحوم «ناصر چشم آذر»

سینماپرس: آیین نکوداشت فریدون شهبازیان آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان، در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، آیین نکوداشت استاد فریدون شهبازیان آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان در قالب همایش «شعر و موسیقی» عصر روز یکشنبه نوزدهم خرداد با حضور تعدادی از هنرمندان مطرح در فرهنگسرای نیاوران تهران به همت کانون ادبی «زمستان» برگزار شد.

بزرگان موسیقی درباره فریدون شهبازیان چه گفتند؟

در ابتدای این برنامه و پس از شعرخوانی محمد سلمانی، عبدالجبار کاکایی، مجید معارف وند و اجرای موسیقی توسط محمد اصفهانی خواننده نام آشنای کشور حسین علیزاده، صدیق تعریف، محمد اصفهانی، محمدرضا چراغعلی، سید عباس سجادی، شمس لنگرودی، صدیق تعریف، ماهورموسائیان و اکبر آزاد روی صحنه آمدند.

بزرگان موسیقی درباره فریدون شهبازیان چه گفتند؟

حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده مطرح موسیقی ایرانی در سخنان کوتاهی ضمن اشاره به دوستی دیرینه خود با شهبازیان گفت: فریدون شهبازیان از نخستین تجربه‌های من در رادیو تا امروز همواره همراه و پشتیبان من بود. او برایم همچون یک استاد و معلم بزرگ است. فریدون شهبازیان لایق قدردانی بسیار زیاد است. امشب به شما تبریک می‌گویم که نخستین قدردانی را شما از این هنرمند انجام دادید. ما احساس غرور می‌کنیم که شهبازیان را در کنار خود داریم.

اکبر آزاد شاعر و ترانه‌سرا، نیز در سخنانی توضیح داد: بی شک فریدون شهبازیان یکی از آهنگسازانی است که در نیم قرن اخیر آثار جاودانه‌ای خلق کرده‌ است. من هنوز هم در هر هفته یکی از آثار این هنرمند بزرگ را گوش می‌دهم. شهبازیان تنها آهنگسازی است که اشعار خیام را معرفی کرد، مجموعه‌ای بی نظیر با دکلمه شاملو و صدای شجریان و آهنگسازی خوب شهبازیان از نمونه‌های بسیار ارزشمندی هستند که می‌توان به آن اشاره کرد.

آزاد افزود: شهبازیان مثل یک برادر بزرگ‌تر از من در شورای موسیقی حمایت کرد. آثار شهبازیان به یقین از آثار ماندگار موسیقی ایران است.

صدیق تعریف ردیف‌دان و خواننده سنتی نیز طی سخنانی ضمن ابراز خوشحالی از حضور در جلسه‌ای که برای بزرگداشت فریدون شهبازیان برگزار شده، گفت: شهبازیان به گردن موسیقی ایران حق بسیار زیادی دارد. آشنایی من با این هنرمند به دوران دانشجویی دانشگاه باز می‌گردد. نخستین کارهایی که از ایشان شنیدم همان اثر معروف با رباعیات خیام است و به دنبال آن اثر بسیار ماندگاری که شهبازیان روی شعر شادروان فریدون مشیری کار کرده است، که به باور من از جمله ماندگارترین آثار تاریخ صد ساله موسیقی ایران است. او همدلی زیادی تقریباً با تمام هنرمندان موسیقی دارد و یکی از خصوصیات بارز شهبازیان این است که به کسی که با او کار می‌کند، دلگرمی می‌دهد.

محمد اصفهانی، خواننده نیز در سخنانی با اشاره به این مطلب که فریدون شهبازیان علاوه بر اینکه آهنگساز خوبی است، انسان بسیار شریفی هم است؛ ابراز داشت: شهبازیان از من به عنوان خواننده حمایت زیادی کرد. من در زندگی هنری خود را وامدار فریدون شهبازیان، همایون خرم و بابک بیات می‌دانم.

محمدرضا چراغعلی، آهنگساز، نیز درباره شهبازیان گفت: شهبازیان فراتر از ذهن عمل می‌کند. وی علاوه بر آثار بزرگی که ساخته اخلاقیات و منش بی نظیری دارد. رفتار هنری او برای من همواره ارزشمند بوده است.

سیدعباس سجادی، شاعر و مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران نیز طی سخنانی درباره شهبازیان با ذکر این مطلب که فرهنگسرای نیاوران و بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران بر خود می‌بالد که امشب را با نام نامی فریدون شهبازیان آغاز می‌کند، گفت: من در دهه هفتاد هنگامی که به عنوان عضو شورای شعر وارد رسانه صدا و سیما شدم دوره‌ای بود که شهبازیان تأثیر و حضور چشمگیری در شورای موسیقی داشت. به باور من شهبازیان دریچه‌هایی را گشود که گشودنش آن زمان بسیار خطرناک و حساس بود و در آن دوران مورد هجمه‌های مختلفی هم قرار گرفت. هنوز هم گاهی برخی به نادرستی قضاوت‌هایی می‌کنند که در واقع شهبازیان و هنرش را نمی‌شناسند. باید بگویم که برخی افراد در اجتماع نقش مویرگی دارند؛ استاد فریدون شهبازیان برای موسیقی ایران دارای نقشی مویرگی است. نقش وی مثل خونی است که به بخش‌های مختلف این هنر آسمانی جان بخشید که امیدواریم سایه‌اش مستدام باشد.

شنیدن موسیقی خوب مطمئن‌ترین راه برای بالا بردن سلیقه

ماهور موسائیان همسر فریدون شهبازیان نیز در سخنانی گفت: تمام دوران کودکی و نوجوانی را در خانه‌ای گذراندم که از پخش صوت کوچک مادرم، نسرین جافری، اشعار شاملو و موسیقی شهبازیان را می‌شنیدم. من آشنایی با شهبازیان را مدیون مادرم هستم. همچنین به خاطر مادرم بسیار خوشحالم که کنار شهبازیان زندگی می‌کنم و توانسته‌ام به افتخار نشر در حوزه موسیقی دست یابم.

فریدون شهبازیان به عنوان آخرین سخنران با بیان این مطلب که تکرار شنیدن موسیقی خوب مطمئن‌ترین راه برای بالا بردن سلیقه و قضاوت در هنر است، اظهار کرد: موسیقی مانند کلام هنری جامع و در درون خودکاوی است که در عین حال با کلام تفاوت‌هایی دارد، از جمله اینکه در موسیقی رابطه میان خلاق این هنر و احساس شنونده بسیار مستقیم‌تر از آن است که به آموزش مقدماتی یا قراردادهای بین دو طرف نیاز داشته باشد، در حالی که بین نویسنده یک اثر ادبی و خواننده‌اش قطعاً شرایط دیگری ورای این ارتباط لازم است. موسیقی فنی است که به فراگیری، تمرین و ممارست نیازمند است که در کنار خلاقیت، عواطف، الهامات و انگیزه و اشتیاق به هنری والا و رشگ‌انگیز تبدیل می‌شود.

در پایان این برنامه پس از سخنان فریدون شهبازیان هدایایی به رسم یادبود به این هنرمند اهدا شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.