یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶

هنرمندان پاسخ می‌دهند

مهم‌ترین اتفاق‌های حوزه تجسمی در سال ۹۷

سیدعباس میرهاشمی

سینماپرس: سیدعباس میرهاشمی؛ عکاس باسابقه سال‌های دفاع مقدس از مهمترین اتفاق‌های حوزه تجسمی در سال ۹۷ می‌گوید.

به گزارش سینماپرس، سیدعباس میرهاشمی؛ عکاس مجرب و سرشناس سال‌های دفاع مقدس در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین اتفاقات حوزه تجسمی در سال ۹۷ از دیدگاه او چه بوده است، گفت: اتفاقات خوب سال ۹۷ در حوزه هنرهای تجسمی، در وهله اول به مشارکت دادن و مشارکت گرفتن از جوانان در عرصه های مختلف هنرهای تجسمی بازمی‌گردد که در نوع خود اتفاق بسیار میمون و مبارکی بود.

وی افزود: اگر بخواهیم به سه رویداد مشخص که در آنها جوانان حضور پر رنگی داشتند، اشاره کنیم،  باید در ابتدا به جشنواره هنر مقاومت اشاره کرد که دبیر محترم آن و اعضای شورای سیاست گذاری این جشنواره فرهنگی هنری،  فضا را به خوبی برای حضور پررنگ و گسترده جوانان  باز کردند. با افزایش رشته‌های هنری در این دوره از جشنواره، علاوه بر اینکه زمینه حضور پررنگ جوان‌ها در مناصب اجرایی فراهم شد،  حضور پررنگ و چشم‌گیر شرکت کنندگان جوان در جشنواره نیز به شکل توأمان رقم خورد که در نوع خود اتفاق بسیار مبارک و خوبی بود و امیدوارم این روند در آینده نیز ادامه داشته باشد.

این عکاس باسابقه سال‌های دفاع مقدس گفت: اگر بخواهم از رویدادهای مهم حوزه تخصصی عکس در سال ۹۷ نیز یاد کنم، می‌توانم به برگزاری همایش «ده روز با عکاسان ایران»  که از سوی انجمن عکاسان ایران برگزار شد، اشاره کنم که در آن شاهد حضور خلاقانه جوانان عکاس و ایجاد مشارکت و تعامل آنها با عکاسان با تجربه‌تر بودیم که به اعتقاد من این رویداد نیز در نوع خود اتفاق چشم‌گیری بود و لازم است جهت تبلیغ و تقویت رویدادهایی از این دست،  تلاش شود.  

میرهاشمی ادامه داد: اتفاق مهم دیگر حوزه تجسمی در سال ۹۷،  برقراری تعامل خوب و راهگشا میان انجمن‌های تخصصی حوزه تجسمی بود که بروز جدی آن را در همایش ده روز با عکاسان ایران شاهد بودیم و طی آن انجمن‌های تخصصی مختلف در کنار هم جمع شده و در تعامل با یکدیگر، کار را به نحو احسن پیش بردند.

وی افزود: علمی شدن جشنواره‌ها از دیگر اتفاقات مثبت سال ۹۷ بود و در کنار توجه به حضور و مشارکت جوانان، توجه به بحث‌های علمی و پژوهشی نیز در دستور کار قرار گرفت.  تداوم این اتفاق می‌تواند بر عمق فعالیت‌ها بیفزاید و آنها را ماندگارتر کند.

میرهاشمی با اشاره به چشم انداز حوزه هنرهای تجسمی در سال ۹۸ گفت: تصور من این است چنان‌چه رویه سال گذشته حفظ شود و در ادامه نیز به پایه‌های علمی و پژوهشی حوزه تجسمی در کنار توجه به حضور و مشارکت پرشور جوانان اهتمام شود، یقینا سال به سال شاهد بروز رشد چشمگیر و جهش‌های بسیار بلندی در حوزه هنرهای تجسمی خواهیم بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: متولیان حوزه هنر باید فضای لازم را برای ارائه آثار هنرمندان و بهره مندی مضاعف آن‌ها از توانایی‌هایشان فراهم کنند؛ یکی از راه‌های بهره مندی از توان هنرمندان، ایجاد فضای باز و گسترش بازار فروش آثار هنری است اگر این اتفاق بیفتد، بی شک شاهد بروز جهش‌های بسیار بلندی در عرصه هنر در سال ۹۸ خواهیم بود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.