یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۳

حال‌وهوای تحویل سال ۹۸ در تلویزیون

برنامه‌های نوروزی و ویژه سال‌تحویل

تسنیم: برنامه‌های نوروزی و ویژه سال‌تحویل در شبکه‌های سیما روی آنتن می‌روند اما اینکه چقدر همپوشانی کنند یا متفاوت باشند را باید دید.

نوروز تلویزیون برنامه‌هایی را در نظر گرفته که برخی قبل و برخی هم در همان روز سال تحویل روی آنتن می‌روند. با تهیه‌کنندگان ۵ ویژه‌برنامه سال تحویل شبکه‌های سیما گفتگویی داشتیم تا ببینیم قرار است دوباره رفتار کلیشه‌ای و همپوشانی با شبکه‌ها داشته باشند یا یک تفاوتی را در ویژه‌برنامه‌های نوروزی و سال تحویل تلویزیون شاهد خواهیم بود. مشروح این گپ‌وگفت‌ها را در ادامه می‌خوانید:

شبکه یک/«فرمول یک» ویژه سال‌تحویل با اجرای علی ضیاء

مجید زین‌العابدین رئیس شبکه یک ویژه‌برنامه «فرمول‌یک» برای ایام سال تحویل را خبر داد. علی ضیاء مجری و تهیه‌کننده این برنامه هم تصریح کرد: «فرمول یک» تا هشتم اسفندماه روی آنتن خواهد بود و ویژه‌برنامه نوروزی ما از بیست و پنجم اسفندماه آغاز می‌شود و تا سال تحویل روی آنتن شبکه یک خواهیم بود. این ویژه‌برنامه ساعت ۲۳ پخش می‌شود و تلفیقی از حضور چهره‌های هنری، فرهنگی، سیاسی و ورزشی را کنار چهره‌های برتر مردمی سال خواهیم داشت.

شبکه دو/اسم برنامه را مردم حدس می‌زنند

حسین متولیان نویسنده و کارگردان هنری برنامه یلدایی شبکه دو سیما بود. «روشن‌ترین‌شب» را ژیلا صادقی اجرا می‌کرد و در آن مقطع  گفت: «ان‌شاءالله با همین گروه ویژه برنامه نوروزی شبکه دو سیما را آماده خواهیم کرد. یک کار متفاوتی با تکیه بر ایران‌شناسی و فرهنگ ایرانی که از پانزدهم اسفندماه به‌مدت ۳۰ شب روی آنتن خواهد رفت. هنوز مجری آن مشخص نیست ولی سعی خودمان بر استفاده از "ژیلا صادقی" است اگر این اتفاق بیفتد».

مهدی بابایی تهیه‌کننده این مجموعه که در پیش‌تولید برنامه نوروزی شبکه دو سیما است و البته «روشن‌ترین شب» ویژه‌برنامه یلدایی این شبکه را نیز تهیه کرده بود، گفت: در پیش‌تولید هستیم و ان‌شاءالله دهم اسفندماه وارد چرخه تولید می‌شویم. ما برای مردم برنامه می‌سازیم و مردم باید رضایت داشته باشند به‌همین‌خاطر در فضای مجازی مسابقه‌ای را طراحی کردیم که نام برنامه ما را مردم انتخاب کنند. البته برای این مشارکت جوایزی هم درنظر گرفته‌ایم؛ مخاطب با این جریان‌سازی قدری هوشیار و همراه می‌شود. پیش از این نام ژیلا صادقی را آورده‌اند ولی هنوز مجری قطعی نشده است، ولیکن بنده و احسان ارغوانی به‌عنوان تهیه‌کنندگان حضور داریم. حتی من شنیده‌ام نام برنامه «شب گشت» را هم به‌عنوان ویژه‌برنامه نوروزی آورده‌اند ما سکوت کردیم و واکنشی نداشتیم، چرا که همیشه این گمانه‌زنی‌ها وجود داشته و یک امر مرسومی در رسانه به‌شمار می‌رود.

بابایی تصریح کرد: مخاطب به‌دور از رفتارهای کلیشه‌ای برنامه‌سازی در مناسبت‌ها خصوصاً ایام نوروز، اتفاقاً جذاب و محتوایی را روی آنتن شبکه دو سیما خواهد دید. از دکور و آیتم تا مهمانانی که به برنامه دعوت می‌شوند. اتفاقاً از شب گذشته که مسابقه نامگذاری برنامه را در فضای مجازی به‌راه انداختیم بیشتر مردم اعتقاد دارند نام برنامه ما «فروردین۹۸» بشود. ما طراحی جدیدی داریم حتی به‌جرأت می‌توانم بگویم مردم از فرم دکور برنامه خودشان متوجه می‌شوند دیگر برنامه تکراری مناسبتی در شبکه دو نمی‌بینند. الآن هم نمی‌توانم بیشتر در مورد محتوا صحبت کنم چون باید ایده‌پردازی‌هایمان پخته‌تر و جاافتاده‌تر بشود.

تهیه‌کننده ویژه‌برنامه نوروزی شبکه دو سیما درباره هدایای نجومی که به برخی از سلبریتی‌ها داده می‌شود، گفت: متأسفم از رقم‌های بالایی که همچون قیمت دلار، ثانیه‌ای افزایش پیدا می‌کند. به هر حال رسمی در تمام دنیاست که برای به‌تصویر کشیدن سلبریتی‌ها، پول‌های هنگفتی خرج می‌کنند اما ما سعی می‌کنیم کسانی را روی آنتن برنامه‌مان بیاوریم که به شأن برنامه‌ تلویزیونی لطمه وارد نشود.

شبکه سه/رضا رشیدپور یا احسان علیخانی؟!

بسیاری این روزها در فضای مجازی گمانه‌زنی می‌کنند که آیا در جریان پخش «عصر جدید» باز هم «سه‌ستاره» از شبکه سه پخش می‌شود و یا سال تحویل ویژه‌برنامه‌ای با حضور مجریان دیگری همچون رضا رشیدپور و یا حتی باربد بابایی روی آنتن خواهد رفت. ناصر کریمان مدیر گروه اجتماعی شبکه سه سیما گفت: همه‌چیز در چند روز آینده مشخص می‌شود؛ داریم شرایط را بررسی می‌کنیم و در جلسات اتاق فکر نتیجه نهایی مشخص می‌شود. اما اینکه آیا «سه‌ستاره» احسان علیخانی یا ویژه‌برنامه نوروزی دیگری با اجرای مجریان دیگر روی آنتن برود همه گمانه‌زنی است و همه‌چیز در روزهای آتی قطعی می‌شود.

وی درباره توقف «حالا خورشید» و پخش نوروزی «عصر جدید» گفت: «عصر جدید» در ایام نوروزی روی آنتن خواهد بود و برای «حالا خورشید» بی‌جهت حاشیه‌سازی کردند، چون طبق روال بیست و  دوم اسفندماه آنتن را ترک می‌کند و بعد از توقف و استراحتی از تابستان ۹۸ دوباره به آنتن بازمی‌گردد و حرف و حدیث دیگری وجود ندارد.

شبکه چهار/ابراهیمی دینانی در ویژه‌برنامه سال تحویل

کنار برنامه‌های نوروزی سرگرم‌کننده‌ای مثل «خندوانه» و گفتگومحور، ویژه‌برنامه ادبی و سنتی از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود، برنامه‌ای که از همان ساعات ابتدایی روز سال‌تحویل (بیست و نهم اسفندماه) روی آنتن خواهد بود و در راستای سنت‌ها، شعر و ادبیات و مهمانان ویژه هنری، ادبی، فلسفی و معرفتی برنامه‌ ویژه‌ای را در سال‌تحویل خواهد داشت. آن‌طور که روابط عمومی شبکه چهار سیما توضیح داده اساتیدی چون «دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی» در برنامه سال‌تحویل شبکه چهار حضور خواهند داشت. احتمالاً چهره‌های جدیدی به جمع مجریان شبکه اضافه می‌شوند. البته گفته می‌شود احتمال دارد شخصیت‌هایی مثل محمد صالح‌علا و رضا رفیع هم اگر برنامه خاصی نداشته باشند ویژه‌برنامه سال تحویل شبکه چهار را اجرا کنند.

شبکه پنج/ترجیح استفاده از مجریان تلویزیونی

محمد قنبری تهیه‌کننده ویژه‌برنامه نوروزی شبکه پنج سیما  گفت: در مرحله طراحی هستیم، بنا داریم سه روز قبل از سال‌تحویل روی آنتن برویم. شبی یک ساعت برنامه داشته باشیم و روز سال‌تحویل که مصادف با میلاد حضرت علی(ع) است یکی دو پارت از صبح داشته باشیم و ۹ ساعت هم ویژه سال‌تحویل روی آنتن خواهیم بود.

وی درباره اجرای برنامه سال‌تحویل، تصریح کرد: ترجیح من استفاده از مجریان تلویزیونی است اما هر برنامه‌ای اتاق فکری دارد و من به‌تنهایی تصمیم‌گیرنده نیستم.

قنبری در پاسخ به این سؤال که برنامه‌های مناسبتی تلویزیون گاهی با دعوت مهمانان تکراری و رفتارهای کلیشه‌ای همراه است، افزود: در برنامه‌های عید نوروز به‌خاطر اینکه همپوشانی اتفاق نیفتد معاونت سیما دخالت می‌کند و لیست مهمانان را بررسی و افراد تکراری را حذف می‌کند. شاید در برنامه‌های یلدایی و مناسبت‌های دیگری چنین اتفاقی افتاده اما در نوروز مدیریت‌ها جامع‌تر به‌روی برنامه‌ها وجود دارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.