دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷

مدیرعامل مؤسسه هنرهای تصویری سوره مطرح کرد:

بزرگترین حامی توزیع آثار دینی و انقلابی هستیم/ فیلم های اکران نشده در سینماهای حوزه هنری را خریداری نمی کنیم

نشست خبری مدیرعامل موسسه هنرهای تصویری سوره با اهالی رسانه

سینماپرس: نشست خبری مدیرعامل موسسه هنرهای تصویری سوره با اهالی رسانه با حضور یزدان عشیری، سعید خندق آبادی و سمیه دهقانی صبح امروز دوشنبه دوم مهر در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، نشست خبری مدیرعامل موسسه هنرهای تصویری سوره با اهالی رسانه و مراسم رونمایی از بسته فیلم سینمایی «به وقت شام» به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس، با حضور یزدان عشیری مدیر روابط عمومی و امور محافل سازمان سینمایی حوزه هنری، سعید خندق آبادی مدیرعامل موسسه هنرهای تصویری سوره و سمیه دهقانی مسئول روابط عمومی موسسه هنرهای تصویری سوره صبح امروز دوشنبه دوم مهر در محل حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این نشست یزدان عشیری  ضمن محکوم کردن عمل جنایتکارانه تروریست هایی که روز گذشته برخی هموطنان اهوازی را به شهادت رساندند؛ در رابطه با برگزاری این نشست بیان کرد: سازمان سینمایی حوزه هنری تنها کمپانی سینمایی است که از مرحله اولیه تولید تا آخرین زنجیره آن یعنی عرضه و پخش خانگی محصولات سینمایی را به عهده دارد و در کنار آن به تولید فیلم های کوتاه، مستند و انیمیشن نیز می پردازد. در ادامه این فعالیت ها موسسه بهمن سبز هم یکی از پخش کننده های مهم کشور در عرصه آثار سینمایی به شمار می رود.

در ادامه سعید خندق آبادی بیان کرد: هنرهای تصویری سوره اولین موسسه ویدئویی در ایران است که از سال ۸۱ فعالیت خود را آغاز کرد. از آنجا که حوزه هنری در تولید اکثر فیلم های سینمایی از بدو تاسیس خود نقش بسزایی داشته و در اکران و سالن سازی نیست خدمات شایانی انجام داده است؛ فضایی ایجاد کرد که از فیلم های سینمایی بعد از اکران نیز حمایت شود و آثار در چرخه توزیع و انتشار قرار بگیرند.

وی ادامه داد: اولین محصولات به صورت VHS تا امروز که با بهترین کیفیت ها آثار سینمایی توزیع می شود فراز و نشیب های بسیاری طی شده است و از زمانی که من عهده دار این مسئولیت شدم تلاش کردم شبکه نمایش خانگی به روزتر شود. با توجه به سیاست های حوزه هنری و معیارهای این سازمان بنا داشتیم تا آثار سینمایی در عرصه های دینی، انقلابی و دفاع مقدسی در اولویت قرار بگیرد و برای آنکه سبد ما از تنوع بیشتری برخوردار شود فیلم های پرفروش زمان اکران را نیز خریداری کنیم. بنابراین می توان گفت که ما بزرگترین حامی توزیع آثار دینی و انقلابی هستیم. از مجموع ۱۲۰ فیلم عرضه شده توسط این موسسه از سال ۹۰ تاکنون بیش از ۷۰ درصد این فیلم ها با موضوعات انقلابی و دفاع مقدس بوده است.

مدیرعامل موسسه هنرهای تصویری سوره با اشاره به اینکه ما در امور مالی مستقل و خودکفا عمل می کنیم؛ افزود: اینکه در برخی رسانه ها درج شده که ما بودجه دولتی دریافت می کنیم کذب محض است چون بدون هیچ حمایتی به حیات خود ادامه می دهیم و با درآمدی که از فروش فیلم ها حاصل می شود روی آثار بعدی سرمایه گذاری می کنیم. تمام تلاش مان این است فیلم های بخریم که سودآور باشد و بتوانیم با کسب درآمد و سود هر ساله از فعالیت های مالی خودمان در مجمع سالانه مان دفاع کنیم.

وی عنوان کرد: سال گذشته اگرچه شرایط مالی و اقتصادی به سامان نبود و همکاران ما در شرکت های مختلف متحمل زیان اقتصادی شدند ما توانستیم به سود ۴۰۰میلیون تومان دست پیدا کنیم که اگرچه ناچیز است اما در شرایط نامساعدی که از سرگذراندیم و هر روز بدتر می شود رضایتبخش است. ضمن اینکه تمام تلاش ما بر ثابت نگه داشتن قیمت DVD است. ابتدای سال ما هر محصول را با قیمت ۶ هزار تومان عرضه می کردیم اما به دلیل بالا رفتن قیمت متریال های تولید DVD متاسفانه مجبور شدیم فیلم ها را در تهران با قیمت ۱۰هزار تومان و در شهرستان با نرخ ۸ هزار تومان به فروش برسانیم.

وی با اشاره به اینکه تهیه کنندگان قیمت رایت را بالا برده اند بیان کرد: ما می دانستیم با افزایش قیمت با کاهش مخاطب مواجه می شویم به گونه ای که با افزایش قیمت تا امروز با کاهش ۵۰ هزار تیراژی مواجه شده ایم.

مدیرعامل موسسه هنرهای تصویری سوره به مساله شرکت های وی او دی اشاره کرد و توضیح داد: متاسفانه شرکت های وی او دی برخلاف خواسته ما، قیمت محصولات خود را افزایش نداده اند و همین مساله سبب شده است تا تعداد فروش ما نسبت به گذشته کاهش پیدا کند. البته در تلاش هستیم تا با همکاری تعدادی از شرکت های شبکه نمایش خانگی موسسه وی او دی برای پخش محصولات خود فراهم کنیم که البته این امر نیازمند به بودجه زیادی است.

وی همچنین اشاره کرد: در برنامه آینده این موسسه قرار است آثاری چون «خجالت نکش»، «دارکوب»، «در وجه حامل»، «به وقت خماری»، «خاله قورباغه»، «تنگه ابوقریب» و «فیلشاه» را در شبکه نمایش خانگی توزیع کند. با توجه به اینکه آثار پرفروشی در اکران را به اختیار گرفته ایم پیش بینی می شود نسبت به سال گذشته درآمد بهتری کسب کنیم. چرا که از ۱۰ اثر اکران شده در سال ۹۷ ۷۰ درصد محصولات توسط موسسه هنرهای تصویری خریداری شده و به زودی توزیع خواهند شد.

سعید خندق آبادی گفت: متاسفانه شرایط فعالیت هر روز سخت می شود. ما تا چند سال پیش ۲۸ شرکت فعال داشتیم که در حال حاضر تعدادشان به عدد ۶ رسیده است. مهمترین سرمایه ما اعتمادی است که خانواده ها با موسسه دارند و این اعتماد هم به واسطه فعالیت ما در حوزه هنری به دست آمده است.

خندق آبادی در بخشی دیگر از صحبت های خود به حمایت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در گذشته از شرکت های شبکه نمایش خانگی داشت، بیان کرد: در گذشته ارشاد پروانه نمایش انیمیشن های میجر را برای شبکه های نمایش خانگی صادر می کرد اما نزدیک به ۵ سال است که جلوی این کار را گرفته است به همین دلیل بخشی از سود ما در این زمینه حذف شده است.

وی درباره رایت فیلم ها گفت: قیمت رایت ثابت نیست و این قیمت برای هر فیلم بر مبنای فروش گیشه آن فرق می کند، تا سال گذشته رایت فیلم ها ۸ تا ۱۰ درصد فروش گیشه بود.

مدیرعامل موسسه هنرهای تصویری سوره در پاسخ به این پرسش که به دنبال تحت فشار قراردادن وزارت ارشاد برای ارائه حمایت ها نیستید؟ بیان کرد: ما نمی خواهیم وزارت ارشاد را زیر فشار قرار دهیم، موسسات شبکه نمایش خانگی واقعا مجبور به افزایش قیمت محصولات خود بودند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد: در شرایط فعلی موسسه های زیر پله ای وارد کار شده اند و فیلم های خارجی را بدون سانسور و با کیفیت دوبله پایین در اختیار مردم قرار می دهند. در چنین شرایطی حتی موسسه های دوبله نیز تعطیل و بسیاری از دوبلورها به شرکت های زیرزمینی پیوسته اند.

خندق آبادی در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: سال گذشته ۱۵ میلیارد تومان پول رایت به صاحبان فیلم ها پرداخت کردیم. در کنار آن نیز ۱ میلیارد تومان ارزش افزوده پرداخت کردیم، این در حالی است که ارزش افزوده باید از سوی مشتری پرداخت شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد: پیش بینی می کنیم سود ما در سال جاری به جهت آثاری که خریداری کرده ایم بیشتر شود. در سال جاری فیلم را در هنگام نگارش فیلمنامه و قبل از تولید خریداری می کنیم.

خندق آبادی در پایان تاکید کرد: این موسسه هیچ کدام از آثاری را که توسط حوزه هنری اکران نمی شود خریداری نمی کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.