سه‌شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۳

قائم مقام صداوسیما:

درجه پایین‌تر از "الف ویژه" برای سریال‌های مذهبی و تاریخی به صلاح نیست/ لوکیشن میلیاردی برای «سلمان فارسی» ساخته نشده است

حجت‌الاسلام موسوی‌مقدم

سینماپرس: این روزها تلویزیون کار جدی برای حوزه دینی و مذهبی ندارد و به بازپخش «مختارنامه»، «معصومیت از دست رفته» و «یوسف پیامبر» دلخوش کرده اما حجت‌الاسلام موسوی‌مقدم خبر از ساخت سریالی درباره حادثه کربلا می‌دهد.

به گزارش سینماپرس، دست تلویزیون برای نمایشی فاخر از آثار دینی خالی‌تر از همیشه است اما در عین حال هر روز خبرهای ضدونقیضی از شروع پروژه‌های «سلمان فارسی» داود میرباقری و «موسی(ع) » جمال شورجه می‌آید و تهیه‌کنندگان هر دو سریال اذعان دارند که هنوز برای شروع پیش‌تولید و تولید پیش‌بینی نکرده‌اند؛ چون برآوردها اعلام شده اما هنوز از سوی سازمان صداوسیما مشخص نشده که بایستی با چه برآوردی و چه مشخصه‌های مالی این آثار تولیدشان را آغاز کنند. آثاری که ساخت‌شان می‌تواند کارنامه درخشانی را برای رسانه‌ملی رقم بزند و مقاصد فرهنگی که در گروی همین پرداخت‌های عالمانه آثار فاخر تلویزیونی و نمایشی است. اما متأسفانه چندی است دیگر خبری از کارهای فاخر دینی نیست و تلویزیون ترجیح می‌دهد به بازپخش آثار موفق دینی بپردازد.

آثاری که می‌تواند تولید شود حتی با توجه به مشکلات بودجه‌ای و مالی؛ فقط کافی است ساختکارهای متوالی آپارتمانی بدون محتوا که هیچ مفهوم مثمرثمری را به همراه ندارد را به آثار فاخر و ماندگار ترجیح دهند! چرا که جامعه و فرهنگ ما به کارهای فاخر دینی نیازمند است. همان‌طور که بسیاری از کارشناسان دینی و اساتید مذهبی ما هم اعتقاد دارند بیش از هرچیزی فیلم و نمایش مذهبی می‌تواند بر باورسازی و فرهنگسازی دینی و اعتقادی جامعه تأثیرگذار باشد. جوانان جامعه‌ای که امروز درگیر تکنولوژی و مدرنیته هستند و غربی‌ها هم تمام قامت مبتذل‌های خود را به رخ می‌کشند تا به مقاصد آلوده خودشان دست یابند و در این راستا حتماً رسانه‌ملی وظیفه القای مفاهیم معرفت‌افزای دینی دارد. مخصوصاً در ایام محرم که مملوء از ارزش‌ها و مفاهیم غنی و تأثیرگذار حسینی است.

حجت‌الاسلام رمضانعلی موسوی‌مقدم قائم‌مقام سازمان صداوسیما  در گفت‌وگویی در پاسخ به این سوال که چرا امروز تلویزیون تمام قامت پای ساخت سریال‌های آپارتمانی متعددی ایستاده و هزینه‌های هنگفت انجام می‌دهد ولی بخش عمده‌ای از این هزینه‌ها را صرف سریال‌های ماندگاری که نیازمند جامعه امروز است نمی‌کند، تصریح کرد: قبول دارم که سریال‌های فاخر دینی بسیار تأثیرگذار هستند و کارنامه درخشانی را برای رسانه‌ملی رقم می‌زنند. اما از طرفی هم اعتقاد دارم که سریال‌های تاریخی و مذهبی یا نباید انجام شوند یا اگر قرار است به مرحله تولید برسند باید با کیفیت ساخته و پرداخته شوند. چرا که همه زوایای یک اثر خوب بایستی در آثار تاریخی و مذهبی پیش‌بینی شوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر یک سریال تاریخی و مذهبی خوب ساخته نشوند یک بودجه هنگفتی را از بین می‌برند و از طرفی با پرداخت نازل هنری، تحریف دینی و تاریخی هم صورت می‌گیرد و ناگفته نماند که اثرگذاری هم در کار نخواهد بود. اثری به تأثیرگذاری می‌رسد که قدرتمند و پرمحتوا ساخته شود. مصداق بارز آن «مختارنامه»، «یوسف پیامبر» و بسیاری از سریال‌های دیگر قرآنی و دینی که به پخش رسیدند.

قائم مقام صداوسیما با بیان اینکه کمبودهای بودجه‌ای مانع ساخت آثار ماندگار تاریخی شده‌اند، افزود: صداوسیما با تمام وجود دوست دارد همواره مختارها ساخته شوند اما کمبودهای بودجه‌ای جلوی پیشبرد این اهداف والا را گرفته و نمی‌گذارد ما آثار ماندگار تاریخی خلق کنیم. البته با همین وضعیت نابسمان اقتصادی، کارهایی انجام شده و این هم نبوده که اصلاً کاری نکرده‌ایم.

وی در پاسخ به این سوال که کارهای ساخته شده مناسبتی هم متناسب با ایام محرم نبوده است، تأکید کرد: قبول دارم که متناسب با ظرفیت فرهنگی، تاریخی، اعتقادی و باورهایمان کاری نکرده‌ایم و واقعاً برخی از کارهای مناسبتی ما قطره‌ای است در برابر اقیانوس بی‌کران مفاهیم دینی و مذهبی؛ به همین دلیل است که اعتقاد دارم اگر می‌خواهیم در حوزه دینی، مذهبی و تاریخی قدم برداریم قدرتمند این کار را انجام دهیم و نگذاریم آثار ساده و سبکی ساخته شوند.

حجت‌الاسلام موسوی‌مقدم درباره آثار فاخری که تلویزیون برای آن سرمایه‌گذاری کرده است، گفت: این روزها چند اثر فاخر "الف" و "الف‌ویژه" در حال مطالعه، فیلمنامه‌نویسی و تحقیق و پژوهش قرار دارد و تأکیدمان بر این است که اگر مجموعه تولیدات نمایشی "الف‌ویژه" در حوزه معارفی نباشد پایین‌تر از آن به صلاح نیست. تعداد این آثار فاخر به ۱۵ اثر نمایشی می‌رسد که در این میان «سلمان فارسی» و «موسی(ع) » فیلمنامه‌شان آماده است و با تمام سعی و تلاش دنبال فراهم کردن مقدمات تولید آن‌ها هستیم.

وی با اشاره به ساخت سریال الف ویژه حادثه کربلا، تصریح کرد: یکی از کارهایی که جزو جدی‌ترین آثار دینی الف ویژه تلویزیون محسوب می‌شود و فیلمنامه‌ آن نیز آماده شده حادثه کربلاست. هنوز کارگردان و عوامل آن مشخص نشده اما به زودی مقدمات آن برای پیش‌تولید فراهم می‌شود. مطمئناً این پروژه هم نیازمند هزینه‌های هنگفتی است که مثل دو اثر «سلمان فارسی» و «موسی(ع) » هر روز در رسانه‌ها می‌گویند به پیش‌تولید می‌رسد یا جلوی ساخت آن‌ها گرفته شده است مشکلات کمبود اعتبارات دارند. چرا که متأسفانه آثار و تولیدات فاخر اعتبارات و سرمایه‌گذاری نمی‌شود.

قائم‌مقام صداوسیما در پاسخ به این سوال که آیا برای سریال «سلمان فارسی» لوکیشنی در کیش با هزینه‌ هنگفت ساخته شده است، تأکید کرد: این پروژه در مرحله مطالعه و تکمیل فیلمنامه قرار دارد و هنوز پیش‌تولید آن آغاز نشده است. حتی قرار است از لوکیشن‌های موجود استفاده کنند و البته اگر لازم باشد در آینده لوکیشن‌های جدید ساخته شوند. اما در حال حاضر هیچ لوکیشنی ساخته نشده که برخی می‌گویند با هزینه‌های هنگفت آماده شده است.

*تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.