دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۸

در خانه هنرمندان ایران؛

مراسم بزرگداشت «علی اکبر صادقی» برگزار شد

مراسم بزرگداشت علی اکبر صادقی

سینماپرس: بزرگداشت علی اکبر صادقی در اولین جلسه نمایش فیلم انجمن سینمایی فیلمسازان انیمیشن ایران (آسیفا ایران) برگزار شد.

به گزارش سینماپرس٬ مراسم بزرگداشت علی اکبر صادقی از کارگردانان عرصه انیمیشن یکشنبه ۲۸ مرداد با همکاری خانه هنرمندان ایران و آسیفا ایران در محل سالن شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

علی اکبر صادقی در این مراسم گفت: من در دانشگاه نقاشی خوانده ام و در دوران سربازی‌ام در نیروی هوایی برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کتاب «پهلوان پهلوانان» را نقاشی کردم که این کتاب مورد پسند کانون قرار گرفت از این رو از من برای همکاری با کانون دعوت شد و من دوران باقی مانده سربازی‌ام را در کانون بودم تا برایشان انیمیشن بسازم.

وی افزود: وقتی به من پیشنهاد ساخت فیلم انیمیشن را دادند پاسخم این بود که من فیلمسازی بلد نیستم ولی گفتند تو باید برای کانون فیلم بسازی و من چون تنها نقاشی بلد بودم دست به کار شدم و فیلم انیمیشنی که ساختم «هفت شهر» بود که احمد شاملو نریشن این فیلم را گفت. داستان این انیمیشن این بود که پیر زمان روی زمین دنبال عشق می‌گشت و همچنان نیز گمشده او عشق است.

صادقی درباره چگونگی آشنایی‌اش با حرکت در انیمشین گفت: در کتابخانه کانون کتابی از والت دیزنی بود با ورق زدن این کتاب متوجه شدم که چگونه باید طراحی‌هایم را متحرک کنم. زمانی که مشغول ساخت نخستین فیلمم بودم چنان عاشق فیلمسازی شده بودم که گاه سه شب نمی‌خوابیدم.

وی توضیح داد: زمانی که فیلمسازی انیمیشن را شروع کردم هیچ اطلاعاتی نداشتم اما در حین کار شروع به مطالعه کردم. دومین فیلمی که ساختم «گلباران» بود. این فیلم با اقبال بسیار زیادی در عرصه بین المللی رو به رو شد و جوایز متعددی کسب کرد. من برای ساخت این فیلم ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان قرارداد بستم اما چون زمان کوتاهی تا اکران فیلم باقی مانده بود با تیم همراهم شبانه روز کار کردیم و چیزی حدود ۲۵ هزار تومان هزینه کردم تا فیلم تمام شود.

صادقی ادامه داد: فیلم‌های من بسیار ایرانی هستند و من همیشه می‌خواستم از کودک ۲ ساله تا مرد ۹۰ ساله در جای جای جهان بتواند با فیلم‌هایم ارتباط برقرار کنند. من در ساخت فیلم‌هایم از کتاب‌های چاپ سنگی استفاده کردم چون می‌خواستم فضای کارهایم کاملا ایرانی باشد.

این نقاش پیشکسوت با اشاره به آشنایی با مینیاتور و نقاشی قاجار گفت: با این که من به این شیوه‌های نقاشی تسلط کامل دارم اما در آثارم هرگز کار کپی نکردم و اگر از این نقاشی‌ها رگه‌هایی می‌بینید، این ها در ذهن من ته‌نشین شده‌اند. واقعا متاسفم که سبک نقاشی قاجاری که بسیار مورد اهمیت است به فراموشی سپرده شده است.

وی درباره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار کرد: کانون دست ما را برای کار کردن آزاد گذاشته بود اما یکی از تاسف‌های من در زندگی‌ام گم‌شدن تصویرسازی کتاب «هفت خوان رستم» است. این کتاب قرار بود از سوی کانون منتشر شود اما هرگز سرنوشت این کتاب مشخص نشد.

صادقی با اشاره به انسان و عشق به انسان عنوان کرد: من عاشق انسان هستم و معتقدم انسان‌هایی که تروریست شده‌اند به خاطر تربیت نادرست به این سمت گرایش پیدا کرده‌اند. ما وظیفه داریم دنیای پر از صلح و عشق و لطف و مهربانی بسازیم. من در یکی از نوشته‌هایم عنوان کرده‌ام که هرگز ۲ خط موازی به هم نمی‌رسند مگر با عشق.

در ادامه مهین جواهریان انیماتور با ذکر خاطرات کوتاهی گفت: جایگاه ارزشمند انیمیشن ایران مدیون تلاش بزرگانی چون علی اکبر صادقی و نورالدین زرین کلک است.

محمدرضا روحانی منتقد سینما نیز که اجرای برنامه را برعهده داشت، عنوان کرد: علی اکبر صادقی انسان بزرگی است در وجود او ذره‌ای کدورت وجود ندارد. روح او همچون یک کودک مملو از شادی و نشاط است.

سپس اکبر عالمی بیان کرد: نقاشی‌ها و آثار علی اکبر صادقی بی‌نظیر و منحصر به فرد هستند کارهای او را اگر هزار بار مشاهده کنید در آثار او هیچ رگه ای از فرهنگ دیگری نخواهید دید.

وی در خاتمه گفت: علی اکبر صادقی تحت تاثیر هیچ مکتبی نیست و تلاش‌های او با پیگیری های فردی و کشف و شهود به نتیجه رسیده است.

در این مراسم که به همت کمیته‌ نمایش انجمن آسیفا ایران در دوره‌ جدید فعالیت این انجمن برگزار شد، آثار انیمیشن علی اکبر صادقی از جمله «هفت شهر»، «گلباران»، «من آنم که»، «ملک خورشید»، «رخ، زال و سیمرغ» و «ائتلاف» به نمایش درآمد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.